Gada skaistākais laiks atkal ir klāt. Ziemīgi tumšajā atmosfērā ikvienam mājoklim varam dot iespēju uzmirdzēt un piepildīt to ar jaunām, omulīgi svinīgām sajūtām.
Laiks atvērt sava mājokļa durvis draugiem un radiem, lai satiktos un svinētu svētkus kopā. Interjera dizainers atklāj, kādas ir trīs galvenās šī gada Ziemassvētku dekoru un rotājumu tendences, kā arī to, kā tās ienest ikvienā mājoklī.
Izvēlies dekorus sarkanos toņos
Ziemassvētki un sarkanā krāsa ir nešķirams tandēms. Šogad sarkanos toņus redzēsim daudz, taču minimālisma stilā – sarkanais tonis silti akcentēs un papildinās dekorus un rotājumus, proti, gan piezemēti neitrālās krāsās, gan arī tiks ietverts grafiskās apdrukās un rakstos, kas veidoti dabas noskaņās, zemes toņos un no dabiskiem materiāliem.
Kā to ieviest telpas iekārtojumā? “Konceptuāli pārdomā telpas iekārtojumu un to, kā harmoniski iekļaut tajā akcentus. Biežāk pieļautā kļūda interjera dizainā – telpa tiek pārblīvēta ar rotājumiem, dažādiem traukiem, ēdieniem un krāsām. Šim visam papildus pievienojot vēl akcentus, var rasties juceklis. Sarkani akcenti vislabāk iederēsies neitrālā telpas iekārtojumā – daži rotājumi svētku eglē, sarkanas salvetes vai šķīvji uz svinīgi klāta galda, sarkani spilveni dīvānā utt. Gaumīgu iekārtojumu var radīt, Ziemassvētku egli saskaņojot ar galda klājumu,” apgalvo IKEA interjera dizainers Darius Rimkus.
Rustic jeb lauku stils ar odziņu
Interjerā rustic jeb lauku stils ir aktuāls jau vairākus gadus, taču šogad raksturīgs lauku šarms ar odziņu – klasisks un reizē moderns stils, kurā uzsvars likts uz kvalitatīviem amatnieku darinājumiem un dabisku tekstūru. Baltu, silti neitrālu un piesātinātu zemes toņu kombinācija rada relaksējošu un viesmīlīgu noskaņu. “Šogad lauku stilu raksturo dabiski materiāli, detaļas, kas meistarīgi darinātas, iedvesmojoties no Zviedrijas folkloras, kā arī tradicionālās Zviedrijas lauku sētās valdošie zemes toņi. Tas viss, lai mājokli pārvērstu par komfortablu un viesmīlīgu miera ostu,” norāda interjera dizainers.
Kā to ieviest telpas iekārtojumā? Ja vēlies svētku laikā mājoklī radīt silti omulīgu noskaņu, atsvaidzini interjeru ar mīkstiem plediem, ar rokām izšūtiem spilvenu pārvalkiem vai pītiem groziem. Galdu vari arī klāt, izmantojot galda piederumus, kas radīti, iedvesmojoties no tradicionālās amatniecības, vai rokām darinātu tekstilu ar Zviedrijas folklorai raksturīgajām košajām krāsām un rakstiem.
Ienes mājoklī dabas skaistumu
Pēdējos gados dabiskais skaistums kļuvis par aktuālu tendenci. Dabiski materiāli, piemēram, vilna, kokvilna, keramika vai koks, radīs skaistu un siltu noskaņu, kā arī, laikam ejot, tie kļūs vēl izteiksmīgāki un labāki.
Kā to ieviest telpas iekārtojumā? “Šādam stilam lieliski piestāv arī pašdarināti dekori un rotājumi. Dabas sajūtu telpā var uzburt, iekārtojumā izmantojot zaļus telpaugus, dabiskus materiālus un čiekurus. Tie, kuriem tuvāks ir dabiskais skaistums, eglīti var rotāt ar dekoriem, kas izgatavoti no niedrēm vai salmiem, auduma, papīra vai pat piparkūkām,” pauž D. Rimkus.
Rotā mājokli pēc savas patikas un stila
“Galu galā mājoklis jāietērpj svētku rotā, kas atspoguļos mājas saimnieku personību. Seko tendencēm tikai tad, ja tās tevi patiesi iedvesmo. Eksperimentē un ļauj radošumam vaļu. Neievēro stingrus noteikumus galda klāšanā, sen iecienīto kombinē ar jauniem rotājumiem un svinīgām greznumlietām, radot tikai sev raksturīgu stilu,” iesaka IKEA interjera dizainers.
D. Rimkus iesaka pirms svētkiem pārskatīt rotājumus un izvērtēt, kurus paturēt, atdot, salabot un izmantot atkārtoti, kā arī izpētīt, kādus jaunus akcentus varētu pievienot. Tāpat jāpārbauda, vai lampiņu virtenes nav bojātas un vai tās nevajadzētu nomainīt pret energoefektīvākām.
“Silta, maiga gaisma tumšajā laikā mājoklī acumirklī uzbur omulīgu atmosfēru. Energoefektīvākas būs LED lampiņu virtenes un spuldzes. LED spuldzes kalpo ilgāk un patērē mazāk enerģijas nekā kvēlspuldzes. Visu diennakti ieslēgta standarta 250 lūmenu LED spuldze patērē tikai 1,31 kWh mēnesī, kas atkarībā no pakalpojumu sniedzēja tarifa izmaksās vien dažus desmitus centu,” atzīst interjera dizainers.
Vēl viens maciņam draudzīgs risinājums attiecībā uz apgaismojumu ir ar baterijām darbināmas LED lampiņu virtenes. Lai rīkotos vēl tālredzīgāk un gudrāk, izmanto atkārtoti uzlādējamas baterijas. Ļoti noderīgs ir arī iebūvētais taimers – ar to apgaismojums ik dienu konkrētā laikā ieslēgsies un pēc sešām stundām izslēgsies.