5. februārī simts gadu slieksni sasniegusi liepājniece Tamāra Vernovska, kura apaļo jubileju radu pulkā atzīmēja jau sestdien. Gaviļnieci jubilejas svinībās sveica arī Liepājas valstspilsētas domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš un Liepājas Sociālā dienesta pārstāve.
Tamāra Vernovska, “sarežģītās Latvijas vēstures lieciniece 100 gadu garumā” , visu savu bagāto, bet arī skaudro mūžu pavadījusi Liepājā, kur dzīvojusi septiņās dažādās vietās, mācījusies trīs skolās, jau bērnībā brīvi runājusi trīs valodās, divas reizes kara laikā nokļuvusi arī cietumā abās frontes pusēs.
Pēckara gados lielāko mūža daļu nostrādājusi par laboranti “Dzirnavās” ( kā viņa pati saka), kuras kādreiz atradušās Brīvības un Tirgus ielas stūrī un kur malti milti priekš “Liepājas maiznieka”. Pēdējos mūža gadus strādājusi Grobiņā, Starpkolhozu savienībā, kur tajā laikā apstrādāja lauksaimniecības produkciju.
Kā atzīst pati gaviļniece, noderīgākā mācība dzīvē bijusi Liepājas meiteņu mājturības skolā, kur apgūtas visas sievietei un sievai dzīvē nepieciešamās prasmes, tajā skaitā rokdarbi, bērnu kopšana un ēst gatavošana, kas viņai īpaši patīk. Savulaik ģimenei galdā lielākoties katru dienu celti trīs ēdieni. Arī tagad jubilāre ēst gatavo pati, piepalīdzot mājas darbos aprūpētājai.
Tamārai Vernovskai ir kupla ģimene – divi bērni, četri mazbērni un 7 mazmazbērni. Kā Lindas Apses grāmatā “Manas ie]spējas” teicis viens no mazbērniem – Māris Verpakovskis, kurš vecmāmiņai veltījis daudz labu vārdu, “omas pašas dzīve bijusi tikpat sprogaina kā viņas melnie mati, kurus viņa mantojusi no Sibīrijas senčiem”. Māris arī uzsvēris, ka omas dzīves jēga vienmēr bijusi izdzīvot – “izdzīvot, nevis neskatoties uz, bet tāpēc ka…”
“Oma ir mūsu lielās ģimenes ciltsmāte. Mūsu ģimenes sirdsapziņa” , saka mazdēls un atzīstas, ka “ no Omas sētas par tālu aiziet nav iespējams – viņa ir mana ģimene un mana Liepāja” .
Sirmgalve joprojām jūtas moža un labprāt atceras savu dzīves gājumu. Atmiņa gan vairs neesot tik stipra, bet viņa atzīst, ka prātu uzturēt možu palīdzot krustvārdu mīklu minēšana, kas ir viņas interesantākā nodarbošanās jau daudzu gadu garumā.
Simtgadniece kopā ar ziediem un laba vēlējumiem no pilsētas mēra Gunāra Ansiņa saņēma arī Liepājas valstspilsētas domes svētku pabalstu 150 eiro apmērā, kāds tiek piešķirts 100 gadu vecumu sasniegušiem liepājniekiem veselības saglabāšanai un uzlabošanai.
Pašvaldība aicina liepājniekus būt atsaucīgiem un pašus informēt pašvaldību, ja kādam no tuvinieku vai radu loka tuvojas simts vai vairāk gadu jubileja. Pabalstu var saņemt katru gadu dzimšanas dienā pēc 100 gadu sasniegšanas. Simtgadnieka iesniegums par svētku pabalstu mēnesī, kad sasniegti simts un vairāk gadi, jānogādā Sociālajā dienestā. Iesniegums tiek pieņemts arī mājās, iepriekš par to informējot Sociālā dienesta darbiniekus pa tālruni: 63 489 668. Tāpat iesniegumu Sociālajā dienestā var nogādāt personas radinieks, kaimiņš vai paziņa.
Liepāja ir bagāta ar ilgdzīvotājiem – 2023. gadā svētku pabalsts 100 un vairāk gadu jubilejā piešķirts 10 liepājniekiem. Visvairāk gadus sasniegušais liepājnieks nodzīvojis 106 gadus.