Viņu sauc Aitana. Viņa izskatās kā 25 gadus veca meitene ar rozā matiem no Barselonas , katru nedēļu saņem privātas ziņas no slavenībām, aicinot viņu satikties. Taču ir viens brīdinājums – Aitana nav cilvēks.
Aitana, pirmais mākslīgā intelekta radītais spāņu modelis, “dzima” grūtā periodā. Pagājušajā vasarā viņas dizainers un aģentūras The Clueless dibinātājs Rubens Krūzs pārdzīvoja smagu laiku, jo viņam tajā laikā nebija daudz klientu.
“Mēs sākām analizēt, kā strādājam, un sapratām, ka daudzi projekti tiek aizkavēti vai atcelti no mums neatkarīgu problēmu dēļ. Bieži vien tā bija influencera vai modeļa vaina, nevis projekta problēmas,” sarunā ar Euronews stāstīja R. Krūzs. Rezultātā uzņēmēji nolēma izveidot savu influenceri, kas kalpotu par paraugu zīmoliem, kas viņiem tuvojas.
Tā radās Aitana, enerģiska 25 gadus veca rudmate no Barselonas ar gandrīz ideālu ķermeņa uzbūvi. Pēc viņas veidotāja domām, virtuālais modelis mēnesī var nopelnīt līdz 10 000 eiro – bet vidēji nopelna ap 3000 eiro. “Mēs to darījām, lai varētu nopelnīt labāku dzīvi un nebūtu atkarīgi no citiem cilvēkiem, kuriem ir egoisms, apsēstības vai kuri vienkārši vēlas nopelnīt daudz naudas pozējot,” sacīja Krūzs.
Aitanas ienākumi ir diezgan izkaisīti. Viņa nopelna nedaudz vairāk par 1000 eiro par reklāmu, nesen kļuva par sporta piedevu uzņēmuma Big seju – un, it kā ar to nebūtu pietiekami, viņa augšupielādē fotoattēlus, kuros redzama apakšveļā, vietnē Fanvue: platformā, kas ir līdzīga OnlyFans. Tikai dažu mēnešu laikā viņai Instagram ir izdevies savākt vairāk nekā 220 000 sekotāju, un viņas fotogrāfijas saņem tūkstošiem skatījumu un reakciju. Viņa pat saņem privātas ziņas no slavenībām, kuras nezina, ka viņa nav īsta persona. “Kādu dienu slavens Latīņamerikas aktieris viņai nosūtīja īsziņu, mēģinot viņu uzaicināt. Šim aktierim ir aptuveni 5 miljoni. sekotāju, un daži mūsu komandas biedri bērnībā skatījās seriālus ar viņu, – stāstīja R. Krūzs. – Viņam nebija ne jausmas, ka Aitana īsti neeksistē.
Kā padarīt mākslīgo intelektu dzīvu?
Katru nedēļu aģentūras komanda tiekas, lai radītu Aitanas nākamo dzīvi. Viņi izlemj, ko viņa darīs nedēļas laikā, kādas vietas apmeklēs un kādas fotogrāfijas augšupielādēs – lai attaisnotu sekotāju cerības. Taču nav ne fotosesiju, ne drēbju skapju maiņas, ir tikai mākslīgais intelekts un dizaina eksperti, kas izmanto Photoshop, lai izveidotu virtuālu modeli nedēļas nogales pavadīšanai, piemēram, Madridē.
“Pirmā mēneša laikā sapratām, ka cilvēki seko dzīvei, nevis tēliem. Tā kā viņa nav dzīva, mums bija jāpiešķir viņai reālisms, lai cilvēki varētu kaut kādā veidā ar viņu sazināties. Mums bija jāstāsta stāsts,” stāsta grafiskā dizainere.
Tāpēc Aitanai – atšķirībā no tradicionālajiem modeļiem, kuru personības parasti netiek atklātas, lai nodrošinātu dizaineriem “tukšu audeklu” – ir ar ļoti izteiktu “personību”.
Aitana tika radīta kā fitnesa entuziaste ar mērķtiecīgu un sarežģītu personību. Savā personīgajā vietnē viņa sevi raksturo kā maigu un gādīgu. “Par Aitanu tika domāts daudz. Mēs to veidojām, pamatojoties uz to, kas sabiedrībai patīk visvairāk. Mēs domājām par gaumēm, interesēm un nišām, kas pēdējos gados ir modē,” skaidroja R. Krūzs.
Aitana bija tik veiksmīga, ka dizaineri jau ir izveidojuši otru virtuālo modeli ar nosaukumu Maija – “nedaudz kautrīgāku”. Arī nosaukumi nav izvēlēti nejauši – abos ir mākslīgā intelekta (AI) saīsinājums. Demokratizēt modeļu izmantošanu? Aģentūra ir pārpludināta ar pieprasījumiem no zīmoliem, kuri vēlas izveidot savu personīgo modeli. “Viņi vēlas, lai viņiem būtu tēls, ko neradītu reāls cilvēks, bet gan atspoguļotu viņu zīmola vērtības – lai nerastos nepārtrauktības problēmas, ja kāds ir jāatlaiž vai uz kādu vairs nevar paļauties,” sacīja projekta veidotājs.
Tas arī ietaupa naudu. Kad aģentūra, kas iepriekš strādāja ar īstiem influenceriem, saprata, cik viņi pelna, viņiem tas šķita “nenormāli”. Kima Kardašjana nopelna miljonu eiro par Instagram fotoattēlu, taču viņa neārstē vēzi. Nevienam nevajadzētu nopelnīt miljonu eiro par fotogrāfijas augšupielādi sociālajā tīklā, man tas šķiet absurdi,” sacīja R. Krūzs.
Aģentūra uzskata, ka tas varētu palīdzēt samazināt tirgus cenas un dot stimulu mazajiem uzņēmumiem, kas nevar atļauties lielas reklāmas kampaņas.
Tomēr šī iniciatīva nav bez kritikas. Daudzi uztraucas, ka modeļu nereālā pilnība var skart jauno paaudzi – viņi var kļūt apsēsti ar tiekšanos pēc šādas pilnības. Tiek kritizēts arī ļoti seksualizētais modeļu tēls. Uz ko aģentūra atbild, ka viņi vienkārši seko patieso viedokļu veidotāju un pašu zīmolu iedibinātajai estētikai. “Ja mēs neievērosim šo estētiku, zīmoli nebūs ieinteresēti.” Lai mainītu šo sistēmu, ir jāmaina zīmolu redzējums. Pasaule kopumā ir seksualizēta,” rezumē Aitanas un Maijas veidotāji.