Pēdējās gūstekņu apmaiņas ietvaros Krievijā atgriezās 248 militārpersonas. 73% no tām (180 cilvēki) ir bijušie ieslodzītie, kurus kolonijās savervēja Krievijas Aizsardzības ministrija, vēsta projekts “Mūsu izeja”, kas nodarbojas ar ieslodzīto meklēšanu un atgriešanu sadarbībā ar Ukrainas valsts platformu. “Gribu atrast.”
Projekts “Mūsu izeja” publicēja sarakstu ar 248 krievu ieslodzītajiem, kuri atgriezušies mājās. Medijs ”Svarīgi stāsti” pārbaudīja šajā sarakstā iekļautos cilvēkus pēc nejaušas izlases un atklāja, ka to lielākoties veido pēdējos gados notiesātie, kuriem nācās izciest sodu Ukrainas kara laikā.
Redakcija sazinājās arī ar apmaiņas sarakstā esošo tuviniekiem, kuri apstiprināja, ka 3.janvārī viņi patiešām ir atgriezti Krievijā.
Apmainīto personu vidū ir cilvēki ar vairākām sodītām personām, kas notiesātas par slepkavībām, tostarp tuvu ģimenes locekļu, nolaupīšanu, laupīšanu un izspiešanu un citiem īpaši smagiem noziegumiem.
Piemēram, Aleksandrs Kamenskihs (saskaņā ar video no gūsta viņš dienēja 60. atsevišķajā motorizēto strēlnieku brigādē) no Vereščagino pilsētas, Permas apgabalā, divreiz tika notiesāts par slepkavību. Pirmo reizi 2014. gadā tiesa viņam piesprieda 7,5 gadus stingrās drošības kolonijā par vīrieša slepkavību, ar kuru kopā viņš lietoja alkoholu un kļuva pret budeles brāli greizsirdīgs dēļ savas draudzenes. 2021. gadā viņam tika piespriests 11 gadu cietumsods par sava kolēģa slepkavību, arī ar kuru viņš kopā dzēra.
Deniss Gukovs no Čeļabinskas apgabala Kopeiskas 2017. gadā tika notiesāts par sievas slepkavību (gadu skaits lietā nav salasāms). Saskaņā ar sprieduma tekstu Gukovs spārdījis sievu un aplējis viņas dzimumorgānus ar karstu ūdeni, viņa no gūtajām traumām mirusi: “Es to darīju, jo gribēju nomazgāt viņas kaunu par prostitūtas darbu,” sacīja pats Gukovs. “Dzīvoklī viņš atrada šķēres, ar kurām viņš nogrieza matus no sievas galvas, lai viņa pārstātu nodarboties ar prostitūciju.” Pēc mirušās mātes liecībām, Gukovs vairākkārt sitis savu sievu “savstarpēji izveidojušos attiecību un finansiālu grūtību dēļ”.
Vēl viens apmainītais bijušais ieslodzītais Jevgeņijs Gusevs no Ļipeckas apgabala 2019. gadā dzērumā strīda laikā nogalināja savu draudzeni un viņam tika piespriests 10 gadu un 2 mēnešu cietumsods. Intervijā no gūsta viņš pastāstīja, ka viņam bija atlicis ”atsēdēt” 7 gadus, un šī ir viņa sestā sodāmība: pirmo noziegumu viņš izdarīja “nepilngadīgā vecumā” 14 gadu vecumā – “nozaga graudus no kolhoza”. otro reizi – “dzīvu trušu pāri”, pēc tam notiesāts par izspiešanu, pēc tam – nāves izraisīšanu aiz neuzmanības, kā arī laupīšanu. Pēc Guseva teiktā, viņu savervēja Aizsardzības ministrija un norīkoja uzbrukuma brigādē.
Starp apmainītajiem karagūstekņiem ir Ļeņingradas apgabala kolonijas gūsteknis Antons Meščerjakovs, kas savervēts Storm-Z vienībā, viņa radinieks un kolēģis apstiprināja ”Svarīgi stāsti”. Meščerjakovs tika notiesāts uz 5 gadiem saskaņā ar pantu par narkotiku nelikumīgu iegādāšanos un glabāšanu. Līdz līguma noslēgšanai ar Aizsardzības ministriju viņam bija atlicis ”sedēt” 2 gadus.
No gūsta atgriezies arī Oļegs Šuņins, kuram Voroņežas tiesa 2023. gada janvārī piesprieda 11 gadus ”stingrajā režīmā” par pudeles brāļa slepkavību, medijam ”Svarīgi stāsti” apstiprināja viņa radiniece.
“Pēc atbrīvošanas no gūsta viņš sazinājās ar mani, bet nu jau nav sazinājies ar mani divas dienas; viņa tālrunis nav sasniedzams. Viņš sacīja, ka kādā Maskavas apgabala daļā viņiem tiek veikta medicīniskā pārbaude, FSB viņus intervē. Kas ar viņu notiks tālāk – pagaidām neviens vispār nekādu informāciju nav devis,” viņa sacīja.
Projekts “Mūsu izeja” uzskata, ka bijušie ieslodzītie galvenokārt tika iekļauti apmaiņas sarakstos, jo viņus ir vieglāk kontrolēt un manipulēt, lai viņus var nosūtīt atpakaļ karā.
Tikmēr koalīcijas ”Aicinājums pie sirdsapziņas” jurists, kurš strādā ar militārpersonām, kas piedalās karā, uzskata, ka šāda proporcija varētu būt saistīta ar to, ka bijušie ieslodzītie parasti nonāk šturmēšanas vienībās, un tieši viņi visbiežāk tiek sagūstīti.