Jūras kabeļa Estlink 2, kas nodrošina elektroenerģijas pārvadi starp Igauniju un Somiju, atteici izraisīja iekšējs īssavienojums, ko varēja izraisīt sarežģītais kabeļa izvietojums. Kabeli uzņēmums Elering remontēs līdz augusta beigām, lielākā daļa laika tiks veltīta projektēšanas darbiem, lai turpmāk izvairītos no līdzīgas kļūdas.
Janvāra beigās pārtrauca darboties Elering Estlink 2 zemūdens strāvas kabelis. Bojājuma vietu meklēja vairāk nekā mēnesi un atrada pagājušajā piektdienā, 1. martā.
“Fiziski bojājuma vieta atrodas aptuveni piecus līdz desmit metrus no jūras līnijas piekrastes zonā. Šajā vietā kabelis atrodas aptuveni septiņu līdz astoņu metru dziļumā no virsmas. Kas padara šo bojājumu ārkārtīgi lielu. Grūti ir tas, ka tas atrodas uz jūras un sauszemes robežas,” skaidro Elering valdes loceklis Reigo Kebja.
Tā kā kabelis atradās pazemē tā, ka to ar neapbruņotu aci vainu nebija iespējams atrast, bojājuma vietas noteikšanai nācās izmantot dažādas speciālas metodes. Elering precizēja, ka tā nav cilvēka radīta vaina, bet gan iekšējs īssavienojums kabelī, ko varētu izraisīt ģeoloģiski sarežģīti apstākļi bojājuma vietā.
“Augstuma starpība starp nogāzi, kur kabelis sāk iet uz jūru, un jūras līmeni ir aptuveni 25-30 metri. Šodien mums ir aizdomas, ka augsnes slāņi šajā diapazonā ir nobīdījušies tā, ka tie radījuši bojājumus kabelī,” skaidroja Kebija.
Lai novērstu problēmu, nepieciešams nomainīt 500 metrus zemūdens kabeļa. Inženieri šobrīd strādā pie projektēšanas, lai novērstu līdzīgu kļūmju iespējamību nākotnē. Tāpēc problēma tiks novērsta tikai līdz augusta beigām.
“Fakts ir tāds, ka mums ir jāpiesaista speciāla tehnika un speciālisti gan uz sauszemes, gan jūrā. Un jāņem vērā arī tas, ka šī joprojām ir sekla jūras daļa, kur parastie kuģi remontēt šādus kabeļus. nevar ierasties,” skaidroja Kebija.
Pēc Tallinas Tehnoloģiju universitātes elektrisko sistēmu profesora Jako Kiltera teiktā, dažas kļūmes ar kabeļiem ir neizbēgamas.
“Kabelis ir tehnisks elements, un ar šīm tehniskajām lietām joprojām notiek nelieli bojājumi. Vai kabeļa izolācija ir saplīsusi, vai ir iekšējie bojājumi. /…/ Jūras kabelim, protams, ir sarežģītāka struktūra, un tur ir daudz grūtāk novērst bojājumus.”, sacīja profesors.
Kas attiecas uz Estlink 2 bojājumiem, tad 45 grādu leņķis, kas kabeļu maršrutēšanu padara īpaši kritisku, varēja būt liktenīgs.
“Jo taisnāks kabelis, jo labāk. Jebkurš slīpuma leņķis atkal ir slikts. /…/ Protams, sava nozīme ir arī tam, kā kabelis tika likts,” sacīja Kvilters.