Kad ziemas beigās kļūst siltāks, daudzus pagalmus sāk piepildīt kaķu ”koncerti”. Īpaši labi tie ir dzirdami tuvāk naktij, kad norimst dienas trokšņi. Tas notiek tāpēc, ka dzīvnieki sāk aktīvās reprodukcijas laiku.
Pastāstīsim par šīs parādības iezīmēm un to, ko darīt, ja kaķa kliedziens ir dzirdams nevis uz ielas, bet gan jūsu mājās.
Kāpēc tagad un kāpēc naktī
Kaķi var vairoties vairākas reizes gadā – mūsu platuma grādos šī sezona sākas ap februāra beigām un beidzas līdz ar rudens atnākšanu. Pārošanās skaita maksimums ir februārī – martā un jūlijā – augustā. Pārošanās sezonā kaķi sāk iezīmēt savu teritoriju. Kaķi sākumā žēlabaini, vēlāk skaļi ņaud un “sauc” kaķenes, un aktīvajā fāzē arī sāk ”iezīmēšanu”. Seksuālā miera posms mājas kaķiem ilgst aptuveni no oktobra līdz janvārim.
Ielu kaķi sāk aktīvi “kliegt” tieši februāra beigās un marta sākumā, kad kļūst siltāks un palielinās dienas gaišais laiks. Fakts ir tāds, ka vaislas sezona ir saistīta ar hormonu melatonīnu, kas tiek sintezēts tikai tumsā. Līdz ar to, jo garākas dienasgaismas stundas, jo mazāk melatonīna dzīvnieka organismā un jo aktīvāk tas uzvedas. Tāpēc pirmais riestu periods mērenajos platuma grādos dzīvojošiem kaķiem iestājas martā, kad saule sāk spīdēt ilgāk un spēcīgāk.
Randiņi šiem mājdzīvniekiem parasti notiek naktī. Kaķi bieži sēž attālumā no konkurējošiem kaķiem un tup, ripinās vai mīņājas savā vietā. Šajā laikā starp tēviņiem var raisīties cīņas, jo tie iezīmē teritorijas ap mātītēm.
Kaķenes kliedz zemi un vienmuļi, bet tēviņi kliedz kā atbildi, signalizējot par gatavību pāroties. Pirms vaislas kaķa tēviņš var pieiet pie uzņēmīgas mātītes un berzēties gar viņas seju.
Pārošanās notiek, kad kaķis ar zobiem satver mātīti aiz kakla, satver ar priekšējām ķepām un “uzliek” ar savām pakaļējām ķepām. Ieeja un ejakulācija, pēc pētnieku domām, notiek dažu sekunžu laikā. Kaķu dzimumloceklis ir ”ērkšķains”, un tāpēc tiek uzskatīts, ka kaķene bieži kliedz. Starp citu, ja kaķis tiek kastrēts, ērkšķi pēc kāda laika pazudīs.
Pēc tam, kad kaķis atbrīvo partnera skaustu, viņš ātri atkāpjas. Un tad kaķis parasti atkal skaļi kliedz, kam seko enerģiska ripināšana pa zemi vai grīdu un vulvas laizīšana. Ja šajā brīdī runcis tuvojas, kaķene var viņam sist. Nākamais akts var notikt pēc 20-30 minūtēm. No 10 līdz 30 pārošanās parasti notiek nākamo 24 stundu laikā un var turpināties vairākas dienas ar pārtraukumiem.
Tāpat kā runči, kaķenes ir poligāmas (tas ir, viņi nepieķeras vienam partnerim) un reti veido ilgtermiņa saites, lai gan bieži vien simpatizē konkrētiem partneriem. Mātīte var pieņemt vairākus tēviņus šajā laikā, un tāpēc kaķēni var piedzimt no vairākiem tēviem vienlaikus (kad vairākas olšūnas vienlaicīgi apaugļo dažādi tēviņi – zinātniski šo parādību sauc par heteropaternālo superfekundāciju, tā notiek arī cilvēkiem – lai gan ir ārkārtīgi reti).
Ko darīt, ja kliedz mājas kaķis
Nesterilizētām mājas kaķenēm šis laiks parasti ilgst no februāra līdz oktobrim, bet var rasties visu gadu. Kamēr kaķene nepārojas vai nav sterilizēta, pārošanās uztveres laiks notiks ik pēc divām vai trim nedēļām, radot ciešanas gan kaķenei, gan tā saimniekiem. Šajā laikā visa mājdzīvnieka uzmanība tiks koncentrēta uz mēģinājumu aizbēgt no mājas pārošanai. Kaķene būs vienprātīgs savā vajadzībā vairoties, skaļi trokšņojot (“saucot”) un slēpjoties pie durvīm. Kaķenēm nav menopauzes.
Kaķu tēviņu seksuālā uzvedība sastāv no marķēšanas, kliegšanas, klaiņošanas un cīņas. Marķējumiem var būt ļoti nepatīkama smaka. Nepieciešamība pāroties liek kaķiem klīst lielos attālumos, meklējot kaķu mātīti. Arī tēviņi var gūt savainojumus, cīnoties ar konkurentiem par mātīti.
Ja kaķis naktī kliedz, tad varat ļaut viņam iziet ārā pastaigāties. Parasti kaķi dodas prom uz dažām dienām un atgriežas mājās laimīgi un noguruši. Tomēr nesterilizēta kaķene, visticamāk, atgriezīsies stāvoklī. Tāpēc vēl viens risinājums ir zāļu lietošana vai sterilizācija.
Jūs varat nomākt seksuālo vēlmi runčiem un kaķenēm, izmantojot īpašas tabletes. Veterinārārsti iesaka dot viņiem tās ne vairāk kā piecas dienas un atkārtot kursu pēc diviem līdz trim mēnešiem. Turklāt veterinārā klīnika var veikt injekciju ar īpašu hormonālo preparātu.
Sterilizāciju var veikt, kad dzīvnieks ir aptuveni gadu vecs. Šī operācija var palīdzēt novērst krūts audzējus, citus reproduktīvo orgānu vēzi un dzemdes slimības. Tas ir mīts, ka kaķenēm pirms sterilizācijas ir jādzemdē kaķēni. Kaķa sterilizēšana arī palīdzēs neļaut viņam klīst pārāk tālu no mājām.