No 2024. gada 1.janvāra Lietuvas Vides aizsardzības departaments būs pilnvarots pārbaudīt automašīnu radīto piesārņojumu uz ceļiem. Izmaiņas likumdošanā ļaus vides speciālistiem bez citu institūciju iesaistīšanas pārbaudīt un noteikt, vai automašīnas pārsniedz noteiktos gaisa piesārņojuma normatīvus tehniski kārtībā esošajām automašīnām, un atcelt tehniskās apskates dokumentu derīgumu “šeit un tagad”.
Pēc Lietuvas Tehniskās apskates uzņēmumu asociācijas datiem, 2022.g vairāk nekā 50 procenti obligātajai tehniskajai apskatei nodotie transportlīdzekļi ar pirmo reizi neizgāja tehnisko apskati to tehniskā stāvokļa trūkumu dēļ, un līdz 10% vieglo pasažieru un vieglo kravu transportlīdzekļu tehniskās apskates ar pirmo reizi netika izietas vides defektu dēļ: pārmērīgi dūmi, oglekļa monoksīda saturs, konstatēta ekspluatācijas šķidrumu noplūde u.c.
Tie 10 procenti, tātad aptuveni 78 tūkst transportlīdzekļi kādu laiku pirms tehniskās apskates tika ekspluatēti un piedalījās publiskajā satiksmē. Šādu automašīnu ekspluatācija ne tikai pasliktina gaisa kvalitāti, negatīvi ietekmē veselību, rada draudus satiksmes drošībai, bet arī rada pieaugošu sabiedrības neapmierinātību.
Kas mainīsies no 2024,gada 1. janvāra
Pēc Lietuvas Vides aizsardzības valsts kontroles likuma grozījumu stāšanās spēkā no nākamā gada Vides aizsardzības departamenta darbinieki var apturēt un veikt transportlīdzekļu operatīvos piesārņojuma mērījumus uz autoceļiem bez citu institūciju amatpersonu līdzdalības, kas paaugstina darba efektivitāti. pārbaudēm un samazina izmaksas. Pirms izmaiņām pienākums piedalīties šādās pārbaudēs bija arī policijas darbiniekiem.
Vienlaikus stājas spēkā grozījumi Automobiļu drošas satiksmes uz ceļiem likumā, kas pastiprinās transportlīdzekļu piesārņojuma kontroli uz ceļiem. Ja tiek konstatēts, ka transportlīdzekļa izplūdes gāzu daudzums pārsniedz robežvērtības vai šķidruma (piemēram, smērvielu, degvielas) noplūdes gadījumā, kas var radīt kaitējumu videi vai apdraudēt citus satiksmes dalībniekus, transportlīdzekļa obligātās tehniskās apskates dokumenta derīguma termiņu un transportlīdzekli transportlīdzeklis vairs nevarēs piedalīties satiksmē. Gadā plānots pārbaudīt aptuveni 9000-15 000 automašīnu.
Kā tiks veikta pārbaude
Transportlīdzeklis apskatei tiks apturēts droši, netraucējot citus transporta dalībniekus. Vides aizsardzības darbinieki, kas veic transportlīdzekļa apskati, valkās dienesta formas tērpu un pēc pieprasījuma līdzi jābūt Vides aizsardzības departamenta darbinieka apliecībai.
Apturot transportlīdzekli diennakts tumšajā laikā, virsnieks valkā formas tērpu ar atstarojošiem elementiem.
Patruļas sastāvā būs vismaz divi policisti, kuri apturēs transportlīdzekli, pavicinot ar apgaismotu zizli vai atstarojošu apli ar sarkanu atstarotāju pāri braukšanas virzienam, vai pa skaļruni dodot rīkojumu apstāties un/vai ieslēdzot zilās bākugunis uz patruļas mehāniskā transportlīdzekļa.
Piesārņojošo vielu koncentrācija tiks mērīta pašā transportlīdzekļa izplūdes sistēmā (ievietojot gāzes analizatora zondi izplūdes caurulē). Rezultāti tiks iegūti mērīšanas punktā.
Atbildība
Pēc izmaiņu stāšanās spēkā autovadītājiem ir pienākums apstāties, līdzīgi kā apturētu policists, par pārkāpumiem noteikti naudas sodi
Autovadītājiem jāapstājas, ja tos aptur formastērps Vides aizsardzības departamenta darbinieks. Par šīs prasības neievērošanu draud naudas sods no 850 līdz 1200 eiro. (Administratīvo pārkāpumu kodeksa 426. panta 4. punkts);
Ja transportlīdzekļu ekspluatācijai apkārtējā gaisā izmešu piesārņojošo vielu daudzums pārsniedz noteiktos robežlielumus, vai ar nefunkcionējošu ražotāja nodrošināto izplūdes gāzu neitralizācijas sistēmu tiek paredzēta atbildība: fiziskām personām – 100-300 eiro (par atkārtotu 300-500 eiro), juridisko personu vadītājiem vai citām atbildīgām fiziskām personām – 300-500 eiro (atkārtoti – 600-900 eiro) (Civilkodeksa 307.pants);
Papildus gaisa piesārņojuma mērījumiem papildu uzmanība tiks pievērsta tam, vai automašīna nepiesārņo vidi citos veidos, piemēram: no tā neizplūst eļļas, degviela vai citi videi bīstami šķidrumi, kas var radīt kaitējumu videi vai izraisīt apdraudējums citiem satiksmes dalībniekiem;
Naudas sodi par vides piesārņošanu ar bīstamām ķīmiskām vielām un ķīmiskiem maisījumiem: fiziskām personām – 60-120 eiro un juridisko personu vadītājiem vai citām atbildīgām personām – 150-300 eiro, par atkārtotiem pārkāpumiem – 500-1200 eiro (Civillikuma 244.p.)