Kad 2004.gadā “Zelta Mikrofonu” nominācijā “Radio hits” saņēma “Prāta Vētras” un “Bi2” krievu valodā izpildītā “Skoļzkije uļici”, par notikušā plašākiem zemtekstiem noteikti nedomājām, jo tolaik vēl viens no gada top notikumiem bija arī festivāls ”Jaunais Vilnis’. Tajā piedalīties gribēja ikviens Latvijas mūziķis, arī tāpēc, lai gūtu sākotnējo atpazīstamību plašajā Krievijas mūzikas tirgū un, protams, tajā dziedātu galvenokārt krievu valodā.
Vecākā un vidējā paaudze noteikti atceras gan to, ka arī Dziesmu svētkos daļa repertuāra bija krievu valodā, tālaika restorānu hitus un Jurija Amtonova vai Mašina Vremeņi repertuāru, u.tml. lietas, kas nozīmē, ka krievu mūzika šeit ir bijusi vienmēr. Tomēr, laiki ir mainījušies, un, kā platformā X jautā @vx_lv: ”Ir vēl patiešām kāds latvietis, kas klausās krievu mūziku?!”
Lai gan jautājums ir divdomīgs vismaz tāpēc, ka sastāv no divām tēmām – ”krievu” un ”mūziku” – mēģināsim apkopot atbildes vismaz kā nelielu socioloģisko aptauju.
@Bisja1: ”Nē. Tā īsti nekad arī neesmu klausījies. Uzdzen riebumu viss kas saistīts ar krieviju – mūzika, filmas, tv. Arī valoda pati par sevi. Arī ārzemēs izdzirdot šo valodu parasti novēršos, cenšos distancēties.”
@Inita49: ”Vēl nesen viena no mīļākajām grupām bija Otava Yo. Bet pašlaik vairs arī to neklausos.”
@BaronsLiene: ”Prokofjevu. Tiesa, Londonas Simfoniskā orķestra ierakstā. Stravinski arī reizēm.”
@karlwithanl: ”Reizēm gribās paklausīties DDT, bet nespēju… Un tas pie tā, ka Jurijs Ševčuks ir kara pretinieks un pasludināts par inoaģentu…”
@Afanasijs: ”Jā! Es dažreiz Coju, Nautilius Pompilius, Gorky Park… Vismaz reizi gadā… Lai gan pēdējos divus, šķiet, nē!”
@IBisniece29791: ”Nekad neesmu klausījusies.Agrāk skatījos Comedy Clab, bet tagad nespēju.Vienîgas pēdējā laika grēks ir filma Slovo Pacana”
@kasparsomuls: ”Nogu svelo, Brutto. Citus neklausos, pat ja patīk, arī Prāta vētra man kopš 2022. gada ir melnajā sarakstā. Krievu valoda pati par sevi riebumu man neizraisa (nerunāsim par vatņikiem), bet vienu brīdi diezgan intensīvi mācījos ukraiņu valodu, un esmu pieradis pie tās skanējuma”.
Tātad, ir nenoliedzams, ka arī šajā jomā ir 50:50 , jo kā piebilda @RudisBitte: ”Klausās, klausās…neredzu problēmu. Vācu mūzika pie mums arī nekur nav pazudusi.”
Esam pārliecināti, ka visprecīzāko atbildi uz virsraktā minēto jautājumu varētu sniegt AKKA/LAA, jo tieši šī organizācija aprēķina un izmaksā autoratlīdzības arī Krievijas autoriem un izpildītājiem, bet citu mērauklu šajā jomā nebūs.
Bet, varbūt iedarbosies arī tāda veida nosodījumi, kādu pauž pats tēmas ierosinātājs @vx_lv: ”Ja godīgi, lasītais (tas, ka latvieši turpina klausīties krievu mūziku, pat ja Coju, BG u.c. arī turpina skatīties krievu humora raidījumus, filmas) izraisa nelāgas sajūtas! Jūs nejūtat tajā visā asiņu piegaršu? Vai šo divu gadu laikā nav bijis nelabi krievu valodu dzirdot vien?”
Paldies Kristapam Liepiņam par interesantās tēmas ierosmi!
Ir vēl patiešām kāds latvietis, kas klausās krievu mūziku?!
— alpīnists Kristaps Liepiņš (@vx_lv) January 22, 2024