Alkohols, indīgs neirotoksīns, ir smadzeņu ienaidnieks un palielina demences iespējamību, iznīcinot nervu audus. Bet ne tikai tas var būt par iemeslu nepieciešamībai atteikties no alkohola tiem, kam jau ir 60+.
Gados vecākiem cilvēkiem pēc alkoholisko dzērienu lietošanas ir lielāka iespēja pakrist. Un tieši kritienu dēļ notiek aptuveni 70% negadījumu gados vecākiem cilvēkiem.
Britu ārsts Ričards Restaks, kurš uzrakstīja grāmatu “Kā novērst demenci”, paskaidroja, ka alkohols izraisa centrālās un perifērās nervu sistēmas bojājumus un veicina polineiropātijas – daudzu perifēro nervu bojājumu attīstību. Šajā gadījumā cilvēka gaita ir izkropļota, cilvēks burtiski šūpojas un ejot nav pārliecināts. Daudzi vecāki pilsoņi arī saskaras ar muskuļu izsīkumu un līdzsvara problēmām. Alkohols tikai pasliktinās situāciju.
Garīgās spējas ir notrulinātas, un, ilgstoši dzerot alkoholu saturošus dzērienus, nav tālu no pēkšņa atmiņas zuduma. Eksperts atgādināja par Vernikes-Korsakova sindromu: pārmērīga alkohola lietošana izraisa to, ka cilvēks nespēj atcerēties notikumus, kas notikuši pavisam nesen.
Kā ar spiedienu?
Gados vecāki pieaugušie, kuri bieži lieto alkoholu, var ciest no hipotensijas. Šajā gadījumā spiediens strauji pazeminās pāris stundas pēc ēšanas. Un tieši atteikšanās no alkohola kopā ar nelielu kaloriju pārtikas produktu porciju var palīdzēt.
Alkohols, ko lieto cilvēki savā “sudraba” vecumā, ietekmē arī B vitamīnu saturu organismā. To daudzums asinīs strauji samazinās. Turklāt šādi vitamīni ir nepieciešami smadzenēm un nervu sistēmai. Un tie ir svarīgi, lai novērstu sirds un asinsvadu slimības. Situāciju sarežģī fakts, ka pēc 60 gadiem vairs nav viegli papildināt optimālo B vitamīna daudzumu. Kad organismā rodas tā deficīts, cilvēks sajūt tās pašas sev neizskaidrojamās zosādas, tirpšanas ekstremitātēs un kļūst aizkaitināms. Un atkal – atmiņas problēma.