Veselības problēmas iespējamas gan guļot “blāvā” apgaismojumā, gan guļot gaišākā istabas apgaismojumā
Ieradums aizmigt pie televizora vai telefona var palielināt risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām un pat diabētu.
Pareizi miega modeļi – diennakts ritma ievērošana un pietiekama atpūta – ir ļoti svarīgi vispārējai veselībai. Tomēr pētījumi ir parādījuši, ka arī jūsu gulēšanai ir nozīme .
Zinātnieki, kuru pētījums tika publicēts ”Proceedings of the National Academy of Sciences”, atzīmē, ka ir viens kopīgs ieradums, kas ir kopīgs daudziem cilvēkiem, bet kas var izraisīt bīstamas komplikācijas. Tādējādi ieradums aizmigt pie televizora vai tālruņa var palielināt risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām un pat diabētu.
Ir pierādīts, ka gaismas iedarbība, tostarp gaisma no ekrāniem, kaitē sirds un asinsvadu veselībai un palielina insulīna rezistenci nākamajā rītā.
“Šī pētījuma rezultāti liecina, ka tikai viena nakts miega laikā mērenā istabas apgaismojumā var traucēt glikozes regulēšanu un sirds un asinsvadu veselībai, kas ir sirds un asinsvadu slimību, diabēta un metaboliskā sindroma attīstības riska faktori,” skaidro pētījuma līdzautors Čikāgas Universitātē Dr.Phyllis Zee.
Tajā pašā laikā apgaismojuma intensitātei nav nozīmes: veselības problēmas iespējamas gan guļot “blāvā” apgaismojumā, gan spilgtākā telpas apgaismojumā. Piemēram, guļot ar ieslēgtām gaismām, palielina sirdsdarbību. Šajā gadījumā autonomā nervu sistēma paliek aktīva, un tas ir slikti.
Šajā sakarā pētījuma autori iesaka naktī aizvērt aizkarus vai žalūzijas, kā arī mēģināt izslēgt visus gaismas avotus.
Ja jums ir nepieciešams ieslēgt gaismu, vislabāk ir izvairīties no baltas vai zilas gaismas, dodot priekšroku dzintara vai oranžam tonim.
Kā jūs varat uzlabot savu miegu ar gaismu
Pirmkārt, mēģiniet nolikt sīkrīkus vismaz stundu pirms gulētiešanas, un vēl labāk, pilnībā izvairieties no zilās gaismas avotiem pēc saulrieta.
Ja nevarat to izdarīt, varat iegādāties zilās krāsas bloķējošas brilles vai instalēt tālrunī lietotni.
Izslēdziet gaismu stundu vai divas pirms gulētiešanas.
Luminiscences spuldžu vietā uzstādiet siltākos toņos esošās spuldzes.
Speciālisti arī iesaka biežāk pavadīt laiku ārā, īpaši saulainā laikā. Tas palīdzēs stimulēt melatonīna ražošanu.