Garais gads tiek uzskatīts par neveiksmīgu un grūtu. Cilvēku vidū ir vesels slānis īpašu zīmju un aizliegumu, kas šādos gados ļauj izvairīties no nelaimes. Ko darīt, lai 2024. gads būtu veiksmīgs? Vai ir vērts ievērot arhaiskus aizliegumus?
Kāpēc 2024. gadu sauc par garo gadu?
Garais gads ir gads, kas sastāv no 366 dienām, nevis 365. Papildu diena iekrīt īsākajā mēnesī – februārī. Tātad 2024. gadā 28 dienu vietā pēdējais ziemas mēnesis sastāvēs no 29 dienām.
Jēdziena “garais gads” izcelsme ir saistīta ar Jūliju Cēzaru. Tieši šis valdnieks ieviesa kalendāru, kas vēsturē iegāja ar nosaukumu Juliāna. To izstrādāja Aleksandrijas astronomi Sozigena vadībā. Pēc viņu aprēķiniem, astronomiskais gads ir 365 un 0,25 dienas. Lai “atlīdzinātu” kalendārā zaudēto laiku, tika nolemts ik pēc 4 gadiem februārim pievienot vienu dienu.
Tā kā Romā dienas tika skaitītas attiecībā pret pirmo mēnešu skaitļiem (kalendām), nonām (5. vai 7. mēneša diena) un īdām (13. vai 15. dienai), 24. februāris tika saukts par sesto dienu pirms marta kalendāriem. Pēc Cēzara pavēles 29. februāris tika uzskatīts par otro sesto dienu pirms marta kalendām. Nosaukums “garais gads” cēlies no vārdiem “otrais sestais” (bis sextus).
Saskaņā ar šo hronoloģiju katrs otrais pāra gads tiek uzskatīts par garo gadu (2020, 2024, 2028 utt.)
Kādas pazīmes pastāv garajam gadam?
Garo gadu ieskauj tādas zīmes un māņticības, kā nevienu citu. To vēsture aizsākās romiešu varas laikos. Impērija paplašinājās, cīnījās un tirgojās ar jauniem kaimiņiem un tajā pašā laikā nodeva viņiem savas paražas. Tāpēc uzskats, ka garais gads bieži ir neveiksmīgs, tika nodots ķeltiem, slāviem un citām tautām. Tā kā paaudžu atmiņa ir ļoti spēcīga, it īpaši, ja runa ir par māņticību, pat mūsu laikos ir daudz aizspriedumu par šo īpašo laika posmu.
Kāzas
Senos laikos 29. februāris, garā gada “papildu” diena, tika uzskatīts par laiku, kad meitene varēja pirmā bildināt puisi. Vēlāk attieksme pret garajiem gadiem mainījās ne uz labo pusi, un daudzi jaunie pāri atteicās precēties, dodot priekšroku pagaidīt līdz labvēlīgākam brīdim.
Bet tie, kas netic māņticībām, 29. februārī var apprecēties bez problēmām: datums paliek atmiņā un dzimtsarakstu nodaļā nav rindu. To, piemēram, bieži izmanto taupīgi Apvienotās Karalistes iedzīvotāji, kuri vēlas svinēt savu kāzu gadadienu tikai reizi 4 gados.
Remonts
Tautas zīmes neiesaka veikt remontdarbus garajā gadā. Tiek uzskatīts, ka neviens nopietns uzņēmums, tostarp sava mājokļa pārveidošana, nebeigsies veiksmīgi.
Daudzi uzskata, ka garajā gadā mainās Zemes ģeomagnētiskais lauks, kas ietekmē materiālu, arī būvniecībai paredzēto, struktūru. Rezultātā tapetes nolobīsies, apmetums sadrūp un krāsa nevienmērīgi gulēs uz sienām. Šai teorijai nav pierādījumu, tāpēc diez vai ir vērts remontus atlikt uz nākotni, ja tie ir nepieciešami tagad.
Pārvietošanās
Tautas kalendārā 29. februāris tiek uzskatīts par īpašu dienu – ļauno garu “nepaklausības svētkiem”. Garais gads ar visiem tā gadalaikiem un dienām iezīmējas ar īpašu ļauno garu enerģiju, tāpēc, pārvācoties uz jaunu mājokli, tajā ir viegli “pievienot” negatīvismu. Tiek uzskatīts, ka jaunajā mājā noteikti izcelsies ugunsgrēks, un ģimenē nebūs labklājības un saticības.
Tie, kas nepievērš uzmanību zīmēm, mierīgi pārceļas uz jaunu dzīvesvietu un ir apmierināti: labāk ievākties savā dzīvoklī garā gada laikā, nekā gaidīt labvēlīgus laikus, maksājot par īrētu dzīvojamo platību. Cilvēki, kuri ir iespaidojami un vērīgi pret savu enerģētisko vidi, var veikt nelielu rituālu, lai piesaistītu pozitīvu enerģiju, paņemt līdzi savu mīļāko talismanu uz jauno māju vai sakārtot mēbeles atbilstoši fenšui. Ticīgi jaunie iedzīvotāji var doties uz baznīcu un pasūtīt ceremoniju, lai iesvētītu savu jauno māju.
Bērna piedzimšana
Topošie vecāki, kas gaida mazuli garajā gadā, biežāk nekā citi uztraucas par bērna likteni. Viņi uzskata, ka nelabvēlīga enerģija pavadīs bērnu visu mūžu, viņš nevarēs gūt panākumus dzīvē vai būs slikta veselība.
