58 gadus vecais Baškortostānas aktīvists Šamils Abduļina no Mrakovas ciema ieradās Baimakā (Krievija), kur tika tiesāts Fails Alsinovs, uz katru tiesas sēdi. Viņš filmēja un ievietoja video no laukuma, kur vispirms pulcējās simtiem un pēc tam tūkstošiem Alsinova atbalstītāju.
17. janvārī Abduļins atradās arī pie Baimakas rajona tiesas ēkas un redzēja, ar kādu sašutumu sanākušie uztvēra Alsinova spriedumu, kā sākās sadursmes ar policiju, kā drošības spēki ar asaru gāzes granātām apmētāja protestētājus un sita viņus ar stekiem. Medijs “Idel.Realii” publicējis Abduļina monologu: viņš stāsta par to, kā attīstījās 17. janvāra notikumi.
“Kāpēc tu mani sit?!” Baimakā pēc sprieduma pasludināšanas Failam Alsinovam sākās sadursmes ar policiju.
“Mēs ieradāmies Baimakā otrdienas, 16. janvāra, vakarā,” saka Šamils Abduļins. – Pārnakšņojām, no rīta devos uz tiesu. Šajā laikā internets jau bija pilnībā izslēgts. Ne WhatsApp, ne Telegram…, pat caur VPN nekas nedarbojās. Pat telefons bija lēns. Cilvēki, kuri ieradās pirms laika, tāpat kā mēs, ziņoja, ka visus Baimakas krustojumus bloķē pašvaldības tehnika un ceļu policijas transportlīdzekļi. Tāpēc cilvēki gāja uz tiesu kājām.
Sapulcējās daudz cilvēku. Cilvēki teica, ka ir desmit tūkstoši. Es domāju, ka noteikti bija pieci tūkstoši cilvēku. Bija diezgan biedējoši tur atrasties. Tas viss [drošības spēku] ekipējums, ķiveres, nūjas – tas viss atstāja nospiedošu iespaidu. Visas dienas garumā virs laukuma pie tiesas lidoja kvadrokopters, kurš veica novērošanu.
Kādu laiku pēc sēdes sākuma Faila advokāts Ilnurs Sujundukovs pameta tiesu. Pēc viņa sejas bija skaidrs, ka ir noticis kaut kas slikts. Viņš skaļrunī sacīja, ka tiesa piespriedusi bargāku sodu, nekā bija prasījusi valsts apsūdzība.
Pēc tam viņi gribēja aizvest Failu, cilvēki negribēja to pieļaut. Sāka notikt diezgan briesmīgas lietas: cilvēki tika sisti ar stekiem, tika izmantota asaru gāze. Gluži kā 80. gados, kad skatījāmies šādus kadrus no citām valstīm, Rietumos.
Es redzēju vienu vai divus puišus, kuriem bija asinis un zilumi, bet es personīgi neredzēju cilvēku, kas tur gulēja un nokrita zemē [no sitieniem]. No asaru gāzes, protams, daudzi cilvēki elsoja un vaidēja un kliedza no sāpēm. Tad viņi izmantoja kaut kādas granātas, bet no tām nebija uzliesmojumu. Acīmredzot gāze granātas. Tās eksplodēja ar lielu rūkoņu. Es redzēju vienu vectēvu: tāda granāta nokrita viņam tieši pie kājām. Viņš parādīja, ka daļa no jakas ir saplēsta. Viņš neasiņoja, taču šķita, ka viņš staigā apkārt šokēts.
Sadursmes turpinājās ļoti ilgi, no pulksten divpadsmitiem līdz pieciem vakarā. Sākās šādi: ap pulksten vienpadsmitiem no tiesas iznāca advokāts Ilnurs Sujundukovs un paziņoja, ka Fails Alsinovs tiek aizturēts tiesas zālē. Pēc tam pūlis devās uz tiesas nama sānu izeju. Tur jau bija sastādīts OMON viņu bija daudz.
Sadursmes notika viļņveidīgi. Sākumā tiesā, pēc maniem aprēķiniem, bija 120-150 apsardzes darbinieki. Bija skaidrs, ka sākumā viņi cerēja tikt galā ar tik lielu pūli, izbūvējot koridoru, pa kuru Alsinovu vajadzēja aizvest ieslodzīto mašīnā. Bet tad kļuva skaidrs, ka ar šiem spēkiem nepietiek.
