Jau decembrī mēs rakstījām, ka vairāki šoferi no Ganas Republikas sākuši strādāt par satiksmes autobusu šoferiem Viļņas ielās, aizpildot tukšās vakances.
Viens no viņiem, Džastis Kudžo Bekai, kurš Lietuvā strādā trīs mēnešus, intervijā Lietuvas medijam LRT stāsta par savu pieredzi un atšķirībām starp braukšanu Eiropā un Āfrikā.
Cik ilgi strādājat par autobusa vadītāju Lietuvā?
Pēdējos trīs mēnešus strādāju par autobusa vadītāju Lietuvā, un man tas ļoti patīk. Es braucu ar 88. autobusu, kas kursē no Viļņas lidostas līdz tirdzniecības centram ”Europa”.
Vai strādājat gan dienas, gan nakts maiņās? Kurām jūs dodat priekšroku?
Man visvairāk patīk nakts maiņa. Es izvēlējos nakts maiņu, lai izjustu, kāda ir nakts dzīve Viļņā. Taču ievēroju, ka naktīs ielās valda klusums un cilvēku maz. Nakts maiņu laikā autobusi gandrīz vienmēr ir tukši.
Arī dienas maiņas ir jautras. Daži mani kolēģi strādā pa dienu. Šobrīd strādāju nakts maiņā, jo daži uzņēmuma vecie šoferi ir atvaļinājumā un vadītājs man ir norīkojis šīs stundas nostrādāt līdz viņi atgriežas darbā. Tad es varētu atgriezties dienas maiņā.
Vai iepriekš esat strādājis par autobusa vadītāju?
Jā, es šeit ierados, jo bija brīva autobusa šofera vieta. Kādreiz Ganā braucu ar autobusu.
Vai ir atšķirība starp braukšanu Ganā un Lietuvā?
Braukšana Ganā ir grūtāka nekā Eiropā. Uz ceļiem ir daudz nelīdzenu vietu, un lielākā daļa ceļu Ganā nav asfaltēti. Ganā valdība nevienam nemaksā, lai būvētu ceļus, savukārt Eiropā mums ir visa nepieciešamā infrastruktūra, lai pieturā ierastos laicīgi un pasažieri droši sasniegtu galamērķi. Turklāt visi autobusā ir disciplinēti.
Cik ilgs laiks pagāja, pirms varējāt sākt strādāt Lietuvā? Kādi dokumenti jums bija jāiesniedz?
Kad parādās vakance, jāpiesakās, un tad uzņēmums aicina atnākt. Kad ierodaties, uzņēmums izsniedz jums akcepta vēstuli, un jūs piesakāties termiņuzturēšanās atļaujai. Tātad tas ir ilgs process. Dažkārt Migrācijas departamentam atļaujas sagatavošana prasa laiku. Ja jūs nesaņemsit atļauju un process aizņems ilgāku laiku, jūsu vīza beigsies. Rodas dažādas problēmas.
Kādi iespaidi ir par Lietuvu?
Iespaidi lieliski. Es baudu dzīvi kā parasts cilvēks. Ziniet, tas ir nesalīdzināms ar Āfriku. Šeit ir kluss, bez satraukuma. Tu piecelies, ej uz darbu, pabeidz maiņu, atnāc mājās, ieej dušā un ej gulēt. Neviens neiejaucas tavā dzīvē, un tas ir lieliski. Tiesa, Lietuvā šobrīd ir auksts, bet pēc dažiem mēnešiem būs gandrīz kā Āfrikā. Visu uzreiz dabūt nav iespējams.
Ko tev patīk darīt pēc darba?
Man Viļņā vēl nav daudz hobiju. Svētdienās es vienkārši eju uz baznīcu. Man patīk iet uz baznīcu un klausīties evaņģēliju. Tas dod man padomus, kā darīt labas lietas, kā veidot savu dzīvi. Gribētos aizbraukt uz otru Lietuvas galu, paskatīties, kā viņi dzīvo reģionos un ciemos.
Kā lietuviešu algas salīdzinājumā ar Āfrikas?
Šeit Eiropā ir labāk. Āfrikā tik daudz nemaksā. Šeit jūs varat nopelnīt naudu, pabarot sevi un ietaupīt nākotnei.
Vai ir bijuši kādi pārpratumi ar pasažieriem?
Lielākā daļa cilvēku manā maršrutā ir ārzemnieki, tūristi. Lielākā daļa no viņiem runā angliski. Man nav problēmu ar viņiem sazināties. Ja kāds vēlas runāt lietuviski, cenšos, lai tuvumā būtu kāds, kas var ātri paskaidrot. Es arī izmantoju Google tulkotāju, lai noskaidrotu vārda nozīmi, lai paātrinātu saziņu.
Jūs mācaties lietuviešu valodu?
Jā, es mācos runāt lietuviski. Es jau saprotu, ko jūs domājat, bet es vēl nevaru atbildēt. Uzņēmums, kurā strādāju, organizē mums valodu kursus. Kad dosimies maršrutos uz laukiem, varēsim ar visiem aprunāties. Kad atrodaties svešā valstī un varat runāt vietējā valodā, jūs uzreiz labi uzņem.
Vai jūs ieteiktu arī saviem draugiem vai radiem atbraukt uz Lietuvu?
Jā, protams, jo Āfrikā ir grūti, bet šeit joprojām ir darbs. Vienīgā problēma ir iegūt vīzu, lai ierastos šeit. Mans padoms ir sazināties ar uzņēmumiem, kas šeit darbojas. Ja viņiem ir darbs, tad var atbraukt no Āfrikas. Mums ir personāls, mums ir pieredzējuši cilvēki, bet mums nav darba, kamēr pie jums tas ir.