Krievijas varas iestādes ir nobijušās no mobilizēto sievām: viņām aizliegts piedalīties publiskajos protestos, viņas tiek apsūdzētas sakaros ar Alekseju Navaļniju un Ukrainas varas iestādēm, viņas nolād prokara propagandisti, policija dod mājienus par iespējamām krimināllietām.
Kremlis uzskata, ka mobilizēto sievas ir galvenā problēma pirms 2024. gada prezidenta vēlēšanām, un aicina reģionālās varas iestādes “nodzēst problēmu ar naudu”. Šādas varas uzvedības dēļ, mobilizēto sievu retorika kļūst radikālāka: ja agrāk viņas bija gatavas uzklausīt solījumus, tad tagad par galveno vaininieku savās nepatikšanās uzskata Vladimiru Putinu. Represijas pret mobilizēto sievām un tuviniekiem – par to šajā rakstā
Mobilizēto tuvinieku mītiņš, kas 7.novembrī notika Krievijas Komunistiskās partijas paspārnē, kļuva par viņu pirmo un pēdējo pamanāmo akciju. Kopš tā laika viņas nav varējušas koordinēt nevienu mītiņu: Maskavas, Sanktpēterburgas un Krasnojarskas reģionālās varas iestādes neapmierināja viņu lūgumus rīkot mītiņus demobilizācijas atbalstam, bet Čeļabinskā un Novosibirskā mītiņa vietā sievietēm tika atļauts sazināties ar vietējām amatpersonām aiz slēgtām durvīm.
Šo sanāksmju rezultātā kustības galvenā Telegram kanāla “Ceļš uz mājām” administratori rakstīja, ka viņiem nav nekāda sakara ar Novosibirskas reģionālajiem administratoriem, uzslavēja viņus par vismaz šāda rezultāta sasniegšanu, tomēr lūdza dalībnieces par to izturēties ar aizdomām. Viņi šādus varas žestus nosauca par samierināšanas politiku un brīdināja sievietes, ka tādā veidā viņas mēģinās pārliecināt atteikties no savām aktivitātēm un uzskatiem.
Turklāt pie dažām Kemerovas apgabalā mobilizēto sievām ieradās drošības spēki – stāstīja par sodiem par piedalīšanos neatļautās darbībās un pārbaudīja viņu telefonu saturu. Krasnodaras apgabalā mobilizēto radinieki žurnālistiem stāstīja, ka policija viņiem zvanījusi, vaicājusi, vai viņi atrodas mobilizēto radinieku vietējā Telegram kanālā, un brīdinājusi par atbildību ekstrēmismā. Jakutijā tiesa sievietei piesprieda piecu tūkstošu rubļu naudas sodu par aicinājumu uz neatļautu mītiņu pilsētā. Iemesls administratīvajam protokolam bija viņas komentārs vienā no vietējiem čatiem. Pēc policijas teiktā, sieviete aicinājusi savus biedrus doties uz Ļeņina laukumu Jakutskā un atbalstīt demobilizācijas akcijas, kas toreiz bija plānotas dažādās Krievijas pilsētās.
Reaģējot uz to, mobilizēto sievas Telegram kanālā “Ceļš uz mājām” publicēja vairākus aicinājumus varas iestādēm, kuros kritizēja Putinu un politiku pret mobilizētajiem un viņu ģimenēm. “Mēs bijām izdrāzti, un jūs tiksit izdrāzti,” teikts aicinājumos. Sievietes aicināja varas iestādes beigt “grūst smirdīgus pabalstus un maksājumus, nevis atgriezt savus tuviniekus”. Dažādi mediju avoti federālajās un reģionālajās iestādēs apgalvoja , ka prezidenta administrācija uzskata mobilizētās sievas par galveno problēmu 2024. gada prezidenta vēlēšanām. Reģionālajām varas iestādēm tika ieteikts “apklusināt viņu protestus” un “ dzēst tos ar naudu”.
