Plašais finanšu tīkls Hamas ienes vairāk nekā vienu miljardu dolāru gadā, un tas ir izveidots tā, lai Izraēlai un tās sabiedrotajiem tas praktiski nebūtu pieejams. Par to raksta The Economist, skaidrojot, kā darbojas Palestīnas kustības finanšu impērija.
Hamas finanšu impērijā ietilpst naudas atmazgāšanas organizācijas, kalnrūpniecības uzņēmumi un citas struktūras. Kustības ienākumi sedz visu, sākot no skolu skolotāju algām līdz raķešu iegādei. Lai izvairītos no Rietumu sankcijām, Hamas finansisti izmanto dažādas shēmas.
Finansējuma avoti kaujiniekiem atrodas ārpus Gazas joslas “draudzīgās valstīs”, raksta izdevums. Pēc Izraēlas aplēsēm, lielākā daļa naudas nāk no ārvalstīm – aptuveni 750 miljoni dolāru gadā. Hamas izmanto šos līdzekļus, lai iegādātos ieročus un degvielu. Vēl aptuveni 360 miljoni ASV dolāru gadā nāk no importa nodokļiem precēm, kas ievestas Gazā no Rietumkrasta vai Ēģiptes.
Daļa naudas nāk no draudzīgām valstīm, no kurām lielākā ir Irāna, raksta Economist. ASV lēš, ka palestīniešu islāmistu grupējumi no Teherānas saņēmuši 100 miljonus dolāru, galvenokārt kā militāro palīdzību.
Miljoniem dolāru plūst caur kriptovalūtu tirgiem. Saskaņā ar ASV Finanšu ministrijas datiem, Hamas ar valūtas maiņas biroja starpniecību Stambulas Fatihas rajonā kontrabandas ceļā ieved vairāk nekā 20 miljonus dolāru.
Saskaņā ar Izraēlas varasiestāžu aprēķiniem, vismaz 500 miljoni ASV dolāru gadā nāk no Tuvajos Austrumos reģistrētu uzņēmumu investīcijām. Hamas gūst peļņu tieši vai ar labdarības organizāciju starpniecību, kurām šie uzņēmumi ziedo.
Viens no uzņēmumiem, kas, iespējams, ir saistīts ar Hamas, bija iesaistīts pirmā tirdzniecības centra būvniecībā Sudānā, otrs iegūst derīgos izrakteņus Hartūmas tuvumā, bet trešais būvēja debesskrāpjus AAE, uzskaita Economist. Daudzi uzņēmumi noliedz savu saistību ar kustību.
Tiek uzskatīts, ka Hamas politiskais spārns atrodas Katarā, tā uzņēmumi ir izkaisīti dažādās valstīs no Alžīrijas un Sudānas līdz AAE, un tā finansisti dod priekšroku Stambulai. Izraēla uzskata, ka tas notiek ar Turcijas varas iestāžu klusu atbalstu; pati Ankara to noliedz. Izraēla un ASV arī uzskata, ka Turcijas lielākās bankas apzināti glabā Hamas naudu un palīdz tai izvairīties no amerikāņu sankcijām.
Pagaidām Hamas ne tikai izskatās “finansiāli neievainojama”, bet arī var uzlabot savu finansiālo stāvokli, palielinot palīdzību no valstīm, kas atbalsta Palestīnu, ņemot vērā Izraēlas bombardēšanu Gazas joslā, rezumē Economist. Izraēla praktiski nav nodarījusi nekādus zaudējumus Hamas ienākumiem vai uzkrājumiem, un ASV sankcijas ir neefektīvas, ja to objekts var uzglabāt skaidru naudu ārpus banku sistēmas, secināts publikācijā.