Prokremliskie mediji Putina uzturēšanos Pekinā atspoguļo kā vēsturisku notikumu: tikšanās ar Vjetnamas un Taizemes, Mongolijas un Laosas prezidentiem, saruna ar Ungārijas premjerministru un visbeidzot “Krievijas un Ķīnas sarunas”, tostarp “aci pret aci” starp Vladimiru Putinu un Sji Dzjiņpinu.
Tomēr jāatzīmē, ka šī ir tikai otrā Kremļa līdera parādīšanās citā valstī pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā (pirmā bija nesenā Krievijas prezidenta vizīte Kirgizstānā). Faktiski Krievijas galvas klātbūtni trešajā Ķīnas ”viena josta – viens ceļš” forumā kā vienu no 130 uzaicināto valstu vadītājiem nevar saukt citādi kā par parastu.
Prinstonas universitātes sinologs profesors Gilberts Rozmans, Ārpolitikas pētniecības institūta Āzijas programmas vecākais līdzstrādnieks, Prinstonas Universitātes profesors, nosauca šo starptautisko notikumu par “Ķīnas šovu”.
“Putinam tur nav nekādu sviru,” viņš uzsvēra.
Maikls Kaningems, Heritage Foundation, Āzijas programmas līdzstrādnieks, uzskata, ka, lai gan “katram sarunām ir kāda nozīme, tikai klātbūtne forumā neko nenozīmē.”
“Piemēram, tas, ka šajā forumā piedalās Čīles, Indonēzijas vai Taizemes vadītāji, nenozīmē, ka viņi ir izvēlējušies Ķīnas pusi. Katrai valstij, katram politiķim, kas piedalās šajās sanāksmēs, ir savas intereses. Tomēr tas noteikti norāda, ka viņi apsver dažādas nākotnes iespējas un nedaudz ierobežo savas likmes. Un šī nav tikai Ķīnas spēle. Pekina būtībā noteica noteikumus un pat izgudroja šīs spēles versiju.
Vai Putina vizīte ir solis ceļā uz attiecību eskalāciju starp Rietumiem un ASV, no vienas puses, un Krieviju un Ķīnu, no otras puses?
Andreass Fulda, Notingemas universitātes profesors, politologs un sinologs, kura daudzu gadu pētījumu mērķis ir informēt politikas veidotājus Apvienotajā Karalistē, Vācijā un Eiropā par Ķīnu, atgādināja, “ka Krievija un Ķīna 2022. gada 4. februārī parakstīja kopīgu paziņojumu, kurā solīja neierobežotu partnerību un “aizliegtu” sadarbības jomu neesamību.”
“Kad Sji viesojās Maskavā 2023. gada pavasarī, viņš aicināja Putinu pievienoties viņam, lai izmantotu šo reizi gadsimtā sniegto iespēju. Tas tika plaši interpretēts kā aicinājums abiem revizionistiskajiem režīmiem apstrīdēt uz noteikumiem balstīto starptautisko kārtību,” piebilda britu sinologs.
Braiens Frederiks, RAND Corporation stratēģijas un doktrīnu programmas asociētais direktors, neredz iemeslu bažām.
“Pirmkārt, ASV un Ķīnas attiecības pēdējos mēnešos ir uzlabojušās, un šķiet, ka ne Pekinai, ne Vašingtonai šobrīd nav stimula atteikties no šī progresa,” viņš skaidroja komentāros medijiem. – Otrkārt, vēl ciešākas Krievijas un Ķīnas attiecības ir veidojušās jau labu laiku, pastiprinoties pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā 2022.gadā un tai sekojošajām Rietumu sankcijām. No šī viedokļa Putina pašreizējā vizīte Pekinā nav nozīmīgs pavērsiens, bet drīzāk atspulgs attiecībām, kas pamazām kļūst ciešākas un kurās Krievija nepārprotami paliek jaunākā partnere. Krievijai un Ķīnai nav “oficiālas militāras alianses”, un maz ticams, ka tuvākajā laikā tādu noslēgs. Lai gan abām valstīm ir zināma militāra sadarbība, šķiet, ka pašreizējā vizīte galvenokārt ir vērsta uz ekonomiskiem jautājumiem.