Zaudējušas iespēju doties uz mītiņiem, mobilizēto sievas visā valstī sāka organizēt alternatīvas akcijas, lai pievērstu uzmanību savai problēmai. Piemēram, Maskavā viņas izgāja ielās, valkājot baltas šalles – demobilizācijas kustības simbolu – un runāja ar garāmgājējiem par mobilizēto likteni. Vladimiras un Samaras “Ceļš uz mājām” dalībnieki ”uzkarsē” Vladimira Putina uzticības tālruņa numuru ar jautājumiem par demobilizāciju (fīrera preses konference notiks 14. decembrī). Visas Krievijas zibakcijā piedalās arī sievietes, kas gaida savus vīrus no frontes – viņas izlīmē uzlīmes ar uzrakstu “Vерните мужа! Я Zа#балась” (apm. Atdodiet vīru! Esmu traka) uz savām automašīnām un sūtu fotogrāfijas uz “Ceļš uz mājām”.
Šo uzlīmju dēļ uz policiju izsauktas vismaz četras no Uļjanovskas mobilizēto sievas . Ar viņām saruna bija arī novada gubernatora vietniekam. Viņš pieprasīja, lai no kustības “Ceļš uz mājām” reģionālā tērzētavas tiktu izņemti fotoattēli un video ar uzlīmēm. Tērzētavas administratori paklausīja un izdzēsa tās, bet sievietes atteicās noņemt uzlīmes no savām automašīnām . Rezultātā pie divām no viņām mājās ieradās policija, un vienai tika izsniegta pavēste ar pavēli ierasties iecirknī.
“Ukrainas pēdas”
Taču spiedienu uz mobilizēto tuviniekiem cenšas izdarīt ne tikai policija. Vladimirs Solovjovs regulāri cenšas diskreditēt viņu kustību. Savā Telegram kanālā viņš ierakstīja, ka mobilizēto tuvinieku aktivitātes uzrauga Ukrainas specdienesti, un publicēja ziņas, kritizējot viņu kustību. Piemēram, viņš dalījās ar ziņu no kanāla ”Volfram”, kurā “Ceļš uz mājām” tika iekļauts pretkara informācijas resursu sarakstā, un pārpublicēja advokāta Iļjas Remeslo vēstījumu, kurš regulāri kritizē Alekseju Navaļniju un viņa atbalstītājus, projektu “Ceļš uz mājām” sauc par ārvalstu mediju speciālistu produktu. Pēc tam Remeslo sacīja, ka tieši viņa sūdzību dēļ kanālā “Ceļš uz mājām” parādījās etiķete “Fake”. Viņš sūdzējās Telegram administratoriem, ka mobilizēto sievas nozagušas kanāla nosaukumu no tāda paša nosaukuma krievu repatriantu kustības.
Solovjovs ievietoja arī patriotiskās kustības “Katjuša” aicinājumu mobilizēto sievām. Šajā video varas iestādēm lojālo militārpersonu radinieces, kuras sevi dēvē par “katjušām”, stāsta, ka “NATO atbalstītāji tiešsaistē cenšas mobilizēto sāpes un ciešanas iesaiņot kā preces un pārdot tās saviem mīļajiem, spiežot viņus uz nodevību”.
Pašas ”Katjušas” ir pazīstamas ar propagandas dokumentālo filmu veidošanu, video vēstījumiem Krievijas militārpersonu atbalstam, kā arī grafiti ar “mūsdienu krievu karavīru” gleznošanu uz māju fasādēm. Turklāt kustības dalībnieces Mariupoles skolai uzdāvināja vitrāžu logu, kas izgatavots no bombardētā pilsētā atrastā stikla, un nosūtīja no šāviņu šķembām izgatavotas medaļas “par fašisma atgriešanu” Eiropas līderiem.
