Dažreiz jūs varat pamosties pirms modinātāja zvana, dīvainā kārtā, miega trūkuma dēļ. Šī parādība var rasties vairāku iemeslu dēļ: gan fizioloģisku, gan psiholoģisku.
Vai esat ievērojuši, ka bieži pamostaties pirms modinātāja? Un nav svarīgi, vai tā ir stunda vai dažas minūtes pirms signāla, mēs vienkārši guļam klusās domās, gaidot neizbēgamo atgādinājumu, ka ir pienācis laiks celties. Vai esat kādreiz domājuši, kāpēc tas notiek?
Miega eksperts Makss Kirstens paskaidroja, ka šī parādība var rasties vairāku fizioloģisku un psiholoģisku iemeslu dēļ. Viņš arī sniedza padomu, kā no tā izvairīties, raksta Mirror.
Cēloņi
Diennakts ritms
Ķermenis strādā saskaņā ar dabisku miega un nomoda ciklu, tā saukto diennakts ritmu. To ietekmē vairāki faktori, piemēram, apgaismojums, ēdienreizes un dienas režīms.
Mūsu ķermenim ir savs iekšējais pulkstenis, kas regulē, kad gulēt un kad mosties. Ja jūs pastāvīgi pamostaties aptuveni vienā un tajā pašā laikā katru dienu, jūsu ķermenis var sākt pamosties šajā laikā. Tātad, jūs varat pamosties tieši pirms modinātāja zvana, jo tas vienkārši ir jūsu ķermeņa iekšējais pulkstenis, kas norāda, ka ir pienācis laiks mosties, pamatojoties uz jūsu parasto miega grafiku.
Miega cikli
Miega režīms iet cauri vairākiem cikliem, no kuriem katrs sastāv no dažādiem posmiem:
viegls miegs
dziļš miegs
REM (ātrā acu kustība)
Šie cikli parasti ilgst aptuveni 90 minūtes katrs. Pamostoties vieglā miega stadijā, ir vieglāk justies svaigam un možam. Jūsu ķermenis ir dabiski ieprogrammēts pamosties miega cikla beigās, kas var sakrist ar brīdi, kad atskan modinātājs. Tātad, ja pamostaties īsi pirms modinātāja zvanīšanas, tas var nozīmēt, ka esat pabeidzis miega ciklu un jūsu ķermenis dabiski pāriet uz vieglāku miega posmu, gatavojoties pamošanās brīdim.
Stress un nemiers
Dažreiz pamošanos agrāk par modinātāju var izraisīt stress vai trauksme. Ja raizējaties par pārgulēšanu vai nākamajā dienā plānojat kaut ko svarīgu, jūsu ķermenis var kļūt modrāks, tuvojoties pamošanās laikam. Tas galu galā noved pie priekšlaicīgas pamošanās. Stresa hormoni var izjaukt jūsu miega modeļus, padarot jums grūtāk aizmigt pirms modinātāja zvana.
Vides faktori
Ārējie faktori, piemēram, troksnis, gaisma vai temperatūras izmaiņas, var ietekmēt arī miega kvalitāti un nomodu. Ja jūsu vidē ir pēkšņs troksnis vai izmaiņas, jūsu ķermenis var pamosties no miega pirms modinātāja zvana.
Miega trūkums
Ja jums ir hronisks miega trūkums, jūsu ķermenis var mēģināt to kompensēt, pamostoties agrāk. Tā var būt zīme, ka jums jāpievērš lielāka uzmanība miega kvalitātei. Pretējā gadījumā laika gaitā miega trūkums var negatīvi ietekmēt jūsu fizisko un garīgo veselību.
Dažos gadījumos šo parādību var izraisīt vairāku faktoru kombinācija . Taču eksperts atzīmē, ka tas nerada bažas, ja vien tas nav saistīts ar citiem miega traucējumiem vai ja tas būtiski neietekmē jūsu ikdienas aktivitātes.
Kā uzlabot miegu: padomi
Eksperts atgādina, ka regulārs miega trūkums palielina risku saslimt ar vairākām veselības problēmām, tostarp diabētu, sirds un asinsvadu slimībām un pat demenci. Viņš arī sniedza dažus padomus, kā uzlabot miega kvalitāti.
Esi fiziski aktīvs dienas laikā
Nepraktizējiet pēcpusdienas siestu (nosnaušanos)
Izstrādājiet miega grafiku un pieturieties pie tā. Guļamistabā vēlams radīt relaksējošu atmosfēru, piemēram, izmantojot biezus aizkarus vai tumšās žalūzijas, komfortablu temperatūru
Samaziniet vai, vēl labāk, izslēdziet kofeīnu un alkoholu vakarā
Ja jums ir grūti aizmigt, dariet kaut ko relaksējošu, piemēram, lasiet grāmatu.