Izskatīšanai Krievijas Valsts domē ir iesniegts likumprojekts, kas paredz konfiscēt mantu pilsoņiem, kas notiesāti pēc pantiem par “viltus ziņu” izplatīšanu par Krievijas armiju, aicinājumu uz ekstrēmismu un sankcijām pret Krieviju u.c.
Kā iepriekš skaidroja Valsts domes vadītājs Vjačeslavs Volodins, saskaņā ar deputātu rosinātajiem likuma grozījumiem “atsavināšanā” nonāks arī nauda un vērtslietas. Turklāt dokuments dos tiesības notiesātajiem atņemt goda nosaukumus.
Pēc neatkarīgu juristu domām, likums solās būt ārkārtīgi “ietilpīgs”. Tā darbības pakļautībā būs astoņi Kriminālkodeksa panti. Jo īpaši par apzināti nepatiesas informācijas izplatīšanu par Krievijas armiju un Krievijas armijas diskreditēšanu, par publiskiem aicinājumiem uz ekstrēmismu, Krievijas teritoriālās integritātes pārkāpšanu, publiskiem aicinājumiem pret valsts drošību un sankciju ieviešanu pret Krieviju. Turklāt konfiskācija draud Krievijas pilsoņiem par palīdzību to starptautisko organizāciju lēmumu izpildē, kurās Krievija nepiedalās, un par “nacisma reabilitāciju”.
Atgādināsim, ka divu gadu laikā kopš plašas agresijas pret Ukrainu sākuma Krievijas Izmeklēšanas komiteja ir ierosinājusi vairāk nekā 270 krimināllietas saskaņā ar pantu par ”feikiem”. Un Krievijas tiesas gandrīz jebkuru informāciju par karu, kas neatbilst oficiālajai Kremļa nostājai, atzīst par tā sauktajām “viltus ziņām un bruņoto spēku diskreditāciju”.
Likumprojekts ir pilns ar nopietnām briesmām, saka jurists un cilvēktiesību aktīvists Iļja Šablinskis. Pēc viņa domām, dokuments galvenokārt ir vērsts pret tiem, kurus Kremlis uzskata par “ļaunajām emigrantu aprindām”.
“Lai gan, protams, ikviens var pakrist zem dzirnakmens,” viņš paskaidroja. – Ir sperts vēl viens solis, atgriežot mūs pie staļiniskajām represiju normām. Tagad par pretkara izteikumiem notiesātajiem pilsoņiem varēs atņemt īpašumus. No ”Parlamenta Vēstneša” zinām, ka attiecīgais likumprojekts “sākotnēji izstrādāts un konceptuāli atbalstīts Ģenerālprokuratūra, Izmeklēšanas komitejā, Tieslietu ministrijā un Rosfinmonitoring”. Nu, kurš gan par to šaubās…”
Cita starpā dokuments veicinās jauna denonsēšanas viļņa rašanos, saka Iļja Šablinskis: “Atcerēsimies Sergeja Dovlatova vārdus par četriem miljoniem denonsēšanas Staļina laikā, kas jāpatur prātā neatkarīgi no konkrēta ļaundara tirānijas. Arī ar denonsācijām mūsdienu Krievijā, kā izrādījās, viss ir kārtībā. Un tagad šiem aktīvi rakstošajiem autoriem, cita starpā, savtīgu iemeslu dēļ būs jauns iemesls “radošumam”.
Ja nosaucam lietas īstajā vārdā, tad īpašums tiks atņemts tiem, kuri kaut mazākajā mērā kritizē valsts vadības darbību, advokāts norādīja: “Gan saistībā ar karu, gan saistībā ar jebkādiem citiem apsvērumiem. . Piemēram, divu jauno dzejnieku Artema Kamardina un Jegora Štovbas pretkara dzejoļu lasījumu pie Majakovska pieminekļa tiesa interpretēja tieši kā “aicinājumu uz darbībām, kas vērstas pret valsts drošību”. Starp citu, jaunajiem dzejniekiem tika iedoti 5 un 7 gadi. Mēs jau aptuveni zinām, ko prokurori un tiesas var uzskatīt par “nepatiesu informāciju par armijas darbību”: jebko, ieskaitot vārda “karš” lietošanu.
