Ietekmīgais britu medijs The Financial Times aptaujāja savus ekspertus no dažādām sociālās un politiskās dzīves jomām par to, kā viņi redz nākamo gadu. Dažas atbildes bija diezgan negaidītas. Šeit ir dažas no tām.
Donalds Tramps nekļūs par ASV prezidentu, saka politologs Edvards Lūss: “Pat pirms vēlēšanu sākuma Tramps tiks atzīts par vainīgu noziedzīgā nodarījumā vismaz vienā no četriem procesiem un, iespējams, pat divos. Ir skaidrs, ka viņš pats to uzrādīs kā “Baidenu noziedzīgās ģimenes” politisku vajāšanu. Bet, neskatoties uz savu lielo vecumu, Baidens joprojām uzvarēs nevis tāpēc, ka amerikāņu vēlētāji pilnībā apstiprinās viņa politiku, bet gan tāpēc, ka viņi arvien vairāk noraida Trampu.
ASV un Eiropas Savienība turpinās finansēt Ukrainu, pārliecināts politologs Tonijs Bārbers: ”Ir skaidrs, ka Baidena administrācija plāno turpināt piegādes. Vienošanās starp demokrātiem un republikāņiem Kongresā varētu ietvert piekāpšanos ASV robežu drošības jomā apmaiņā pret palīdzības paplašināšanu Kijivai. Tiesa, ja Donalds Tramps atgriezīsies Baltajā namā, šajā jautājumā sāksies problēmas. Tajā pašā laikā ES līderiem ir jāatrod veids, kā līdz 2024. gada sākumam ignorēt Ungārijas veto 50 miljardu eiro palīdzības paketei. Tajā pašā laikā, visticamāk, Ukrainai neizdosies panākt militāru pavērsienu, un to arvien vairāk pierunās risināt sarunas ar Krieviju.
Jaunais Lielbritānijas premjerministrs būs leiboristu biedrs, uzskata politologs Roberts Šrimslijs: “Iespējams, ka vēlēšanas Lielbritānijā notiks tikai 2025. gada janvārī, tomēr jebkurā gadījumā konservatīvie ar pašreizējo premjerministru Riši Sunaku priekšgalā, izskatās nevienoti un izsmelti, savukārt leiboristu opozīcijai, spriežot pēc sabiedriskās domas aptaujām, vajadzētu iegūt balsu vairākumu un tikt pie varas jebkurā gadījumā – no mazākuma valdības līdz pārliecinošam vairākumam.
Prezidenta maiņa Taivānā neizraisīs Ķīnas uzbrukumu, uzskata politoloģe Katrīna Hile: “Valdošās Demokrātiskās progresīvās partijas kandidāte Lai Čingte prezidenta vēlēšanās, kas notiks janvārī, ir ļoti atšķirīga. no pašreizējā prezidenta Tsai Ingvena, kurš jau ir skaidri norādījis, ka ievēros tādu pašu piesardzīgo politiku attiecībā uz Ķīnu, nedodot iemeslus uzbrukumam. Un Ķīnas varas iestādes ar Sji Dzjiņpinu priekšgalā, šķiet, joprojām tic iespējai piespiest Taivānu apvienoties, izmantojot militāru iebiedēšanu, politisko un ekonomisko ietekmi un starptautisku izolāciju.
Karš starp Izraēlu un Hamas nepāraugs pilna mēroga reģionālā konfliktā, prognozē politologs Endrjū Englands: “Karš ir izraisījis vardarbības uzliesmojumu visā reģionā, iesaistot Irānas atbalstītos kaujiniekus. Benjamina Netanjahu valdība ir likusi saprast, ka tā vairs nevar dzīvot kopā ar “Hizbollah” kaujiniekiem uz tās robežas, taču ir cerība, ka diplomātiskais spiediens situāciju ierobežos. Ne Vašingtona, ne Teherāna nevēlas plašāku reģionālo konfliktu, lai gan situācija joprojām ir nestabila un tas rada bažas.
Atjaunojamie energoresursi neaizstās ogles globālajā elektroenerģijas ražošanā, ir pārliecināts ekonomists Deivids Šepards: “Tuvākajos gados atjaunojamo energoresursu īpatsvars pārsniegs ogļu īpatsvaru globālajā enerģijas ražošanā, taču maz ticams, ka tas notiks 2024. gadā, jo dēļ Ķīnas rīcības, pieprasījums pēc oglēm, kurā turpina strauji augt. Atjaunojamo enerģijas avotu pieaugums un ogļu izmantošanas samazināšanās Rietumos vēl nav pietiekama, lai pārspētu ogļu atražošanu.
Īlona Maska uzņēmums X (iepriekš Twitter) bankrotēs, prognozē finanšu analītiķis Ričards Voterss: “Īlons Masks bieži izmanto brīdinājumus par bankrotu, lai motivētu attīstību, kā viņš to darīja gan ar Tesla, gan SpaceX. Taču šoreiz, kad X reklāmas sarūk un centieni radīt jaunas ieņēmumu plūsmas cieta neveiksmi, pastāv liela iespēja, ka tas notiks. Īlons Masks var muļķīgi uzskatīt, ka spēj vadīt uzņēmumu līdz bankrotam un tikt uz priekšu, tāpēc viņa cīņa par kontroli pār X ar bankrotu būtu aizraujošs turpinājums Twitter dramatiskajai iegādei.
2024. gads būs karstāks nekā 2023. gads, kas jau atzīts par siltāko reģistrēto gadu, pieļauj klimatoloģe Pilita Klārka: “2023. gads iezīmējās ar tik daudzām ārkārtējām temperatūrām, ka tas gandrīz noteikti būs karstākais reģistrētais 174 gadu laikā, taču daudzi zinātnieki sagaida, ka 2024. gads būt vēl siltāks. Fakts ir tāds, ka temperatūras paaugstināšanos 2023. gadā nopietni ietekmēja tik spēcīga klimata parādība kā El Ninjo. Parasti tam ir vislielākā ietekme uz globālo temperatūru tās maksimuma periodos, kas varētu notikt 2024. gadā.