Cilvēki bieži sūdzas par tinnitusu – troksni un svilpoņu ausīs. Vēl nesen šai parādībai nebija izskaidrojuma, lai gan daudzi jau gadiem ilgi sūdzas par kaitinošu skaņu, kurai nav ārēja avota.
Kā izrādījās, tā nav slimība. Tas ir simptoms. Un tas var izpausties visādi – ne tikai troksnis, bet arī čīkstēšana, klikšķēšana, skaņa, kas atgādina svilpi, kā arī zumēšana vai zvanīšana. Abās ausīs vai vienā – nav atšķirības. Pasaule nezināja šīs parādības iemeslu līdz nesenam Masačūsetsas centra ekspertu veiktajam pētījumam. Viņi varēja apstiprināt vienu no iepriekš izteiktajām hipotēzēm.
Vaina nervā
Cilvēkiem, kuri cieš no uzmācīgas zumēšanas un rīboņas ausīs, iespējams, ir nervu bojājumi, dzirdes zuduma agrīnās stadija, kuru speciālisti nevar diagnosticēt. Šajā gadījumā samazinās vidusauss reflekss, kas pasargā cilvēku no pārāk skaļām skaņām. Un samazinās reflekss, kas apstrādā dažādu diapazonu troksni. Tas ir, cilvēks kļūst uztverīgāks pret skaņām.
Citi iemesli
Iepriekš terapeiti ir aprakstījuši arī citus pastāvīga trokšņa ausīs cēloņus.
1. Ilgstoša skaļa skaņa
Tā varētu būt mūzikas klausīšanās lielā skaļumā ilgu laiku. Riska grupā ietilpst arī cilvēki, kuri strādā ražošanā un neizmanto nepieciešamās trokšņa slāpēšanas ierīces. Un dažos gadījumos šādu izmaiņu sekas var būt neatgriezeniskas.
2. Vecums
Ja dzirdes zudums ir saistīts ar dzirdes kauliņu un saišu novecošanos, tad tas ir pilnīgi dabiski.
3. Sēra aizsprostojums
Ausu kanāli var būt bloķēti ar sēru, kas kavē skaņas pārnešanu uz bungādiņu.
4. Medikamenti
Arī vairāki medikamenti var izraisīt troksni ausīs. Tā ir zāļu blakusparādība. Būtībā toksiskās antibiotikas ir bīstamas ausīm.
5. Slimība
Šo efektu var izraisīt TLO (Temporomandibulārās locītavas osteoartrīts), Menjēra slimība, kakla un asinsvadu slimības.
6. Traumas
Kakla un galvas traumu izraisīti nervu bojājumi. Ar smadzeņu traumu cilvēks dzird zvanīšanu un troksni ausīs.
7. Stress
Trauksme un stress var saasināt vai izraisīt šo troksni.
Kā atjaunot klusumu?
Tā kā tā nav slimība, to nevar izārstēt. Pareizāk sakot, slimību, kas izraisa šādu troksni, var izārstēt, bet pašu troksni nevar izārstēt. Ko darīt? Pirmkārt, konsultējieties ar terapeitu vai otolaringologu. Tā kā troksnis ausīs var norādīt uz citu nopietnu esošu problēmu, tās parādīšanos nevajag “paildzināt”.