Kā paziņoja “SODRA” ( Lietuvas Sociālās drošības un darba ministrijas pakļautībā esošā Valsts sociālās apdrošināšanas fonda pārvalde) komunikācijas nodaļas padomniece Malgožata Koziča, lielākā vecuma pensija Lietuvā ir 2476 eiro. Salīdzinājumam vidējā vecuma pensija Lietuvā šogad sastāda 574 eiro, bet nākamgad tā pieaugs par 70 eiro līdz 644 eiro. Tikmēr otrā lielākā mēneša pensija Lietuvā ir 2366 eiro, bet trešā ir 2354 eiro.
Tiesa, viens saņēmējs var saņemt vairākus pensiju pabalstus, piemēram, vecuma pensiju un viena cilvēka pabalstu vai vecuma pensiju un cietušo valsts pensiju, taču šajā statistikā ”SODRA” sniedza datus tikai par sociālās apdrošināšanas vecuma pensijām.
Ir iespēja palielināt pensiju, bet reti kurš to izmanto
Kā iedzīvotājiem izdevās uzkrāt šādas pensijas? Izrādās, ka visiem šiem pensionāriem ir līdzīgas izvēles – piemēram, gari gadi darba tirgū. Šobrīd pensionēšanās vecums sievietēm ir 64 gadi un vīriešiem – 64 gadi un 6 mēneši, taču visi lielāko pensiju saņēmēji strādāja krietni ilgāk.
”Visu šo pensiju saņēmēji ir nostrādājuši līdz 80+ gadiem, darba stāžs pārsniedz 60 gadus. Turklāt darba ienākumi bija lielāki par vidējo, tāpēc šie cilvēki uzkrāja daudz uzskaites vienību”, informēja M. Koziča.
Interesanti ir arī tas, ka visi šie saņēmēji izmantoja pensiju atlikšanas iespēju, kas ļauj būtiski palielināt saņemto pensiju.
”Ja persona sasniedz vecuma pensijas vecumu, bet iesniedz lūgumu atlikt pensijas piešķiršanu, par katru atlikšanas gadu pensija palielinās par 8 procentiem. Šie saņēmēji bija iesnieguši lūgumus atlikt pensiju piešķiršanu uz 4 vai 5 gadiem, līdz ar to viņiem pensijas pieauga no 32 līdz 40 procentiem,” skaidroja ”SODRA” komunikācijas nodaļas padomniece.
No kā ir atkarīga pensija?
Lielākā daļa senioru saņem ikmēneša pensiju līdz 700 eiro – tādu ir 523 tūkstoši. Savukārt 900-1000 eiro pensijas šobrīd saņem nedaudz vairāk nekā 10 000 cilvēku. iedzīvotāju, un tie, kas lielāku par 1000 eiro – 14,2 tūkst. valsts pensionāru.
Lai saņemtu vecuma pensiju, personai jābūt sasniegušai pensijas vecumu un vismaz 15 gadu darba stāžam. Tie, kuri nav ieguvuši pensiju 15 gadu stāža apmērā, nav tiesīgi saņemt vecuma pensiju.
Pensijas lielumu nosaka vecuma pensijai uzkrātais stāžs, iegūtās uzskaites vienības (punkti) un spēkā esošais pensijas bāzes rādītājs un uzskaites vienības vērtība.
Ja persona sasniedz vecuma pensijas vecumu, bet iesniedz lūgumu atlikt pensijas piešķiršanu, par katru atlikšanas gadu pensija palielinās par 8 procentiem.
Vecuma pensijas stāžs tiek aprēķināts gados un ir piesaistīts minimālajai mēneša darba algai (MMA). Viena gada stāža tiek iegūta, ja gada laikā tiek veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas vismaz no tajā gadā noteiktās minimālās mēneša darba algas (MMA).
Ja iemaksas tiek veiktas mazāk, attiecīgi tiek iegūts mazāks darba stāžs. Gadā nav iespējams iegūt vairāk par vienu gadu darba stāžu. Vienu uzskaites vienību (punktu) iegūst, ja gada laikā tiek veiktas pensiju apdrošināšanas iemaksas vismaz no tajā gadā noteiktās 12.vidējās darba samaksas (VDU).
Maksājot mazāk sociālās iemaksas, tiek iegūta proporcionāla uzskaites vienības daļa. Gadā var nopelnīt ne vairāk kā 5 uzskaites punktus.
Lietuvā vecuma pensijas vecums tiks pakāpeniski palielināts, līdz tas 2026.gadā sasniegs 65 gadu vecuma robežu gan sievietēm, gan vīriešiem.
Sociālās apdrošināšanas pensiju saņēmējiem, kuri saņem mazākās pensijas, tiek maksātas pensiju prēmijas. Visu saņemto pensiju apmērs nevar būt mazāks par minimālo patēriņa vajadzību apmēru. 2023. gadā tas sasniedz 354 eiro. Tātad, ja cilvēka aprēķinātā pensija ir mazāka par 354 eiro, viņš saņems piemaksu pie pensijas, lai saņemtā summa būtu vismaz 354 eiro.