Pasaules pārtikas cenas pagājušajā gadā reģistrēja dziļāko kritumu kopš 2015.gada, raksta Bloomberg, analizējot ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas (FAO) datus.
Pēc analītiķu domām, vairumtirgotāji pakāpeniski samazina cenas, kam galu galā vajadzētu ietekmēt pārtikas pārdošanas cenas veikalos.
Kukurūzas un kviešu fjūčeru cenas pagājušajā gadā piedzīvoja lielāko ikgadējo kritumu pēdējo desmit gadu laikā, jo mazinājās bažas par piegādi. Ievērojami kritās arī cūkgaļas un palmu eļļas fjūčeru cenas.
Pašas FAO paziņojumā presei teikts, ka pārtikas cenas pasaulē 2023. gada decembrī samazinājās par 10,1%, salīdzinot ar šo pašu mēnesi 2022. gadā, un par 1,5% salīdzinājumā ar novembri.
Kā norāda organizācijas eksperti, kopumā 2023.gadā cenu indekss bija par 13,7% zemāks nekā iepriekšējā gadā vidēji, un augstāks bijis tikai starptautiskais cukura cenu indekss šim periodam.
Vienlaikus graudu cenu indekss pērn decembrī, salīdzinot ar novembri, pieauga par 1,5% kviešu, kukurūzas, rīsu un miežu cenu kāpuma, kā arī loģistikas traucējumu dēļ. Kopumā segmenta indekss gadā bija par 15,4% zemāks par 2022. gada vidējo rādītāju.
Savukārt augu eļļas cenu indekss salīdzinājumā ar novembri samazinājies par 1,4%, atspoguļojot zemo palmu, sojas, rapšu un saulespuķu eļļu iepirkuma līmeni. Kopumā 2023.gadā šis rādītājs bija par trešdaļu mazāks nekā pērn.
Gaļas cenu indekss samazinājās par 1% salīdzinājumā ar novembri un par 1,8% no 2022. gada decembra, jo ilgstoši bija vājš pieprasījums pēc cūkgaļas no Āzijas.
Piena produktu cenu indekss ir palielinājies par 1,6% salīdzinājumā ar 2023. gada novembri, taču joprojām ir par 16,1% zemāks nekā 2022. gada decembra indekss.
Lai gan indekss izseko preču izmaksām, nevis mazumtirdzniecības cenām, straujais kritums varētu liecināt par potenciālu ieguvumu patērētājiem, jo pārtikas cenas samazināsies no 2022. gada maksimuma, kas sekoja Ukrainas krīzei.
Pēc analītiķu domām, ir pazīmes, ka pārtikas produktu inflācija palēninās.