Jūnijā pieņemto tiesību aktu par mežu izciršanu dēļ pastāv risks, ka ES noliktavās uzglabātās simtiem tūkstošu tonnu kafijas un kakao tiks iznīcinātas. Par to raksta Financial Times
Likums aizliedz pārdot produkciju, kuras ražošanai bija nepieciešams izcirst tropu mežus vai izmantot bērnu darbu. Likums stāsies spēkā nākamgad. Tas nozīmē, ka tiks iznīcināta ievērojama daļa no ES ražotās un piegādātās kafijas, kakao, palmu eļļas un kaučuka.
Šobrīd Eiropas noliktavās tiek glabāti vairāk nekā 200 tūkstoši tonnu kakao un 150 tūkstoši tonnu kafijas. Kā raksta Financial Times, ne visas šīs preces paspēs iziet muitas procedūras un pusotru gadu paliks muitas noliktavās, kas tiek uzskatīta par normālu praksi. Jaunā likuma sekas var būt kafijas un šokolādes deficīts ES, jo produktiem var nebūt laika muitošanai un tiks iznīcināti.
Starpkontinentālā birža (ICE), viena no galvenajām kafijas un kakao fjūčeru tirdzniecības platformām, un Starptautiskais tirdzniecības centrs jau brīdinājuši pircējus, ka pārejas periodā, kas ilgst līdz 2024. gada decembrim, ES uzglabātā kafija un kakao var tikt atzīta par neatbilstošu prasībām.
Ir zināms, ka vairāk nekā 70% no pasaules kakao ražo Kotdivuāra un Gana, kur tiek izcirsti tropiskie meži un tiek izmantots bērnu darbs. Arī galvenie kafijas ražotāji – Brazīlija, Indonēzija, Vjetnama un Kolumbija – slikti izturas pret tropu mežiem un izmanto bērnu darbu. Piemēram, Ganā piecus gadus veci bērni novāc kakao pupiņas uzņēmumam Mars, kas ražo M&M’s un Snickers.
Tagad, ES cīņā par klimata pārmaiņām, importētājem būs jāiesniedz dati par savu preču ģeogrāfiskās izcelsmes vietu, lai pierādītu, ka produkcija nav no mežu izciršanas skartajām teritorijām.