Esam taču dzirdējuši, ka, piemēram, lai Krievijā atrastos prezidenta tuvumā, būs ne vien skrupuloza dalībnieku atlase un vairāki drošības kordoni, bet pirms tikšanās būs arī teju nedēļu jāuzturas karantīnā. Protams, Kremļa fīrers ir īpašs izņēmums, tomēr katrā valstī dalībai prezidenta vizītēs ir noteiktas gan īpašas procedūras, gan uzvedības etiķete.
Šāds ievads bija nepieciešams, jo reizē ar visu minēto, Valsts prezidenta vizīte vienmēr būs īpašs notikums. To noteikti pavadīs arī fotogrāfu un videooperatoru komanda, tāpēc saprotams bija lietotājas @GunitaBa 19.janvārī platformā X uzdotais jautājums:
”Šodien no skolas saņēmu ziņu, ka pirmdien skolā būšot prezidents un jāizrunā ar bērnu, kā uzvesties, kad satiek prezidentu.Ir kāda rokasgrāmata vecākiem, ko palasīt, “kā uzvesties, kad satiec prezidentu?””
Ja varētu šķist, ka būtu pieticis ar Latvijas Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča tūlītējo atbildi: ”Tāpat kā katru dienu: brīvi un atraisīti” , ar to neskaidrības netika atrisinātas. Jo, pat neskatoties uz visur esošo pretvaras troļļu dzēlībām, uzdotajā jautājumā bija, teiksim tā, vismaz divi zemteksti – Vai Valsts prezidents brauc uz skolu pie skolēniem, vai tomēr viņš ierodas skolā kā amatpersona, kuru uzņem vēl viena amatpersona, t.i., skolas direktors?
Un, lūk, tieši šeit arī sākās, jo amatpersonu savstarpējā hierahijā tomēr pastāv sava veida Protokols, tieši tāpat, kā tas pastāv skolā, kurā atkal ir sava hierarhija. Tā kā, secinājums ir vēl vienkāršāks – tas, ko saka Valsts prezidents, nenomierinās tā, ja to paskaidros citi vecāki pat uz šādu ieraksta autores @GunitaBa komentāru: ”Viss vislabākajās padumjo laiku tradīcijās, kad Vadonis brauc uz laukiem. Visiem tiek izsniegtas instruktāžas, kur jābūt, cik plati jāsmaida, kas jāsaka, cik ilgi jāklusē”
@NormundsC: ”Mūsu meitām skola viena. Neviens no maniem 3 skolniekiem gan nekādas instrukcijas nav saņēmis. Vēl īpaši pārprasīju. Un tā tam arī jābūt. @edgarsrinkevics skaidri un saprotami visu izstāstīja!”
@KasparsZ2: ”Iespējams Rinkevičs no šitā jautājuma pirmo reizi uzzina,ka viņa braucienos pa Latviju visi tiek speciāli sagatavoti,sapucēti,iestudēti txt…”tovarnij vid” kā sendienās-nekas nav mainījies:):)
@izagrina: ”Mūsu skolā pirms kāda laika arī viesojās prezidents. Mums gan skola ziņu nesūtīja. 👍 Bet prezidenta vizīte bija forša. Kolēģes dēls pat nofotogrāfējās kopā ar prezidentu. Lai gan pirms tam domāja, ka drošības apsvērumu dēļ neļaus fotogrāfēties. Lepojos tagad ar skolu”
@olimpietis2: ”Šis atgādina par manu pieredzi skolā. Nekas nav mainījies… vairāk nekā 10 gadus atpakaļ uz manu skolu brauca Zatlers. Atnāca tuvāk bērniem bildi taisīt. Direktore mūs ar vienu roku tik tālāk stumj, lai nepieskaramies viņam, prezidenta kundze ar otru – nāciet tuvāk”
@kristers_: ”Es, piemēram, kad prezidents bija Valdis Zatlers un viņš ciemojās manā skolā, noģību, klases audzinātāja teica, nekas, nekas, rekur ārsts, domājot vietējo māsiņu, Zatlers nodomāja, ka runa ir par viņu, noteica, nu ja, ka ir ārsts un sniedza man uzreiz palīdzību”
@slaunais: ”S.Lasila “Jaunā Zelta uzvedības grāmata”. Tajā bez visa kā laba ir arī Latvijas valsts protokols, kurā ir aprakstīts viss par uzvešanos un etiķeti oficiālos pasākumos ar prezidenta līdzdalību.”
Nu, apmēram tāda izpratne valda daļā sabiedrības, kas noteikti prasa ne vien plašāku diskusiju, bet arī paša Valsts prezidenta skaidrojumu, lai bērnam tas nebeidzas ar to, ko raksta @Laima52: ”Kad mūsu skolā ciemojās Imants Ziedonis, es ļoti neatlaidīgi viņu fotografēju. Nebiju nekāda izcilā, bildes nekādas nesanāca. Skolotāji skolotāju istabā esot runājuši, ka nevajadzējis ļaut tik daudz. Bet man neko neteica. Tiešām padoms būtu noderējis. Vēl tagad kauns”
Paldies Gunitai Barisai par interesantās tēmas rosināšanu!
Šodien no skolas saņēmu ziņu, ka pirmdien skolā būšot prezidents un jāizrunā ar bērnu, kā uzvesties, kad satiek prezidentu.
Ir kāda rokasgrāmata vecākiem, ko palasīt, "kā uzvesties, kad satiec prezidentu?" 🤔#padomsvaiG— Gunita Barisa (@GunitaBa) January 19, 2024