2024. gada 14. janvāra vakarā Ukrainas gaisa spēki iznīcināja Krievijas tāldarbības radaru noteikšanas lidmašīnu A-50 un būtiski sabojāja gaisa komandpunktu Il-22M virs Azovas jūras. Lidmašīna A-50 ir viena no ļoti retajām un vērtīgajām Krievijas gaisa spēku agrīnās brīdināšanas lidmašīnām, kas aprīkotas ar radaru. Notriekšanā, iespējams, gāja bojā visi 15 cilvēki, kas atradās uz klāja, tostarp augsta ranga virsnieki. Par to Forbes raksta žurnālists Deivids Akss.
“Kas to izdarīja?” – jokoja Ukrainas gaisa spēki.
“Šķiet, ka atbilde ir pretgaisa aizsardzības raķetes Patriot PAC-2 ar 90 jūdžu (apmēram 144 km) darbības rādiusu. Mazāk iespējams: Patriot PAC-3 vai mazāka darbības rādiusa S-300,” saka Deivids Akss.
Lai gan vēl nav zināms, ar kādu ieroci tika notriekta četrdzinēju izlūkošanas lidmašīna A-50, analītiķim Tomam Kūperam, kurš ir sarakstījis daudzas grāmatas par padomju un Krievijas militārajām lidmašīnām, ir sava teorija.
Ja Kūpera teorija ir pareiza, tad Ukrainas gaisa spēki izveidoja lamatas, kad Ukrainas gaisa spēku lidmašīnas – iespējams, bumbvedēji Su-24 – veica triecienu Krievijas gaisa spēku objektos okupētajā Krimas pussalā.
“Vairāki radari tika atspējoti,” sacīja Kūpers.
Uzbrukumi okupētajā Krimā pārņēma Krievijas zemes radaru pārklājumu, atstājot atlikušās raķešu baterijas pussalā “aklas”, īpaši ziemeļos, kur reljefs varētu maskēt Ukrainas lidmašīnu, bezpilota lidaparātu un raķešu tuvošanos.
”Tātad krievu komandieri izdarīja acīmredzamo, bet stulbumu. Viņi pavēlēja vienai no nedaudzajām ar radaru aprīkotajām A-50 lidmašīnām, kas parasti lido tālu uz dienvidiem virs Azovas jūras, virzīties tālāk uz ziemeļiem, lai paplašinātu radara pārklājumu lielākā Krimas daļā. A-50 radars, kas griežas, var redzēt lidmašīnas izmēra objektus gandrīz 200 jūdžu (apmēram 320 km) attālumā, sacīja žurnālists.
Agrīnās brīdināšanas gaisa kuģis A-50 pavadīja četrdzenskrūvju Il-22M gaisa desanta komandpunktu ar aptuveni 10 apkalpes locekļiem.
IL-22 ir radioreleja platforma: tās apkalpe palīdz A-50 apkalpei, apkalpojot sakarus un datu pārraidi, kam A-50 trūkst jaudas un apstrādes.
Kā liecina satelītattēli un radara dati, lidmašīnas A-50 vistālāk uz ziemeļiem esošā lidojuma trajektorija bija pāri okupētajai Berdjanskai Zaporižjas apgabalā, tikai 120 km attālumā no frontes līnijas. Šis attālums atrodas pretgaisa raķešu baterijas Patriot darbības rādiusā, ko Ukrainas gaisa spēki izvietoja gar dienvidu fronti.
“Viltība bija tā, lai ukraiņi mērķētu uz A-50 pavadošo Il-22, pārāk daudz neinformējot Krievijas apkalpes pirms uzbrukuma un neupurējot savu dārgo Patriot sistēmu. Viss, kas ukraiņiem bija jādara, bija slepus jāizvieto atbilstošu zenītraķešu sistēmu, lai no liela attāluma mērķētu uz abām lidmašīnām. Varbūt tā bija viena no S-300 pretgaisa aizsardzības sistēmām. Iespējams, kāda no PAC-2/3 pretgaisa aizsardzības sistēmām,” raksta Kūpers
Iespējams arī, ka gaisa spēki izvietoja nesējraķeti un radaru, kā arī jaudas aprīkojumu no vienas no trim PAC-2/3 SAM sistēmām kombinācijā ar vienu no saviem S-300 radariem.
Patriot un S-300 darbs
Jau ziņots, ka Krievijas iznīcinātājs-bumbvedējs Su-34 pamanīja iepriekš nezināmu Ukrainas S-300 iekārtu, kas ieslēdza savu radara dažas minūtes pirms A-50 un Il-22 notriekšanas.
”Ja S-300 iekārta veica sākotnējo apgaismojumu, tam vajadzēja pārvietoties gar mērķiem uz slēpto Patriot , kas atradās tuvumā. Pēdējais ieslēdza savu radaru tikai uz dažām sekundēm: pietiekami ilgi, lai iegūtu savus mērķa datus, bet pārāk īsi, lai krievi varētu droši noteikt tā emisijas un novērtēt to kā draudus. Un tad ukraiņi sāka izšaut savas raķetes,” pieļāva Kūpers.
Pēc minūtes raķetes iznīcināja A-50 un sabojāja Il-22.
“Ugunsdarbību operāciju beigās ukraiņu S-300 un PAC-2/3 apkalpes nekavējoties pārtrauca izstarot un sāka komplektēt savas sistēmas, lai tās novirzītu un tādējādi izvairītos no iespējamās Krievijas atriebības,” skaidroja Kūpers.