Otrdien ASV apsūdzēja Krieviju dezinformācijas un propagandas kampaņas finansēšanā, kas izvērsta visā Latīņamerikā.
Šīs kampaņas ietvaros Maskava vietējos plašsaziņas līdzekļos izplata viltus ziņas un propagandas naratīvus, kuru mērķis ir vājināt atbalstu Ukrainai un vairot antiamerikānisku un anti-NATO noskaņojumu.
“Šķiet, ka Kremļa galvenais mērķis ir atmazgāt savu propagandu un dezinformāciju ar vietējo mediju starpniecību tā, lai Latīņamerikas auditorijai šie vēstījumi liktos organiski,” teikts ASV Valsts departamenta paziņojumā.
Krievijas vēstniecības nekavējoties neatbildēja uz mediju komentāru pieprasījumu.
Šis paziņojums ir jauns Vašingtonas trieciens pret to, ko ASV amatpersonas raksturo kā Krievijas “dezinformācijas izmantošanu Kremļa ārpolitikas mērķu sasniegšanai”.
20. oktobrī ASV publiskoja deklasificētus izlūkdatus, kas nosūtīti valdībām vairāk nekā 100 valstīs, apgalvojot, ka Maskava izmanto spiegus, sociālos medijus un Krievijas valsts medijus, lai grautu sabiedrības ticību demokrātiskām vēlēšanām.
Otrdienas paziņojumā teikts, ka Krievija izmanto mediju kontaktus Argentīnā, Bolīvijā, Čīlē, Kolumbijā, Kubā, Meksikā, Venecuēlā, Brazīlijā, Ekvadorā, Panamā, Paragvajā, Peru un Urugvajā, lai izplatītu dezinformāciju, kuras mērķis ir vājināt atbalstu. Ukrainas cīņa pret Krievijas iebrukumu, kā arī kā antiamerikānisku un anti-NATO uzskatu uzturēšanu.
“Informācijas manipulācijas kampaņu” koordinē trīs Krievijas organizācijas: Sociālā dizaina aģentūra (SDA), Interneta attīstības institūts (IDI) un organizācija “Struktura”, teikts Valsts departamenta paziņojumā. Viņi tās sauca par “nomas pakalpojumu” firmām, kas sadarbojas ar vietējiem plašsaziņas līdzekļiem un ietekmētājiem Latīņamerikā.
Jūlijā Eiropas Savienība ieviesa sankcijas pret SDA un “Struktura”, apsūdzot tās propagandas izplatīšanā, kas atbalsta Krievijas karu pret Ukrainu.
Komandas Krievijā veido saturu, kas tiek nosūtīts iesakņojušajiem žurnālistiem Latīņamerikā “pārskatīšanai, rediģēšanai un galu galā publicēšanai plašsaziņas līdzekļos”, paziņoja ASV Valsts departaments.
Galvenās materiālu izplatīšanas vietas bija spāņu valodā iznākošais tiešsaistes izdevums Pressenza, kura tīmekļa vietnē teikts, ka tas dibināts 2009. gadā Milānā, Itālijā un reģistrēts Ekvadorā 2014. gadā, un Čīlē bāzētais El Ciudadano.
Šo resursu pārstāvji nekavējoties neatbildēja uz mediju komentāru pieprasījumiem, kas nosūtīti pa e-pastu.