Krievijas prezidents Vladimirs Putins parakstījis dekrētu, saskaņā ar kuru Rietumu militārā apgabala vietā tiks atjaunoti Maskavas un Ļeņingradas militārie apgabali. Rezolūcija par jauno militāri administratīvo iedalījumu stājas spēkā 2024.gada 1.martā.
Maskavas militārajā apgabalā ietilpst Belgorodas, Brjanskas, Vladimiras, Voroņežas, Ivanovas, Kalugas, Kostromas, Kurskas, Ļipeckas, Maskavas, Ņižņijnovgorodas, Orlas, Rjazaņas, Smoļenskas, Tambovas, Tveras, Tulas un Jaroslavļas apgabali, kā arī Maskava.
Ļeņingradas militārajā apgabalā ietilpst Karēlijas un Komi republikas, kā arī Arhangeļskas, Vologdas, Kaļiņingradas, Ļeņingradas, Murmanskas, Novgorodas un Pleskavas apgabali, Sanktpēterburga un Ņencu autonomais apgabals.
Turklāt saskaņā ar dekrētu Dienvidu militārajā apgabalā tiks iekļauti jauni Krievijas subjekti. No 1. marta tajā ietilpst Adigeja, Dagestāna, Ingušija, Kalmikija, Krima, Ziemeļosetijas-Alānijas, Čečenijas, Kabardas-Balkārijas un Karačajas-Čerkesas republikas, kā arī Doņeckas Tautas Republika, Luhanskas Tautas Republika, Krasnodaras un Stavropoles apgabali, Astrahanas apgabali. , Volgograda , Zaporižje, Rostovas, Hersonas apgabali un Sevastopole.
Nepieciešamību veikt izmaiņas Krievijas militāri administratīvajā iedalījumā pauda valsts aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu, uzstājoties ministrijas valdē 2022.gada decembrī. Viņš norādīja, ka NATO robežu paplašināšana prasa “reaģēšanas pasākumus, lai izveidotu atbilstošu karaspēka grupu Krievijas ziemeļrietumos”. Tas notika uz Somijas pievienošanās Ziemeļatlantijas aliansei un Zviedrijas izredzēm kļūt par NATO dalībnieci fona.
Krievijas Aizsardzības ministrija norādīja, ka Maskavas un Ļeņingradas militārie apgabali kļūs par “jaunām stratēģiskām teritoriālām apvienībām”. Putins atbalstīja ministrijas priekšlikumus.
Ļeņingradas un Maskavas militārie apgabali pastāvēja atsevišķi līdz 2010. gadam, kad toreizējais Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs parakstīja dekrētu par divīziju reformu.
1990. gadā pēc tam, kad PSRS parakstīja Līgumu par konvencionālajiem bruņotajiem spēkiem Eiropā (CFE), valsts pieņēma ierobežojumus militāro formējumu un vienību izvietošanai Padomju Savienības ziemeļrietumos un vēlāk Krievijā.
Kopš 2010. gada Krievijā tika izveidoti četri militārie apgabali – Rietumu, Centrālā, Dienvidu un Austrumu. Pēc valdības un Aizsardzības ministrijas ieceres šādai apvienībai bija jāpalīdz atrisināt dažas pārvaldības problēmas, jo īpaši, lai norobežotu militāro vienību funkcijas – virspavēlniecību un štābu.