Varas iestādes ar citu māšu, māsu un militāristu sievu patriotisko kustību palīdzību cenšas parādīt, ka kustības “Ceļš uz mājām” dalībnieku pozīcija ir margināla. Nesenajā Mātes dienā “Tēvzemes karavīru ģimeņu komiteja” publicēja propagandas video, kurā militārpersonu radinieki izpildīja “Sievietes dziesmu” ar Roberta Roždestvenska tekstu. Sievietes video lūdz saviem radiniekiem “izturēt un pabeigt karu” un nepieprasa demobilizāciju. Kā vēlāk noskaidroja žurnālisti, sievietes, kuras filmējās šajā video, patiesībā nebija frontes karavīru radinieces.
Anonīmi kustības “Krievu karavīru atraitnes” dalībnieki, kuri iepriekš bija lūguši Putinu izsludināt “vērienīgu mobilizāciju” un ierosinājuši izsekot iesaucamos un nodot tos militārās reģistrācijas dienesta birojiem, savā Telegram kanālā rakstīja , ka “Mobilizēto sievu nemieri ir tieša prezidenta nodevība,” un aicināja mobilizētos “savest kārtībā” savas “nodevīgās” un “maidana” sievas. Savā aicinājumā “karavīru atraitnes” savus pretiniekus sauca arī par “padauzām”.
Tāpat daudzi valdību atbalstošie blogeri kritizēja mobilizēto sievu kustību, daļa pat nonāca atklātā konfliktā ar mobilizēto radiniekiem. Citi ievietoja videoklipus, kuros brīvprātīgie mudina neapmierinātās sievas “aizvērt glītās mutes” un skaidro, ka tad, kad notiek iznīcināšanas karš, nav īstais laiks rotācijai. Emuāru autori arī deva mājienus uz saistību starp demobilizācijas kustības dalībniekiem un FBK (Alekseja Navaļnija dibinātais Korupcijas apkarošanas fonds). Turklāt reģionālo “Ceļš uz mājām” tērzētavu administratori sūdzējās par botu uzbrukumiem un teica, ka tos varēja organizēt Z-emuāru autori.
Mobilizēto sievas savukārt neņem vērā valdību atbalstošo blogeru uzbrukumus. Galvenajā kanālā regulāri parādās atbildes Vladimiram Solovjovam un citiem kritiķiem . Un drīz pēc tam, kad ”Katjuša” kustības dalībnieki viņiem veltīja video, mobilizēto sievas publicēja aprakstus, atklājot dažu video redzamo sieviešu identitāti. Pēc mobilizēto sievu teiktā, viņu pretinieces, pretēji viņu pašu apgalvojumiem, nekad nav bijuši precējušās ar militārpersonām.
Vienā no jaunākajām ziņām kanālā “Ceļš uz mājām” mobilizēto radinieki pat aicina varasiestādes “atsaukt savus blusu apsēstās jauktenes”. “Mums bija apnikušas riešanas putas par patriotismu un ukraiņu spiedzēm, bet viņas pašas pat rokās automātus nav turējušas,” raksta tērzētavas administratori. “Ja jūs labprātīgā veidā mums neatdosiet mūsu vīrus, mēs viņus atņemsim!” Mums ir gana ar cinka zārkiem. Mūsu pacietība beidzas ar katru atteikumu!”
Kas ir zināms par kustību ”Ceļš uz mājām”?
“Ceļš uz mājām” ir Telegram kanāls, kas sevi pozicionē kā mobilizētu sievu kopienu, kas iestājas par demobilizāciju un radinieku atgriešanos no frontes. Pirmā publikācija kanālā parādījās 2.septembrī, un sākumā kanāla administratori mudināja dalībniekus rakstīt aicinājumus Valsts domes deputātiem ar prasībām nomainīt mobilizētos un grozīt mobilizācijas likumu – noteikt precīzus mobilizēto pilsoņu dienesta noteikumus. Tomēr līdz novembrim retorika kanālā kļuva skarbāka: administratori sāka mudināt dalībniekus doties uz mītiņiem un pieprasīt pilnīgu demobilizāciju.
