Saskaņā ar trešdien Sanfrancisko iesniegto federālo prasību, populārās iepazīšanās lietotnes Tinder, Hinge un League piesaista lietotājus ar solījumu par šķietami nebeidzamiem romantiskiem notikumiem, lai mudinātu cilvēkus maksāt naudu un turpinātu savu kompulsīvo uzvedību. Par to raksta NPR
Prasībā, ko iesnieguši seši prasītāji vairākos štatos, tostarp Ņujorkā, Kalifornijā un Floridā, tiek apgalvots, ka iepazīšanās lietotņu mātesuzņēmums Match Group izspēlē pakalpojumus, “lai pārveidotu lietotājus par spēlētājiem, kurem netiek sniegts psiholoģisks komforts, kuru Match apzināti padara netveramu”.
Lai gan Hinge reklāmas sauklis lepojas, ka tas ir “izstrādāts, lai to dzēstu”, tiesas prāvā tiek apgalvots, ka Match Group iepazīšanās lietotnes patiesībā ir izveidotas, lai padarītu lietotājus par “atkarīgiem”, lai viņi neatrastu īstu mīlestību un tā vietā turpinātu iegādāties abonementus un citas maksas priekšrocības, lai saglabātu publisko statusu
“Izmantojot jaudīgas tehnoloģijas un slēptus algoritmus, Match apzināti izstrādā platformas ar atkarību izraisošām, azartspēlei līdzīgām dizaina funkcijām, kas liek lietotājiem pastāvīgā maksāt, lai paliktu spēles ciklā, kurā prioritāte ir uzņēmuma peļņa, nevis mārketinga solījumi un klientu attiecības,” iesniegtajā pasībā norāda juristi.
Match Group pārstāvis noraidīja apsūdzības, sakot, ka tas ir “smieklīgi un tam nav nekādu slēptu mērķu”.
Pārstāvis turpināja: “Mūsu biznesa modelis nav balstīts uz reklāmu vai iesaistes metriku. Mēs aktīvi cenšamies katru dienu piesaistīt cilvēkus randiņiem un izslēgt mūsu lietotnes. Ikviens, kurš apgalvo kaut ko citu, nesaprot visas mūsu nozares mērķus un misiju.”
Pētījumi liecina, ka no 10% līdz gandrīz pusei pāru ASV ir satikušies, izmantojot tiešsaistes iepazīšanos.
Pateicoties pašpiegādes paziņojumiem un citām funkcijām, kas mēģina piesaistīt lietotājus, var būt grūti deaktivizēt lietotnes, kas ir tīši izstrādātas ar mērķi “iznīcināt lietotāju iespēju atslēgties.”
Jautājums, ko uzdod tiesas prāva, ir šāds: vai Match Group ir jāatklāj šādu parasto dizaina iezīmju potenciāli atkarību izraisošā kvalitāte? Un vai uzņēmuma brīdinājumu trūkums ir bijis patērētāju tiesību aizsardzības likumu pārkāpums?
Prasītāju advokāti, kuri trešdien iesūdzēja Match, atsaucās arī uz žurnālistes Nensijas Džo Seilsas dokumentālo filmu ”Swiped: Hooking Up in the Digital Age”.
Tajā Tinder līdzdibinātājs Džonatans Bādēns pastāstīja Seilsai, ka iepazīšanās lietotnes ievilkšanas funkciju daļēji iedvesmojis slavens uzvedības psihologa BF Skinera eksperiments. Tajā Skiners “pārvērta baložus par spēlmaņiem”, dodot tiem barību, kas piegādāta nejaušos intervālos. Bet baloži uzskatīja, ka tieši viņu knābāšana pamudināja barībai parādīties, liekot putniem nemitīgi klaudzināt pa savām paplātēm.
“Tāpat kā baložus var likt knābāt noteiktos laika intervālos, arī lietotājus var likt bezgalīgi klikšķināt,” teikts tiesas prāvā, kurā papildus citiem tiesiskās aizsardzības līdzekļiem tiesai lūgts likt Match uzsākt reklāmas kampaņu, atklājot uzņēmuma iepazīšanās lietotņu noslēpumus.