Krievija izmantos kodolieročus tikai Krievijas iznīcināšanas draudu gadījumā vai kā atbildes triecienu, kā teikts Krievijas Federācijas militārajā doktrīnā, 5.oktobrī Valdaja forumā sacīja Krievijas prezidents Vladimirs Putins.
Fīrers norādīja, ka doktrīnā ir tikai divi iemesli iespējamai kodolieroču izmantošanai, un šis slieksnis, viņaprāt, nav jāsamazina. “Vai mums tas ir jāmaina… Kāpēc? Visu var mainīt, es vienkārši neredzu tam vajadzību,” sacīja Putins.
Šobrīd, pēc prezidenta domām, nav tādas situācijas, ka kaut kas apdraudētu Krievijas valsts pastāvēšanu. Pēc Putina teiktā, neviens pret Krieviju nelietos kodolieročus, jo potenciālajam ienaidniekam nebūs “izredzes izdzīvot”.
“Es gribu visiem apliecināt, ka šodien reakcija ir absolūti nepieņemama jebkuram potenciālajam agresoram, jo no brīža, kad tiek konstatēta raķetes palaišana, neatkarīgi no tā, no kurienes tā nāk, … atbildes triecienā, tik daudzi simti mūsu raķetes parādās gaisā, “ka nevienam ienaidniekam nebūs izredzes izdzīvot, turklāt vairākos virzienos vienlaikus,” sacīja Putins.
Putins jau iepriekš draudējis izmantot kodolieročus. Sanktpēterburgas ekonomikas foruma 2023 plenārsēdē viņš solīja to izmantot Krievijas teritoriālās integritātes, neatkarības, suverenitātes vai pastāvēšanas apdraudējuma gadījumā. Tajā pašā laikā Krievijas prezidents sacīja, ka viņam ir “negatīva” attieksme pret ideju par šādu ieroču izmantošanu.
25.martā Putins paziņoja par savu lēmumu izvietot Baltkrievijā taktiskos kodolieročus kā “atturēšanas elementu”. Viņš to skaidroja ar amerikāņu politiku par kodolieroču nodošanu Vācijai, Turcijai, Nīderlandei, Itālijai un citām ES valstīm. “Mēs nenodosim savus taktiskos kodolieročus Baltkrievijai, bet izvietosim tos un apmācīsim militārpersonas, tāpat kā ASV Eiropā,” uzsvēra Putins. Vēlāk Krievija piedāvāja atņemt Baltkrievijai kodolieročus apmaiņā pret ASV kaujas lādiņu izvešanu no Eiropas.
Krievijas militārpersonas Krievijas prezidenta Vladimira Putina uzdevumā aprēķināja scenāriju kodolieroču izmantošanai Ukrainā, februārī rakstīja Financial Times, atsaucoties uz diviem Kremlim pietuvinātiem avotiem. Pēc simulācijas komandpunkta mācību laikā Putins secināja, ka pat ierobežots kodoltrieciens viņam nesniegs nekādu militāru labumu. “Viņam nav iemesla nospiest pogu,” norādīja bijusī Krievijas amatpersona.
Krievijas Federācijas militārajā doktrīnā teikts, ka Krievija patur tiesības izmantot kodolieročus, reaģējot uz kodolieroču un cita veida masu iznīcināšanas ieroču izmantošanu pret to un (vai) tās sabiedrotajiem, kā arī agresijas gadījumā pret to un (vai) tās sabiedrotajiem.un cita veida masu iznīcināšanas ieročus, kā arī agresijas gadījumā pret Krieviju, izmantojot konvencionālos ieročus, kad tiek apdraudēta pati valsts pastāvēšana.