Šobrīd ģeomagnētiskā situācija uz planētas ir stabilizējusies. Kā, atsaucoties uz kosmosa aparātu datiem, ziņo Saules astronomi, situācija Zemei tuvajā kosmosā arī ir stabila.
Pagaidām eksperti norāda, ka iepriekšējā prognoze par mierīgu nedēļu bez lieliem notikumiem uz Saules un uz Zemes paliek pilnībā spēkā.
“Nozīmīgas izmaiņas Saules aktivitātē provizoriski var sākties ne agrāk kā marta vidū,” brīdina astronomi.
Ziemeļblāzmas
Tikmēr nesen tika fiksēta magnētiskā vētra, kuras rezultātā arī vairāku Latvijas reģionu iedzīvotāji varēja novērot skaistu dabas parādību – ziemeļblāzmu.
Speciālisti skaidro, ka pagājušo vētru izraisīja saules emisijas, kas notika naktī no 28. uz 29.februāri un Zemi sasniedza dažas dienas vēlāk.
Tomēr viņi atzīmē, ka šis ģeomagnētiskais notikums piederēja vājākajai G1 klasei un bija diezgan īslaicīgs: tikai aptuveni 7 stundas.
Sagaidāms, ka Saules aktivitāte šogad būs vēl lielāka, un tāpēc būs iespēja redzēt polārblāzmu “vairāk nekā vienu vai divas reizes”.
Saules aktivitāte
Saule, pretēji agrīnajām prognozēm, iespējams, jau ir iegājusi visaktīvākajā un bīstamākajā fāzē savā 11 gadus ilgajā Saules ciklā. Skots Makintošs, Kolorādo Nacionālā atmosfēras pētījumu centra direktora vietnieks, pastāstīja Live Science. Tomēr eksperti negaidīja, ka šis posms sāksies līdz 2025. gadam.
Ņemiet vērā, ka saules maksimuma laikā tumšo plankumu skaits uz saules virsmas strauji palielinās. Tie ir biežu un intensīvu saules uzliesmojumu avots, kas var ietekmēt sakaru sistēmu darbību uz Zemes un izraisīt magnētisko vētru un ziemeļblāzmas parādīšanos.
Pēc Makintoša teiktā, saules aktivitātes pieauguma periods ilgs aptuveni gadu. Tomēr tā ietekme būs jūtama tuvāko gadu laikā.
Kā vēsta Live Science, zinātnieki pamanīja, ka Saules aktivitātes līmenis pieauga un kritās, apgrūtinot Saules maksimuma laika noteikšanu. Tomēr nesenais aktivitātes pieaugums februārī liecina, ka tas jau varētu būt sācies.
“Es domāju, ka mēs noteikti ieejam šajā darbības fāzē,” paskaidroja Makintošs.
Tiesa, oficiālu Saules maksimuma sākumu un beigas ir grūti noteikt reāllaikā, jo saules plankumu maksimumu var noteikt tikai pēc tam, kad tie atkal sāk krist, norādīja eksperts.
Tomēr, pēc Makintoša teiktā, ir vēl viens veids, kā izsekot saules maksimuma sākumam – saules magnētiskā lauka stiprumam.
Viņš paskaidroja, ka, tuvojoties Saules maksimumam, magnētiskā lauka stiprums Saules polos samazinās un galu galā sasniedz nulli polārās maiņas laikā. Šo parādību zinātnieki var novērot reāllaikā, un pēdējos mēnešos polārā magnētiskā lauka stiprums svārstās ap nulli.
Saules aktivitātes janvāra apsīkums nozīmēja, ka Saules maksimums, visticamāk, nav pienācis. Tāpēc Makintošs gaidīja aktivitātes “uzliesmojumu”, lai nodrošinātu, ka Saule sasniedz maksimālo aktivitāti. Un šis pieaugums varētu būt noticis februārī.
Ja ir pienācis saules maksimums, ko mums vajadzētu sagaidīt?
Makintošs teica, ka tas, iespējams, ilgs apmēram gadu, varbūt mazāk. Lai gan saules plankumu skaits sāks samazināties, spēcīgu saules uzliesmojumu skaits sasniegs maksimumu, kas nozīmē, ka ir gaidāmi vēl vairāki gadi spēcīgu saules vētru.
Iepriekš, kā raksta Meteored, Eiropas Kosmosa aģentūras (ESA) satelīts Solar Orbiter, kas pazīstams arī kā SOLO, savos jaunākajos attēlos parādīja Saules aktivitātes pieaugumu tikai divu gadu laikā.
Jaunākajos attēlos redzamas Saules aktivitātes izmaiņas, kas notikušas no 2021. gada februāra līdz 2023. gada oktobrim.
Tātad 2021. gada februārī uzņemtajā fotogrāfijā Saule bija samērā mierīga. Taču jau 2023. gada oktobrī uzņemtajā attēlā ir novērojams ievērojams Saules aktivitātes pieaugums: intensīvāki uzliesmojumi, tumši saules plankumi.
Jauni attēli parāda Saules cikla attīstību, kas, pēc dažu ekspertu domām, varētu sasniegt maksimumu vēlāk šogad.
Mēs jau esam publicējuši magnētisko vētru prognozi 2024. gada martam, tāpēc atgādināsim, ka pēc zinātnieku domām:
Spēcīgas vētras gaidāmas 9.–10. martā
5.–16.martā parādība būs vidējas intensitātes
Vieglas vētras iespējamas no 21. līdz 22. martam
No 27. līdz 28. martam gaidāmi traucējumi Zemes ģeomagnētiskajā laukā vidējā līmenī
Kāpēc magnētiskās vētras ir grūti paredzēt
Tomēr pētnieki norāda, ka tie ir spekulatīvi dati. Kad būs nākamā vētra un vai tā nesīs blāzmu, speciālistiem pagaidām ir grūti prognozēt.
Viņi atgādina, ka vēl februārī žurnālisti un eksperti ziņoja par Saules uzliesmojumiem un spēcīgām magnētiskajām vētrām uz Zemes.
Tomēr tad bija uzplaiksnījumi, bet vētras nav notikušas. Taču neviens nespēja paredzēt magnētiskās svārstības 3. martā – šādas parādības ir ļoti grūti paredzēt.
Ne katrs saules uzliesmojums noved pie vētras uz Zemes. Saules vēja plūsma, kas pārvietojas pa spirāli, var vienkārši iet garām mūsu planētai. Tādējādi redzēt jauno ziemeļblāzmu varēs tikai tad, kad magnētiskā vētra būs pietiekami spēcīga, lai novirzītu polārblāzmu.