Ķepu ievilkšana un trīce liecina, ka jūsu suns pastaigas laikā jau ir diezgan nosalis un ir pienācis laiks atgriezties mājās. Spēcīgā salā var pietikt pat ar desmit minūtēm, lai dzīvnieks kļūtu hipotermisks.
Kāpēc hipotermija ir bīstama un kā sniegt pirmo palīdzību dzīvniekam?
Kā jūs varat noteikt, vai jūsu sunim ir auksts?
Par to, ka suns sāk salt, liecina tā kustību stīvums un muskuļu sasprindzinājums. Mājdzīvnieks sāk periodiski trīcēt un pāriet no ķepas uz ķepu. Viņa elpošana kļūst ātra un sekla.
Veterinārārsti iesaka pārbaudīt suņa ķermeņa temperatūru ārā. Ja ausis un ķepas kļūst aukstas, ir pienācis laiks doties mājās.
“Drebuļi un ķepu saspiešana ir pirmie suņa hipotermijas simptomi. Ja jūs tos palaižat garām, sākas nākamais posms – letarģija un apātija. Mājdzīvnieks var pat zaudēt samaņu,” skaidroja veterināri.
Ārā īpaši bieži salst gludspalvaino šķirņu suņi – tādiem dzīvniekiem nav bieza pavilna. Šādi suņi nosalst ļoti ātri. Gludspalvainus mājdzīvniekus aukstā laikā labāk staidzināt izolētos kombinezonos un speciālos apavos suņiem. Starp citu, tie pasargās jūsu mājdzīvnieka ķepas no sāls un reaģentiem, kas tiek kaisīti uz ceļiem.
Kā izvairīties no hipotermijas?
Ja gaisa temperatūras ir negatīvas, jums vajadzētu samazināt pastaigu laiku un īpaši nestaigāt divas stundas, ja ārā ir mīnus 20 grādi.
Ziemā suni labāk ietērpt kombinezonos vai segās. Tādējādi jūsu mājdzīvniekam būs ērtāk ilgstoši atrasties ārā. Veterinārārsti neiesaka iet ārā aukstumā ar nesaģērbtu īsspalvainu šķirņu suni vai gados vecāku suni, jo ar vecumu dzīvniekiem palēninās vielmaiņa un viņi sliktāk pacieš aukstumu.
Jums nevajadzētu doties pastaigā ar savu suni uzreiz pēc peldēšanas ne vasarā, ne ziemā. Pēc ūdens procedūrām jāpaiet vismaz 3-4 stundām.
Tāpat nevajadzētu atstāt dzīvnieku piesietu pie veikala vai automašīnā pat tad, ja saimnieks šķietami ir prom tikai uz pāris minūtēm. Ar šo laiku var pietikt, lai suns kļūtu hipotermisks.
Ko darīt, ja jūsu mājdzīvnieks joprojām ir auksts?
Sāksim ar to, ko noteikti nevajadzētu darīt – berzēt savu mīluli. Tas var izraisīt epidermas audu bojājumus, atgādināja veterināri.
Tāpat nevajadzētu piespiest savu mīluli aktīvi skraidīt: palielināta fiziskā slodze nepalīdzēs uzturēt mājdzīvnieka siltumu, brīdina veterināri.
Kad esat nonācis mājās, mājdzīvnieku nav ieteicams sildīt ar karstiem priekšmetiem. Tas var apdedzināt jūsu mājdzīvnieku.
Dzīvniekam jāatgūstas pakāpeniski. Šī iemesla dēļ arī nedrīkst sēdināt nosalušu suni pie radiatora vai iegremdēt pārāk karstā vannā. Silta vanna var palīdzēt sasildīt dzīvnieku, bet ūdens temperatūra nedrīkst pārsniegt 40 grādus.
Veterinārārsti atgādina, ka par normālu suņu ķermeņa temperatūru uzskata 37,4-39 grādu robežās. Mazo šķirņu suņiem temperatūra ir augstāka – 38,5-39 grādi. Lieliem dzīvniekiem, gluži pretēji, tā ir zemāka – 37,4-38,3 grādi.
Suņa hipotermijas indikators ir fakts, ka viņa ķermeņa temperatūra ir nokritusies zem 37 grādiem. Ja tā ir zem 28 grādiem, situācija ir nopietna. Jums steidzami jāsazinās ar veterinārārstu. Šajā gadījumā dzīvnieka atveseļošanai paies līdz vienai dienai.
Turklāt jums jāpievērš uzmanība tam, vai uz dzīvnieka ādas nav apsaldētu vietu.
Apsaldējumi visbiežāk skar ausis, ķepas, piena dziedzerus un dzimumorgānus. Atšķirību starp veselīgu un bojātu ādas laukumu ir viegli pamanīt. Bojātā vieta būs auksta, tās jutīgums būs samazināts vai vispār nebūs. Āda šajā zonā vispirms kļūst bāla un pēc tam sāk kļūt sarkana. Pēc tam tas var pat kļūt melna. Uz ķermeņa var parādīties tulznas, kas pildītas ar šķidrumu, it kā no apdeguma.
Lai dzīvnieks pēc iespējas ātrāk atjaunotos, labāk to ietīt biezā drānā vai segā. Uzklājiet siltus, mitrus dvieļus uz apsaldētām ādas vietām 15-20 minūtes. Šādā gadījumā ik pēc piecām minūtēm audums jānomaina pret jaunu, lai tas neatdziest. Pēc tam varat piedāvāt savam mīlulim siltu dzērienu un ēdienu.
Ja dzīvnieks pēc kāda laika nejūtas labāk, tas ir nomāktā stāvoklī, un uz ādas ir redzamas bojājumu vietas, nekavējoties jāsazinās ar veterinārārstu.