Tam piekrīt Maikls Kaningems no Heritage Foundation, kurš vairāk nekā desmit gadus pavadīja Ķīnā, konsultējot starptautiskus uzņēmumus par ekonomiskiem, politiskiem un globāliem riskiem:
“Daudzās aprindās ir kļuvis populāri runāt par Ķīnas un Krievijas attiecībām kā par “aliansi”, un man ļoti nepatīk dzirdēt šo terminu, jo Pekinas un Maskavas attiecības nemaz nav alianse. Ķīna neveido alianses, un, ja tā izveidotu, tas nebūtu ar Krieviju, jo Pekina noteikti nevēlas iesaistīties aliansē ar valsti, kurā pašlaik karo. Atgādināšu, ka šīs abas valstis šķir viena no garākajām sauszemes robežām pasaulē. Un viņiem ir sena naidīguma, karu un sadursmju vēsture. Krievijai un Ķīnai ir daudz interešu, kas pārklājas. Attiecības ar Krieviju tagad Ķīnai ir ļoti svarīgas, jo abas valstis ir abpusēji ieinteresētas stāties pretī ASV. Taču Pekina labi apzinās, ka ilgtermiņā – ja ĶTR kādreiz izdosies izspiest ASV no Āzijas, kas ir tās tuvākais mērķis – Ķīnas acīs Krievija uzreiz parādīsies kā nākamais pretinieks, ar kuru tā saskarsies. Viņi spēlē savu spēli. Viņi izmanto ienaidnieku kā bandinieku uz šaha galda.
Eksperts vērsa uzmanību uz jau pieaugošajām pretrunām Krievijas un Ķīnas attiecībās Vidusāzijā, ko Krievija tradicionāli uzskata “kā savu pagalmu”, savukārt Pekina šo reģionu uzskata par vienu no galvenajiem sava “Jostas un ceļa” mērķiem, īpaši, kamēr Krievija ir iegrimusi karā.
Ko Kremlis grib no Pekinas?
Kā raksta pasaules mediji, pēc Putina septembrī notikušās tikšanās ar Ziemeļkorejas līderi “dzelzceļa pārvadājumi starp Krieviju un KTDR ir strauji aktivizējušies. Par to liecina satelītattēli.”
Kas īsti atrodas vagonos, nav zināms, taču eksperti norāda uz pazīmēm, ka runa ir par artilērijas munīcijas piegādi.
Pamatojoties uz to, novērotāji norādīja, ka, ņemot vērā Ķīnas ietekmi uz Ziemeļkoreju, Kremļa līderis “nāca, lai apstiprinātu šo vienošanos un, iespējams, lūdza militāro aprīkojumu no ĶTR”.
“Putins, visticamāk, ir lūdzis palielināt ekonomisko atbalstu viņa iebrukumam Ukrainā, taču tas nenozīmē, ka viņš to saņems šajā posmā,” sacīja Braiens Frederiks no RAND korporācijas. Lai gan Ķīna ir pierādījusi vēlmi ievērojami paplašināt savas ekonomiskās saites ar Krieviju, Pekina, iespējams, nesaskata vajadzību pakļaut sevi lielākam starptautiskam spiedienam vai nosodījumam, nodrošinot militāro aprīkojumu.
Tajā pašā laikā, pēc eksperta domām, Pekina “ir izrādījusi lielu vēlmi sniegt Maskavai finansiālu un tirdzniecības palīdzību, lai cīnītos pret Rietumu sankciju sekām”, it īpaši, ja tas nozīmē, ka Ķīna “gūs labumu no darījumiem”.
Krievijas enerģijas eksports uz Ķīnu “patiešām ir strauji pieaudzis, tāpat kā Krievijas imports no Ķīnas tādām precēm kā automašīnas vai mazāk sarežģīti pusvadītāji”, atzīmēja analītiķis.
