Grāmaru autors un National Geographic pētnieks Dens Butners, kurš pētījis “zilās zonas” – reģionus, kur cilvēki regulāri nodzīvo līdz sirmam vecumam, nosauca šo teritoriju iedzīvotāju uztura īpatnības..
Dens Butners pētīja cilvēku dzīvesveidu Sardīnijā (Itālija), Ikarijā (Grieķija), Nikojā (Kostarika), Loma Lindā (Kalifornija) un Okinavā (Japāna). Butners mudināja cilvēkus pievērst īpašu uzmanību vienai vietai: leknajai Nikojas pussalai.
Pēc viņa teiktā, “šajā vietā ir zemākais vidēja vecuma mirstības līmenis pasaulē”, kas nozīmē, ka nikojieši, visticamāk, dzīvos krietni ilgāk par vidējo vecumu. Butners savā sociālā tīkla lapā norādīja, ka viņu ilgo mūžu lielā mērā noteica īpašs trīs produktu kokteilis. Viņš to sauca par “labāko diētu, ko jebkad izgudrojis cilvēks”.
“Pateicoties šiem produktiem, cilvēkiem, kas dzīvo Nikojas pussalā Kostarikā, ir divarpus reizes lielāka iespēja sasniegt 92 gadu vecumu nekā cilvēkiem, kas dzīvo Amerikas Savienotajās Valstīs vai Eiropā,” viņš turpināja.
Šeit ir trīs pārtikas produkti, kurus, pēc pētnieka teiktā, iecienījuši Nikojas ilgdzīvotāji.
1. Kukurūza.
Nikojas iedzīvotāji tradicionāli gatavo tortiljas no kukurūzas. Viņi apstrādā kukurūzu, iemērcot kukurūzas kodolus koksnes pelnos, kas “paaugstina tās uzturvērtību”. Kukurūzā ir daudz šķiedrvielu, un tortiljas ir bagātas ar sarežģītiem ogļhidrātiem. Bet kukurūzu šajā formā ēst nemaz nav nepieciešams. Autors norāda, ka šis graudaugs pats par sevi ir barojošs.
2. Ķirbis.
Tas izrādījās otrais “ilgmūžības produktu sarakstā”, ko Butners noskatīja no Nikojas iedzīvotājiem. Fakts ir tāds, ka ķirbis ir bagāts ar A, B un C vitamīniem, kā arī magniju un kāliju, kas ir svarīgi veseliem kauliem, asinīm un sirdij. Grauzdētu vai pievienotu sātīgam sautējumam, šo dārzeni ir viegli iekļaut savā uzturā.
3. Pupiņas.
Nikojas iedzīvotāji saviem ēdieniem regulāri pievieno pupiņas, un viņu uzturā ir iekļautas līdz pat piecām dažādām pupiņu šķirnēm. Melnās pupiņas plaši izmanto ēdienā, ko sauc par gallo pinto. Turklāt pupiņas ir galvenā sastāvdaļa citās zilo zonu vietās, tostarp Ikarijā Grieķijā un Sardīnijā Itālijā.
Tātad šīs trīs sastāvdaļas Nikojas pussalas pamatiedzīvotāji pazīst kā “trīs māsas”.
“Izmantojot šos trīs produktus, jūs varat nodzīvot savu ilgu mūžu. Jums ir nepieciešams vēl tikai kāds B12 vitamīns, bet minētajos produktos ir visi kompleksie ogļhidrāti un olbaltumvielas, kas cilvēkam ir nepieciešami, lai izdzīvotu.
Ne tikai ēdiens
Pēc eksperta domām, “zilās zonas” cilvēku dzīvesveids ietver deviņas identiskas iezīmes, kas var būt viņu ilgmūžības atslēga. Butnera novērojuma rezultātus publicēja Medical News Today.
1. Dabiskas fiziskās aktivitātes
Zilās zonas iedzīvotāji savā dzīvē iekļauj vingrošanu, taču, kā saka pētnieks, viņi “nepumpē dzelzi, neskrien maratonus un neapmeklē sporta zāli”.
“Tā vietā viņi dzīvo vidē, kas pastāvīgi liek viņiem pārvietoties, par to nedomājot,” viņš paskaidroja.
Tas var ietvert darbus pagalmā, dārzkopību un pastaigu starp vietām.
2. Dzīves mērķis
“Zināšanas par savu mērķtiecību ir vērtas septiņus papildu dzīves gadus,” saka autors.
Piemēram, Nikojas iedzīvotāji to sauc par “kāpēc es pamostos no rīta”.
3. Mazāk stresa
Ikviens var piedzīvot stresu, un tas var izraisīt hronisku iekaisumu, kas saistīts ar ar vecumu saistītām slimībām. Butners norādīja, ka Zilo zonu ilggadējiem iedzīvotājiem ir ikdienas rutīna, lai mazinātu stresu. Piemēram, viņi ir pieraduši nosnausties vai pavadīt “kluso stundu”.
4. Pabeidziet maltīti, pirms esat paēdis
Daudzi no mums turpina ēst, līdz vēderā burtiski vairs nav vietas. Taču okinavieši praktizē tā dēvēto 80% diētas noteikumu jeb “hara hachi bu”. Tas nozīmē atstumt savu ēdiena šķīvi, kad esat pilns par 80%.
Pēc pētnieka domām, “20 procentu atšķirība starp badu un sāta sajūtu varētu būt atšķirība starp svara zudumu un svara pieaugumu.”
5. Izvēlieties savus augus
Zilās zonas iedzīvotāji pārsvarā ievēro augu diētu, pāris reizes nedēļā ēdot zivis un olas, bet gaļu ēdot tikai īpašos gadījumos. Pupiņas, kā jau minēts, ieņem nozīmīgu vietu viņu uzturā. Un, runājot par piena produktiem, viņi dod priekšroku nelielam siera vai jogurta daudzumam, nevis pienam.
6. Vīns – ar mēru
Lielākā daļa “ilgmūžības reģionu” iedzīvotāju vīnu dzer regulāri, bet ar mēru. Viltība ir izdzert ne vairāk kā vienu vai divas glāzes dienā kopā ar draugiem un ēdienu. Netaupot alkoholu nedēļas nogalei.
7. Iesaistīšanās
Visi šo zonu iedzīvotāji pieder kādai kopienai, kuras dzīvē viņi aktīvi piedalās. Ne obligāti tā ir reliģisku kopiena.
8. Tuvinieki pirmajā vietā
Butners pamanīja interesantu faktu: ilgdzīvotāji dzīvo kopā ar saviem vecākiem un vecvecākiem, viņiem ir dzīves biedrs, viņi iegulda laiku un mīlestību savos bērnos.
9. Sociālais loks
Jūsu sociālā loka veselīga uzvedība ir veselības un ilgmūžības atslēga, saka Butners:
“Cilvēki, kuri dzīvo visilgāk pasaulē, izvēlējās vai ir dzimuši sociālās aprindās, kas atbalsta veselīgu uzvedību”
Viņš iesaka sev pajautāt: vai jūsu draugiem ir tādi paši veselības mērķi kā jums? Vai arī mijiedarbība ar viņiem mudina jūs pārmērīgi lietot alkoholu, ēst neveselīgu pārtiku vai pat kļūt agresīvam? Attīstiet veselīgu uzvedību, ko vēlaties iekļaut savā dzīvē, un ieskaujiet sevi ar citiem, kas dara to pašu.