Kas un kā tiks konfiscēts, vēl nav īsti skaidrs, bet kopumā uzminēt nav grūti, turpināja Šablinskis: “Protams, tiks konfiscēti datori un citi gadžeti. Par to parūpējās Augstākās tiesas plēnums, kas to īpaši atzīmēja savā nesenajā spriedumā. Tomēr šis aprīkojums joprojām tiek konfiscēts pat administratīvo aizturēšanas laikā. Manas galvenās bažas saistībā ar likumprojektu: es domāju, ka viņi gatavojas atņemt mājas, dzīvokļus un automašīnas. Tostarp ārzemēs dzīvojošajiem Krievijas pilsoņiem. Pagaidām nav īsti skaidrs, kādā veidā, ar kādas jezuītu loģikas palīdzību tas tiks attaisnots. Taču nav šaubu, ka viņi to pierādīs. Vārdu sakot, aizmirsti par likumu, secināja advokāts.
Iesniegtais likumprojekts neparedz jaunus krimināllikuma aizliegumus, bet gan pastiprina esošos, savukārt uzskata Cilvēktiesību aizsardzības centra ”Memoriāls” juriste Marija Nemova. Viņai šķiet, ka šāds pasākums diez vai būs plaši izplatīts.
“Lai konfiscētu, valstij būs jāidentificē manta, kas iegūta “nozieguma” izdarīšanas rezultātā vai bija paredzēta tā finansēšanai,” skaidro juriste. “Vairumā gadījumu šāds īpašums neeksistē – cilvēki patiesi izsaka savu viedokli un rīkojas saskaņā ar savu pretkara pārliecību, nevis naudas vai cita īpašuma dēļ un bez saistības ar savu darbu vai citām algotām darbībām.”
Iespējams, ka šo noteikumu sāks piemērot žurnālistu vai pētnieku krimināllietās, kas apsūdzēti “viltus ziņu” izplatīšanā par armiju un citos likumprojektā uzskaitītajos politiskajos “noziegumos”, Marija Ņemova norādīja: “Titulu, apbalvojumu un pakāpju atņemšana ir simbolisks pasākums, lai iznīcinātu to opozicionāro cilvēku reputāciju, kuru nopelnus iepriekš atzina valsts. Nav daudz cilvēku, kuriem var piemērot šādu sodu: tautas mākslinieki, godātie zinātnieki un valsts dienesta darbinieki. Iespējams, valstij ir svarīgi kārtējo reizi šādiem cilvēkiem norādīt, ka viņiem ir jābūt lojāliem.”
Tāpat maz ticams, ka panta “Publiski aicinājumi uz darbībām, kas vērstas pret valsts drošību” stingrība ietekmēs kopējo ainu par represijām Krievijā, pieļāva advokāte.
“Protams, atsevišķos kriminālprocesos viņi atradīs “savtīgus motīvus”, darbību “algotā” vai ekstrēmistisku motīvu, tāpēc sods var būt bargāks. Taču šobrīd šādu pazīmju konstatēšana politiski motivētos gadījumos nav ierasta prakse, un piedāvātie grozījumi, visticamāk, neietekmēs “vidējo” sodu šādos gadījumos,” viņa secināja.
Tā ir diktatūras izpausme atklātā formā, komentārā par likumprojektu atzīmēja tiesību zinātņu doktore un Brīvās universitātes pasniedzēja Jeļena Lukjanova. Viņasprāt, likums noteikti tiks piemērots arī pēc tā stāšanās spēkā, taču, visticamāk, sākumā selektīvi.
“Tomēr draudi, ka drošības spēki izpaudīsies, noteikti pastāv un diezgan acīmredzami,” viņa piebilda. – Bet viņi (iestādes) nepanāks lielu efektu. Lai izdarītu secinājumu par dokumenta neatbilstību Konstitūcijai, speciālists nav nepieciešams, jo paši sastāvi ir nelikumīgi. Viņiem trūkst juridiskās noteiktības. Gumijas normas un kanibālistiskas sankcijas. Es atkārtoju, ka tā ir skaidra diktatūras pazīme,” viņa secināja.