Taču šodien Ķīna ir novilkusi sev robežu attiecībā uz ieročiem, kas varētu tikt tieši izmantoti karā Ukrainā, un diez vai šī robeža tiks pārkāpta šīs Putina vizītes laikā,” uzsvēra Frederiks.
Kā tas viss var ietekmēt situāciju Ukrainā un ap Taivānu?
“Pēc neilgas flirtēšanas ar miera uzturētāju Ukrainā, šķiet, ka Pekina ir atgriezusies, lai slēptu finansiālo un materiālo atbalstu Krievijas militārajiem centieniem un gūtu peļņu no šādiem darījumiem, vienlaikus cenšoties izvairīties no diplomātiskas vai stratēģiskas atmaksas par to. Ciktāl Putina vizīte palielina Pekinas ekonomisko atbalstu Krievijai, tā potenciāli varētu paildzināt konfliktu Ukrainā. Tomēr šajā ziņā mums nevajadzētu gaidīt nekādas dramatiskas sekas frontē tuvākajā nākotnē. Ņemot vērā Krievijas bažas par Ukrainu, Ķīna, visticamāk, negaidīs, ka ciešākas attiecības ar Maskavu izraisīs ievērojamu atbalsta pieaugumu, ko Krievija varētu sniegt Ķīnai konflikta par Taivānu gadījumā. Putina vizītes ietekme uz Taivānas jautājumu, visticamāk, būs ierobežota, norāda Braiens Frederiks.
Maiklam Kaningemam no Heritage Foundation ir cits viedoklis.
“Ķīna varētu iejaukties Krievijas karā Ukrainā, ja tā uzskatīs, ka Putina režīmam patiešām draud sabrukums. Tajā pašā laikā, ja ĶTR joprojām būs tajā jāpiedalās, tas potenciāli varētu uz nenoteiktu laiku atlikt jebkādas darbības attiecībā uz Taivānu.
Pēc eksperta domām, Pekina “ļoti uzmanīgi vēro, kā ASV un Rietumos reaģē uz karu Ukrainā”, apzinoties, ka, ja “tā kādreiz uzbruks Taivānai, tai būs jācīnās ar ASV un Japānu”.
“Tomēr ir jāsaprot,” uzsvēra Kaningems, “ka Ķīna nevilcināsies to darīt, ja tā uzskatītu, ka nedarīšana nozīmētu atteikšanos no savām pretenzijām uz salu.”
Kā ASV jāreaģē uz Kremļa un Pekinas attiecībām?
Kamēr Vladimirs Putins piedalās šajā Ķīnas forumā, ASV prezidents Džo Baidens atrodas Tuvajos Austrumos, Izraēlā, kura karo pret Hamas kaujiniekiem.
Maikls Kaningems ir pārliecināts, ka Savienotajām Valstīm ir jāatgriežas pie tās politikas, ko savulaik ASV prezidents Teodors Rūzvelts formulēja tagad slavenajā frāzē: “Runā pieklusināti, bet rokās nēsā lielu nūju”.
“Mums patiešām ir svarīgi atcerēties, ka diplomātija ir ļoti svarīga. Tomēr Kongress, kura locekļi pastāvīgi runā par to, cik slikta ir Ķīna, nedara neko nozīmīgu. Visa veida likumprojekti pret Ķīnas ietekmi lielākoties ir tikai signālu apmaiņa. Bet ir jādara pretēji tam, ko viņi dara tagad. Es nevēlos lietot vārdu “atturēt”, bet varbūt ierobežot dažus Ķīnas ģeopolitiskos pasākumus, kas nav Amerikas un pasaules interesēs. ASV ir jābūt lielākai klātbūtnei jaunattīstības valstīs. Vairāk naudas būtu jāiegulda infrastruktūrā, kas šīm valstīm nepieciešama, vai jāatbalsta amerikāņu privātās investīcijas, kā arī investīcijas no sabiedrotajiem, piemēram, Japānas, Dienvidkorejas un pat tādām valstīm kā Indija. ASV ir steidzami “jābūt klāt” pasaulē, jo Ķīna ir ārkārtīgi aktīva,” secināja Ķīnas eksperts.