Hipotētiski koronavīrusam līdzīga pandēmija varētu atkārtoties, tāpēc pasaules varas iestādēm ir jāpastiprina pretepidemioloģiskā kontrole. To Pasaules Veselības organizācijas Eiropas Reģionālās komitejas 73.sesijā paziņoja PVO Eiropas biroja direktors Hanss Kluge.
Pēc viņa teiktā, organizācija ir nobažījusies par epidemioloģiskās kontroles līmeņa pazemināšanos daudzās valstīs un uzskata par nepieciešamu to paaugstināt. Kluge arī runāja par ūdens kvalitātes uzraudzības nozīmi un aicināja “labi strādāt gaisa kvalitātes jomā”.
Savā runā viņš atzina, ka “kādā brīdī var būt otrā pandēmija”, taču šobrīd jautājums nav par to, kur un kad tā sāksies, bet gan “vai mēs šoreiz esam labāk sagatavoti” šādai attīstībai.
Sarunā ar žurnālistiem Kluge uzsvēra, ka ir ārkārtīgi svarīgi, lai valstis izrādītu solidaritāti, stājoties pretī pandēmijām un daloties savā uzkrātajā pieredzē infekcijas slimību diagnostikā un ārstēšanā, kā arī vakcinācijas kampaņu organizēšanas pieredzē.
“Valstis nedrīkst paturēt vakcīnas pie sevis, tām ir jādalās un jāapmainās. Ir ļoti svarīgi dalīties ar diagnostiku un ārstēšanu,” uzsvēra PVO Eiropas biroja vadītājs.
Savā runā kā vienu no izaicinājumiem Kluge minēja arī to, ka Eiropā arvien vairāk veselības ministru kļūst grūti saglabāt tādu pašu ieguldījumu līmeni veselības jomā un veselības sistēmās ”ar kādu mēs tikko izgājām no Covid-19 pandēmijas”.
”Kāds paradokss. Mēs tikko nevajadzīgi zaudējām 7 miljonus cilvēku pasaulē. Ko tas konkrēti nozīmē? Tas nozīmē, ka mums neveicas ar vispārējo veselības nodrošinājumu. Kopš 2010. gada ir katastrofāli pieauguši maksājumi no kabatas, un no 2% līdz 40% no visām mājsaimniecībām sliktas veselības dēļ nonāk nabadzībā”.
Kārtējā PVO Eiropas Reģionālās komitejas sesija notiek Kazahstānas galvaspilsētā Astanā, un tajā piedalās veselības ministri un nozares eksperti no 53 valstīm. Pasākuma mērķis, kā norādīts tā mājaslapā, ir izstrādāt darba kārtību dažādu valstu veselības sistēmām turpmākajiem gadiem, jo īpaši par jautājumiem, kas saistīti ar ārkārtas situāciju pārvarēšanu, personāla krīzēm, cīņu pret rezistenci pret antibiotikām un migrantu un bēgļu veselības aizsardzību