Prakse rāda, ka šī zīme ir izplatīta māņticība, kurai nav nekā kopīga ar realitāti. Cilvēki ir dzimuši garajos gados, no kuriem daudzi ir veiksmīgāki par tiem, kas dzimuši parastā gadā. Piemēram, Kianu Rīvss, Rasels Krovs, un citas slavenības. Šeit gan ironiski varam piebilst, ka arī Vladimirs Putins ir dzimis “neveiksmīgajā” garajā gadā.
Citi aizliegumi pēc tautas zīmēm
Jo vairāk aizsākumu ir garajā gadā, jo lielāks ir to neveiksmes risks. Tāpēc mūsu senči uzskatīja, ka šajās īpašajās 366 kalendāra dienās ir jāizvairās no pārmaiņām un jauninājumiem.
Ko saskaņā ar zīmēm nevajadzētu darīt 2024. gadā:
Iegūt jaunu darbu. Būs grūti palikt jaunā vietā, un pēc atlaišanas jums būs ilgi jāmeklē piemērota vakance;
Runāt par saviem plāniem. Nākamo 366 dienu mērķus labāk paturēt pie sevis, lai tos “neuzklausītu” tumšie spēki;
Sākt biznesu. Jūsu bizness var ne tikai izgāzties, bet arī radīt nopietnus finansiālus zaudējumus un parādus;
Svinēt mazuļa pirmā zobiņa parādīšanos. Zīmes vēsta, ka, atzīmējot šo notikumu, bērnam visas dzīves garumā būs problēmas ar zobu veselību;
Pērciet “nāves” lietas. Gados vecāki cilvēki bieži vien iepriekš iegādājas sev bēru tērpus un kādu rituālu atribūtiku. To nevajadzētu darīt garajā gadā, pretējā gadījumā jūs varat “aizkavēt” nāvi pirms grafika;
Doties ceļojumos. Uz ceļa cilvēks saskaras ar daudzām briesmām. Cilvēki uzskata, ka ceļotājs, kurš neievēro zīmes, nopietni riskē iekļūt ceļu satiksmes negadījumā vai pazaudēt vērtīgas lietas.
Pie visa minētā noteikti ir jāuzsver, ka baznīcai ir negatīva attieksme pret visām māņticībām un zīmēm, īpaši tām, kas saistītas ar aizliegumiem garajā gadā. Tāpēc ticīgie, tāpat kā pragmatiski ateisti, mierīgi iegādājas mājokli, dodas ceļojumos un iegūst jaunu darbu neatkarīgi no tā, cik dienu ir kārtējā gadā.
No kurienes cēlusies māņticība par bīstamu garo gadu?
“Papildu” dienai, kurai ir slikta reputācija, kristīgajā tradīcijā ir tās patrona vārds – Svētais Lielais moceklis Kasiāns, kura dzimšanas diena iekrita šajā īpašajā datumā. Pats Kasiāns bija pilnīgi tikumīgs cilvēks. Viņš dzīvoja 5. gadsimtā, bija mūks un atstāja aiz sevis 12 grāmatas par cilvēkiem, kuri turēja klosteru ordeņus Palestīnā un Ēģiptē. Taču “sliktā” dzimšanas datuma dēļ populārās baumas svēto Kasiānu pārvērta par skaudīgo Kasiānu.
Ir tautas leģendas, kurās Kasiānu tiek saukts nevis par svēto, bet gan par eņģeli, kurš reiz nodeva Dievu, stāstot sātaniskajiem spēkiem, ka Visvarenais grasās viņus iemest ellē. Vēlāk Kasiāns nožēloja grēkus un Dievs viņam piešķīra īpašu sodu: sitienus pa pieri ar āmuru, ko izdarīja speciāli šim nolūkam norīkots eņģelis. Tikai reizi 4 gados Kasiānu nesaņēma šo sodu. Nav grūti uzminēt, ka šāds izņēmums iekrita 29. februārī.
Zemnieki ne tikai mēģināja izskaidrot Kasiāna “ļauno dabu”, bet pat vilka etimoloģiskas paralēles, salīdzinot vārdus “Kasiāns” un “garais gads” ar vārdu “šķielētājs”. Lai uz kuru Kasiāns savā dienā skatītos, tas neizbēgami mirs.
Kā izvairīties no negatīvām pazīmēm un padarīt garo gadu veiksmīgu
Lai 2024. gads būtu veiksmīgs, ir svarīgi to sākt pareizi. Ja jums ir parādi, atmaksājiet tos pēc iespējas ātrāk. Noslēdziet mieru ar saviem ienaidniekiem. Saproti lietas un, ja uzņemies jaunas, dari to lēnām un pamatīgi.
Zīmes ir populārs veids, kā “uzvilkties” un ieprogrammēt sevi būt negatīvam. Nav pārsteidzoši, ka cilvēki, kuri baidās no garā gada sākuma un sagaida no tā nepatikšanas, biežāk arī pamana nepatikšanas un saista tās ar īpašo 366 dienu sliktās enerģijas ietekmi.
Tāpēc galvenais veiksmīga gada noteikums ir ticēt labākajam un pamanīt pozitīvo sev apkārt. Jums vajadzētu uzticēties nevis zīmēm, bet saprātam. Protams, garajā gadā notika daudzas katastrofas, piemēram, Titānika nogrimšana. Salīdzinoši nesen aizritējušais 2020. gads iezīmējās arī ar nelaimi – COVID-19 epidēmiju. Tomēr šādi notikumi notiek arī parastos gados: Tas nozīmē, ka jaunais 2024. gads ne obligāti būs slikts. Gluži pretēji, tiem, kam ir piemērots noskaņojums, tas izdosies un atstās tikai labas atmiņas.