Līdz tam laikam galvenajam kanālam jau bija vairāki desmiti tūkstošu abonentu, un tika mēģināts koordinēt vietējos mītiņus reģionālajās ”Ceļš uz mājām” tērzēšanas sarunās. Novembrī galvenais kanāls ievietoja 29 saites uz reģionālās kopienas tērzētavām, dažas no kurām tomēr bija tukšas.
1. decembrī Telegram kanāls tika apzīmēts ar uzrakstu “Fake”, un tā aprakstā parādījās brīdinājums, ka “daudzi sūdzējās, ka šis kanāls tiek uzskatīts par oficiālu”. Kustības reģionālās tērzētavas Krimā, Kaļiņingradā, Novosibirskā, Omskā, Saratovā, Jaroslavļā un Rostovā pie Donas saņēma tādus pašus apzīmējumus . Pēc tam galvenās tērzētavas administratori rakstīja, ka uzskata šo zīmi par “kvalitātes zīmi”, bet pēc tam publicēja aicinājumu Pāvelam Durovam (Telegram īpašnieks) ar lūgumu noņemt no kanāla atzīmi “Fake” un “piešķirt kanālam verificēta konta izvēles ķeksīti. ”Saskaņā ar administratoru teikto, viņi nosūtīja Telegram tehniskajam atbalstam pierādījumus par kanāla autentiskumu.
Nav zināms, kas vada kanālu: tā administratori paliek anonīmi, jo bažījas, ka viņu frontē esošie radinieki var ciest no nesaskaņām ar varas iestādēm. Ir tikai zināms, ka Krasnojarskas čatu neilgu laiku vadīja Krasnojarskas likumdošanas sapulces deputāta palīdze Valentīna Voroncova. Galvenā kanāla administratori par to uzzināja pēc tam, kad Voroncova izdzēsa tērzētavu. Kanāla administratori rakstīja, ka būtībā notikusi valdības ierēdņu “grupas izdzenāšana”, un iebilda pret administratīvo funkciju nodošanu reģionālajos kanālos deputātiem. Pēc viņu teiktā, iepriekšējā tērzētavas administratore grupas kontroli nodeva Voroncovai, arī bijušajai tērzētavas dalībniecei, pēc tam, kad viņa personisku iemeslu dēļ vairs nevarēja to pārvaldīt. Viņa nezināja, ka Voroncova ir deputāta palīdze
4. decembrī galvenajā ”Ceļš uz mājām” kanālā administratore publicēja ierakstu, kurā stāsta, ka pēdējā laikā viņai bieži jautā: “Kas ir šie administratori?” – un dalījās savā stāstā. “Man frontē ir vīrs, brālis un draugi. Viņi visi tika aizvesti mēneša laikā. Man ir 26 gadi. Pēc profesijas esmu ekonomiste. Es nedzīvoju Maskavā,” viņa rakstīja, neiepazīstinot ar sevi. Ziņojumā arī teikts, ka “visi mobilizēto radinieki ir kanāla “Ceļš uz mājām” administratori.
Pašas pirmās ziņas kanālā tika rakstītas kādu Kristīnas un Anastasijas vārdā. Kristīna stāstīja, ka viņas vīrs ir frontē, un viņai vienai jāaudzina divus gadus vecais dēls, kurš “ar sāpēm acīs skatās uz citiem bērniem ar viņu tēviem, kamēr paša tēvs ir frontē, sargājot viņus visus.” Anastasija rakstīja, ka viņas vīrs “22. septembrī tika iesaukts armijā, un viņa palika mājā ar divus mēnešus vecu bērnu uz rokām”.
Neatkarīgie žurnālisti kustību reizēm mēdz saistīt arī ar Jevgeņija Prigožina atbalstītāju Vladimiru Vlasovu, valdību atbalstošajiem deputātiem Dmitriju Kuzņecovu un Sergeju Moskaļkovu, kā arī citas Novosibirskas kustības par mobilizēto personu tiesībām “Atvedīsim puišus” dibinātāju Olgu Kacu. Tomēr kanāla saistība ar šiem cilvēkiem nav pierādīta.