Svētdien Vižuonu pilsētiņā (Lietuvā, Utenas rajonā) Balču ezers tika izdaiļots ar burvīgiem rakstiem. Alberts Galvūdis spēja uzņemt iespaidīgus attēlus no putna lidojuma, bet hidrologs Doc. Dr. Gintars Vaļuškevičs stāsta, ka tiem, kam nebija laika apbrīnot šo skatu, tas šogad, visticamāk, būs jāredz tikai bildēs.
Pēc viņa teiktā, šī parādība pēdējos gados ir kļuvusi arvien izplatītāka, jo arvien vairāk cilvēku iegādājušies dronus un varējuši redzēt ezeru no augšas. Šo parādību, stāsta G. Vaļuškevičs, dēvē par ledus zvaigznēm, un, lai to ieraudzītu, nepieciešami īpaši apstākļi.
”Šī parādība novērojama ļoti īsu laiku – tikai plāna ledus klātbūtnē, sasalšanas vai atkušanas laikā, stāvošā ūdenī (ezeros vai dīķos). Lai redzētu šo parādību, ledus biezumam nevajadzētu pārsniegt dažus centimetrus,” skaidro hidrologs.
Kā novērojis G. Vaļuškevičs, zinātniekiem joprojām nav vienota skaidrojuma, kā šī parādība notiek, taču, pēc viņa teiktā, visi ir vienisprātis par vienu lietu – tas saistīts ar dažādu temperatūru ūdens saskari ar ledus apakšējo daļu.
“Populārākā teorija ir tāda, ka sniegs nokrīt uz plāna ledus, kas ir viegli lokans, un tas sāk spiest ledu uz leju.” Atsevišķās vietās, kur bija sasalis zars vai priedes čiekurs, veidojas plaisas, jo ledus joprojām ir ļoti plāns, milimetrus biezs”, stāsta G. Vaļuškevičs.
Pēc viņa teiktā, šogad apstākļi šai parādībai bija ļoti labvēlīgi – aizsalšana sākās diezgan agri, kad ūdens temperatūra vēl bija diezgan augsta. Pēc viņa teiktā, vismaz aizsalšanas sākuma stadijā daudzos Lietuvas ezeros temperatūra sasniegusi aptuveni 5 grādus. “Kad ledus tiek stumts dziļāk, tas saskaras ar siltāku ūdeni. Parasti ūdenim zem ledus jābūt 0 grādiem vai tuvu tam. Kad ledus tiek iespiests dziļāk un tas saskaras ar siltāku ūdeni, tas sāk nedaudz kust un kur kaut kas ir nokritis, tas kūst nedaudz vieglāks.
Tur tas atveras kā caurums, nedaudz sapinās, un tad sākas pakāpenisks process – ap katru no tām tā saucamajām zvaigznēm veidojas raksti. Tas norāda, ka sasalšana un atkausēšana acīmredzami notikusi vairākas reizes. Mums sanāk ļoti skaista margrietiņa, taču tā ir ļoti īslaicīga un parasti novērojam tikai dažas dienas”, skaidroja G. Valiuškevičs.