Neēdiet vairāk par divām olām dienā, izvairieties no baltmaizes un nekad neēdiet pēc pulksten sešiem vakarā. Šie un daudzi citi uztura “noteikumi” jau sen dzīvo daudzu cilvēku prātos, tomēr uztura speciālisti apliecina, ka patiesībā veselīga uztura princips ir daudz vienkāršāks.
Kā vēsta Daily Mail, eksperti atklājuši septiņus populārākos veselīga dzīvesveida mītus.
“Dabīgais” cukurs ir veselīgāks par ”paciņu” cukuru
Medum un kļavu sīrupam var būt antioksidanta, pretmikrobu un pretiekaisuma īpašības. Tomēr, kā tieši tie ietekmē mūsu veselību, joprojām nav zināms. Tajā pašā laikā zinātnieki ir noskaidrojuši, ka “dabīgais” cukurs satur tikpat daudz kaloriju kā ”paciņu’ cukurs, un tam ir gandrīz tāda pati ietekme uz asinīm. Saskaņā ar dietologa Alyssa Pacheco teikto, ķermenis visus šos pārtikas produktus sagremo un apstrādā kā cukuru.
Eksperte atgādināja, ka pārmērīgs cukura patēriņš jebkurā formā ir kaitīgs veselībai: tas var palielināt svara pieauguma risku, izraisīt cukura diabētu, sirds un asinsvadu slimības, vēzi, vielmaiņas traucējumus, depresiju un kognitīvus traucējumus.
Uztura speciāliste ieteica vienkārši izvēlēties sev tīkamāko cukura veidu, bet ēst to ar mēru.
Ēst vairāk nekā divas olas dienā ir kaitīga
Vēl viens tikpat plaši izplatīts mīts attiecas uz olu īpašībām vai drīzāk to domājamo spēju būtiski paaugstināt holesterīna līmeni asinīs. Šis produkts satur holesterīnu, tāpēc olas jau sen ir izraisījušas asas diskusijas par to potenciālu izraisīt sirds problēmas. Tomēr zinātnieki saka, ka tam nav nekādas saistības. Pētījumi liecina, ka olās esošais holesterīns nepaaugstina holesterīna līmeni asinīs tik daudz kā daži citi pārtikas produkti, piemēram, tie, kuros ir daudz piesātināto tauku.
Tādējādi 2020. gada pētījumā amerikāņu komanda, kuru vadīja Hārvardas pētnieks, neatrada saistību starp olu patēriņu un sirds un asinsvadu slimību attīstības risku, kas var izraisīt sirdslēkmi vai insultu. Olas var būt daļa no veselīga uztura, tās atbalsta muskuļus un vispārējo labsajūtu, kā arī palīdz apmierināt ikdienas vajadzību pēc olbaltumvielām, kas ir tik nepieciešamas mūsu ķermenim.
Jūras sālij ir īpašas ārstnieciskas īpašības
Neatkarīgi no tā, kāda veida sāls tas ir – jūras sāls, Himalaju sāls vai galda sāls – tas galu galā ir tikai sāls, kas satur apmēram 40% nātrija, kas ir savienojums, kas ietekmē asinsspiedienu. Jūras sāls ir minimāli apstrādāts un var saturēt nelielu daudzumu magnija, kalcija un kālija. No otras puses, galda sāls tiek apstrādāts, lai noņemtu piemaisījumus, un tas parasti satur jodu vairogdziedzera veselībai.
Bet, ja jūsu uzturs ir labi sabalansēts, nav nepieciešams iegūt papildu minerālvielas no jūras sāls, saka eksperti.
Tomēr uztura speciāliste Mišela Rauha brīdināja, ka pārmērīga nātrija uzņemšana ir saistīta ar hipertensiju un citām veselības problēmām, tāpēc ir vērts ierobežot kopējo nātrija patēriņu.
Pēc pulksten sešiem vakarā ēst nevar
“Jūsu ķermenim nav iekšējā pulksteņa, kas kliedz uz tavām šūnām: “Ir pulksten 18:00, laiks uzkrāt šo svaru augošo pārtiku!”,” sacīja uztura speciāliste Keitija Šimelfeninga.
Viņasprāt, enerģija ir enerģija neatkarīgi no tā, kad tā tiek patērēta.
Šis “noteikums”, piemēram, noteikti neattiecas uz sportistiem, kuri trenējas vēlu dienas laikā: viņiem pēc treniņa ir kaut kas jāēd, lai muskuļi atjaunotos un augtu. Un cilvēkiem, kuri strādā nakts maiņā, ir jāēd, kamēr viņi ir nomodā, saka Šimmelpfeninga.
Pētījumi liecina, ka svara pieaugumu var izraisīt nevis tas, kad ēdat, bet gan tas, ko ēdat un cik daudz ēdat.
Ēdiet tikai svaigu pārtiku
Daži cilvēki uzskata, ka pārtika jāiegādājas tikai svaigā veidā, taču, atzīmē uztura speciāliste Laurena Herisa-Pincusa, daudz uzturvielu satur arī saldēti augļi, dārzeņi un jūras veltes, konservētas pupiņas, augļi un dārzeņi, kā arī žāvētas pupiņas, veseli graudi un rieksti, sēklas un garšvielas.
Taču svaigi produkti var nostāvēties lielveikalā vairākas dienas vai nedēļas pēc novākšanas, kas nozīmē, ka līdz to patērēšanai tie var būt zaudējuši vairāk barības vielu. Turklāt nepietiekama kaloriju uzņemšana var radīt pretēju efektu, samazinot vielmaiņas ātrumu.
Uztura speciālisti ieteica neaizmirst par kaloriju un tauku saturu pārtiku, piemēram, riekstiem, avokado un eļļām. Tauki ir būtiski, lai palīdzētu mums just sāta sajūtu, labāk absorbēt taukos šķīstošos vitamīnus un nodrošināt garšu.
Var izlaist brokastis un tā vietā izdzert tasi kafijas, lai nepieņemtos svarā
Lielākā daļa no mums brokastīs dod priekšroku tikai rīta kafijai, taču dzēriens pats par sevi nevar aizstāt pilnvērtīgu maltīti, kas, kā liecina pētījumi, ir ārkārtīgi svarīgi.
Lai gan tase kafijas var būt bagāta ar antioksidantiem, tā satur tikai apmēram piecas kalorijas un nesatur olbaltumvielas, taukus vai ogļhidrātus.
Uztura speciāliste Patrīcija Koula atzīmēja, ka, lai gan kafija dažkārt satur olbaltumvielas un taukus no piena, tie neuzpildīs un nesniegs enerģiju, kā to dara parastās brokastis. Uztura speciālisti arī brīdina, ka kafija ir ļoti skāba, tāpēc to ir slikti dzert tukšā dūšā.