Kopš 2023.gada maijā Latvijā valsts pārstāja patērētājiem subsidēt elektroenerģiju, daudzi lietotāji pārslēdzās uz ”biržas elektrību”, tāpēc ir pašsaprotama situācija, ka nu jau lietotāji, nevis paši elektroenerģijas ražotāji, ir kļuvuši par biržas notikumu galvenajiem sekotājiem. Tā esam iemācījušies ne vien ietaupīt, bet arī saplānot savus izdevumus.
Šī situācija ir dīvaina ar to, ka Latvijas masu mediji acīmredzami izkrīt no šīs loģikas, jo paši ne par ko nevēlas iezīmēt arī sevi kā lietotājus. Uz to norāda arī pēdējās dienās notiekošais, kad mūsmāju lielākie mediji atspoguļo tikai elektrības ražotāju un tirgotāju viedokli, nepiemirstot pārpublicēt arī KEM (Klimata un enerģētikas ministrija) preses relīzes.
Tā nu šajā lauciņā kāds mazais medijs, vai kāds individuālais censonis sociālajos tīklos, cenšas atspoguļot situāciju arī kā parastais lietotājs, kurš pārdzīvo gan par kabeli, gan tā avārijas ietekmi uz cenām. Piemēram, šodien atkal būs tikai šāda veida prognoze, jo vidējā elektroenerģijas cena Baltijas valstīs trešdien būs 7,8 centi (bez PVN) par kilovatstundu, bet Somijā, kas arī atrodas mūsu ”elektroenerģijas reģionā), tā būs tikai 1,6 centi.
Toties, negaidīti ir izlīdzinājusies cena ceturtdienas 1 stundai (plkst. 00-01), kad gan Baltijas valstīs, gan Somijā elektroenerģijas cena būs vienādi negatīva – mīnus 0,2 centi par kilovatstundu? Vai tas varētu liecināt to, ka problēmas EstLink2 kabelī ir novērstas. Iespējams, ka ir!