Dārziem un to iekārtošanai veltīto aprakstu sēriju šajā reizē noslēdzam tēmu par to, kāpēc dažādos izziņas avotos mēdz būt atšķirības dārza darbu kalendārajā plānošanā, bet raksta beigās atkal jauna galerija ar 20 interesantām idejām dārzam.
Ikviens daudzmaz pieredzējis dārzkopis ir ievērojis, ka augošā Mēnesī jāstāda augi, kam ēdamā daļa ir virs zemes, savukārt vecā Mēnesī jāravē dārzs un jācērt koki, lai neaugtu jaunas atvases. Latviešu tautas ticējumos ir daudz novērojumu par dabas parādību savstarpējām sakarībām, par Mēness fāzu ietekmi uz sējas un stādīšanas laiku, ražas novākšanu, koku zāģēšanu un malkas ciršanu. Jebkurai zemkopju tautai svarīgi bija pētīt gan Mēnesi, gan zvaigžņotās debesis.
Ir izpētīts ,ka zodiaka ietekme izpaužas tikai tad, ja trūdvielu saturs augsnē ir vismaz 1,4%, proti, ja augsne ir bagāta ar trūdvielām un izmanto labu kompostu. Pilnmēness ietekme pozitīvi izpaužas tad, ja augi mēsloti ar svaigiem, nekompostētiem mājdzīvnieku mēsliem un, ja augus mākslīgi apūdeņo. Taču, ja ir spēcīga pilnmēness ietekme, augļiem ir tendence pūt, bet, ja ir spēcīga jauna Mēness ietekme, augļi kļūst cieti.
Ir zinātniski pierādīts: ja burkānus sēj divas vai trīs dienas pirms pilnmēness, raža ir lielāka. Taču, ja augi ir nepareizi vai nesabalansēti mēsloti ar minerālmēsliem, tie nereaģē ne uz Mēness fāzēm, ne uz zodiaka ietekmi.
Dārzā svarīgs ir gan čakls darbs, gan īsto dienu ievērošana. Jāvēro augi un jāsaprot, ko tie stāsta par augsni, par savu labsajūtu vai slimības cēloņiem. Tikai tad īsto dienu ievērošanai būs pozitīvs rezultāts. Jāvērtē arī laika apstākļu piemērotība dārza darbiem, augsnes gatavība zemes apstrādei, dažādu augļu un dārzeņu gatavība ražas novākšanai.