Izskanēja baumas – acīmredzot ar provokatoru starpniecību -, ka it kā pusčetros notiks sprieduma “atkārtota pasludināšana”, ka viņi [tiesa un iestādes] piekāpušies – vai nu saīsinās termiņu, vai arī kaut kā mīkstinās to. Bet patiesībā izrādījās, ka viņi [drošības spēki] gaidīja papildspēkus, lai atgrūstu pūli un izvestu Failu.
Kad ieradās papildspēki, to bija jau 500-700. Visi stāvēja tik šausminoši, ekipēti kā astronauti. Viņi teica, ka šis pastiprinājums ieradās no Magņitogorskas. Tur parādījās arī OMON, kas vairs nebija tik labi aprīkoti; viņi teica, ka tie bija daži vietējie policisti – it kā no Sibajas -, kuri bija ietērpti aizsarglīdzekļos, iedeva rokās vairogus un stekus un tika nosūtīti uz Baimaku. Tāpat ziņots, ka aptuveni pulksten trijos vai četros izbrauca divi bruņiti KAMAZ, pilni ar policistiem. Acīmredzot papildspēki tika vesti no visurienes, kur vien iespējams.
Es precīzi neatceros, kurā laikā Fails tika izvests no tiesas; tajā brīdī es tur nebiju. Tā kā mobilā interneta nebija, es periodiski devos uz vietu, kur bija Wi-Fi, lai augšupielādētu videoklipus, kurus nofilmēju. Es domāju, ka viņi viņu aizveda apmēram puspiecos vakarā.
Cilvēki no tiesas aizgāja ar dziļa aizvainojuma sajūtu, bija nomāktā noskaņojumā. Teica, ka viņus “ar purnu vilka pa asfaltu”, ka viņiem nerūp tautas viedoklis.
Atgādināšu, ka šī tiesas prāva sākās 11.decembrī, kad notika iepriekšēja sēde lietā. Jau otrajā sēdē, izskatot lietu pēc būtības, Failam tika lūgts noteikt termiņu. Kopumā tiesa notika nepieredzēti paātrinātā veidā – un vīrietis tika iemests cietumā. Un neviens aizstāvības arguments netika pieņemts, neviens priekšlikums netika apmierināts. Šī lieta bija acīmredzami neobjektīva; tas nepārprotami bija politisks pasūtījums. Tāpēc cilvēkiem ir dziļa vilšanās pašreizējā valdībā. Un lielākā daļa iedzīvotāju – manuprāt, 90% – apsūdz Habirovu: ka viņš atriebjas par Kuštau, par to, ka viņš tur stāvēja kā slapja vista cilvēku priekšā.
Šodien, ceturtdien, mani uzaicināja uz policiju, uz Krievijas Kugarčinskas rajona Iekšlietu ministrijas nodaļu. 16. janvāra vakarā pie manis ieradās policija: acīmredzot gribēja uz mani izdarīt morālu spiedienu. Es viņus neielaidu savā mājā, runāju ar viņiem caur žogu. Viņi teica: “Ir materiāls par jums par jūsu ziņām, videoklipiem, apelācijām, kuras ievietojāt savā personīgajā VKontakte lapā.”
Atgādināsim, ka 17. janvārī Krievijas Baškortostānas tiesa piesprieda vietējam vides aktīvistam, bijušajam Krievijā aizliegtās organizācijas ”Baškort” priekšsēdētājam Failam Alsinovam četrus gadus vispārējā režīma kolonijā, apsūdzot par “naida vai naidīguma izraisīšanu. ” Valsts apsūdzība aktīvistam iepriekš pieprasīja četru gadu cietumsodu izūtījuma režīma kolonijā.
Tobrīd pie tiesas nama atradās tūkstošiem Faila Alsinova atbalstītāju, un sākās sadursmes ar policiju. Baimakā starp protestētājiem bija ievainotie. Drošības spēki izmantoja asaru gāzi; Pastāv arī iespēja, ka tika izmantotas apdullināšanas granātas. Pēc sadursmes ar drošības spēkiem 40 protestētāji vērsās pēc medicīniskās palīdzības. Baškortostānas Izmeklēšanas komiteja arī ziņoja, ka vairākas drošības amatpersonas ir ievainotas.
Krimināllieta tika ierosināta uzreiz pēc diviem pantiem: par masu nekārtību organizēšanu un piedalīšanos tajos (Krievijas Federācijas Kriminālkodeksa 212. panta 1. un 2. daļa), kā arī pēc Kriminālkodeksa 1. daļas. Krievijas Federācijas Kriminālkodeksa 318. pants (vardarbības izmantošana pret varas pārstāvi).