Jau ievadā uzsvērsim, ka priekšā būs obligāta plānotā jaunuma ratifikācija Saeimā, bet izplatītajā paziņojumā ir atzīmēts, ka ”Vienotās atļaujas direktīvā ir noteikts pieteikšanās process ES valstīm šīs vienotās atļaujas izsniegšanai un noteiktas kopējas tiesības darbiniekiem no trešām valstīm. Dalībvalstīm pieder galavārds par to, kurus un cik trešo valstu darbiniekus tās vēlas uzņemt savā darba tirgū”, teikts ES Padomes oficiālajā tīmekļa vietnē
ES provizoriski apstiprinājusi jaunu darba atļauju sistēmu migrantiem. Paredzams, ka šādas atļaujas tiks izsniegtas pēc vienotiem noteikumiem un būs derīgas visās ES valstīs
Saskaņā ar šiem noteikumiem, kas vēl jāapstiprina Eiropas Parlamentam un jāratificē dalībvalstīm, ārvalstu darba ņēmējs var iesniegt pieteikumu gan no savas valsts teritorijas, gan atrodoties kādā no ES valstīm. Tiesa, pēdējā gadījumā viņam ir jābūt uzturēšanās atļaujai šajā valstī.
Būtiski, ka saskaņā ar jauno kārtību šādi iesniegumi tiks izskatīti ātrāk (maksimums trīs mēneši no iesnieguma saņemšanas līdz atļaujas izsniegšanai). Turklāt darba atļauja ārzemju darba ņēmējam būs arī uzturēšanās atļauja. Tas ir, papildu dokumenti nebūs nepieciešami.
ES valstis var noteikt minimālo periodu, kurā šādu atļauju saņēmēji var strādāt pie sava pirmā darba devēja. Turpmāk, mainot darbu, migrantam nebūs jāpamet valsts un jāsaņem jauna atļauja, ja starpība starp atlaišanu un jaunu pieņemšanu darbā atļaujas derīguma termiņā nepārsniedz trīs mēnešus vai sešus mēnešus pēc diviem gadiem nostrādājot ES.