22. janvāra pēcpusdienā Zeme būs magnētisko vētru ietekmē, kas ilgs 2 dienas. Zinātnieki brīdina par iespējamām kļūmēm navigatoros, elektromagnētiskajos tīklos un no laikapstākļiem atkarīgo cilvēku veselības stāvokļa izmaiņām. Ko darīt, lai izvairītos no magnētiskās vētras negatīvās ietekmes?
Pirmdienas pēcpusdienā Zemi sasniegs spēcīga magnētiskā vētra. Tas viss neaprobežosies ar vienu dienu. Šajā gadījumā ģeomagnētiskās aktivitātes līmenis sasniegs 7 punktus 10 ballu skalā. Šī ir diezgan spēcīga magnētiskā vētra. Pēdējo reizi līdzīgs notikums notika 2017. gada 10. septembrī.
No satelītiem un droniem līdz auto navigatoriem: ko ietekmēs magnētiskā vētra
Uz Saules notiks divi notikumi, kas atspoguļosies uz Zemes. Pirmkārt, būs spēcīgs saules uzliesmojums ar rentgena staru uzliesmojumu, rentgena masu un tā saukto saules vakaru. Tā sauc uzlādētu protonu uzplaiksnījumus, kas metīsies Zemes virzienā. Ģeomagnētiskais starojums maksimālo spēku sasniegs otrdien, 23. janvārī. Vētra būs tik spēcīga, ka labos laikapstākļos būs iespējams novērot ziemeļblāzmu – lādētu daļiņu atmosfērā mirdzumu.
Jaudīgākie ģeotriecieni gaidāmi no pirmdienas vakarpuses: magnētiskā lauka svārstību stiprums pieaugs līdz 5-7 ballēm, kas raksturīgi ļoti spēcīgai magnētiskajai vētrai. Ir pierādīts, ka ģeomagnētiskās vētras ietekmē gan cilvēku veselību, gan atsevišķas ierīces. Kam un ar ko var rasties problēmas šo 2 dienu laikā?
“Mēs pārraidām informāciju par ģeomagnētiskajām vētrām dažādām sistēmām, kas darbojas ar satelītiem un navigāciju. Tas var ietekmēt arī dažu elektroierīču darbību. Satelītu navigācijas sistēmas un transformatoru stacijas piedzīvos vibrācijas. Šeit jums jāpārliecinās, ka nav izdegšanas. Mūsdienās elektronika var arī izdegt vai darboties nepareizi. Kļūdas var būt arī auto navigatoros. Šajās dienās būs darbības traucējumi GPS. Automašīnās jābūt uzmanīgākam pret navigatoriem, atsevišķos gadījumos autovadītāji jau sūdzas, ka satiksmes kustība kartē tiek novirzīta par vairākiem simtiem metru. Dronu lidojums mūsdienās var būt arī diezgan spontāns un nekontrolēts, jebkurā gadījumā iespējamas novirzes no kustības trajektorijas,” stāsta Lietišķās ģeofizikas institūta direktors Vadims Kolomins.
Labāk neriskēt: kāpēc ārstiem tiek veiktas operācijas magnētisko vētru laikā
Arī mediķi mūsdienās sniedz ieteikumus. Tie attiecas gan uz ārstiem, gan pacientiem. Magnētisko vētru dienās un to priekšvakarā pret laikapstākļiem jutīgiem cilvēkiem ieteicams atteikties no kaitīgiem ieradumiem. Ideālā gadījumā jums vajadzētu atmest smēķēšanu, alkohola lietošanu un nevēlamu pārtiku.
“Kad strādāju ķirurģijā, magnētisko vētru dienās vienmēr bija daudz traumu, insultu un infarktu. Cilvēki ar nestabilu asinsspiedienu ir pakļauti riskam. Mūsdienās ir jāizvairās no paaugstināta stresa, hipertensijas pacientiem rūpīgi jālieto visas izrakstītās tabletes un nepārslogoties. Tāpat nav ieteicams lietot alkoholu, stipros dzērienus vai nogurdināt sevi ar fiziskām aktivitātēm. Bieži vien tik spēcīgu magnētisko vētru laikā ārsti pārceļ plānveida operāciju datumus, jo pacientiem ir paaugstināts asinsspiediens. Kopumā mūsdienās labāk neriskēt,” sacīja medicīnas zinātņu doktors Deniss Ivanovs.
Ārsti arī iesaka ievērot miega grafiku, dzert vairāk ūdens un pavadīt vairāk laika ārpus telpām.
Kad beigsies magnētiskās vētras?
24. janvārī. Šajā dienā ģeomagnētiskā situācija normalizēsies – svārstību spēks samazināsies līdz 2-3 punktiem, kas atbilst “zaļajai zonai”.