Pāvests Francisks ir paudis atvērtību katoļu svētībām viendzimuma pāriem ar nosacījumu, ka tie netiek sajaukti ar laulību ceremonijām vīriešiem un sievietēm, kas varētu būt pagrieziena punkts globālajai katoļu baznīcai.
Francisks ierosinājis arī turpināt pētīt jautājumu par sieviešu ordinēšanu priesterībā, ko 1994. gadā strīdīgi aizliedza pāvests Jānis Pāvils II.
“Pastorālajai piesardzībai ir adekvāti jāsaprot, vai pastāv svētības veidi, ko pieprasa viens vai vairāki cilvēki, kas nedod nepareizu priekšstatu par laulību,” Francisks rakstīja vēstulē, kas datēta ar 25. septembri un kuru Vatikāns izplatīja 2. oktobrī .
Pāvesta vārdi ir atbilde pieciem pensionētiem konservatīvajiem katoļu kardināliem, kuri bija rakstījuši pāvestam, paužot bažas par vairākiem aktuāliem jautājumiem, kas, domājams, tiks apspriesti lielajā Vatikāna sanāksmē šomēnes, kas pazīstama kā Bīskapu sinode.
Pāvesta astoņas lappuses garā atbilde dažiem no viņa skaļākajiem kritiķiem tika piedāvāta, atbildot uz viņu jautājumiem — formāli pazīstamiem kā dubia — par geju svētībām, sieviešu ordināciju priesterībā, sinodalitāti, dievišķo atklāsmi un piedošanas būtību. Kardināli, kurus acīmredzot sarūgtināja pāvesta atbilde uz tiem, bija publiskojuši savus sākotnējos jautājumus agrāk, 2. oktobrī.
Lai gan Francisks stingri aizstāvēja baznīcas ilggadējo mācību, ka laulība ir starp vīrieti un sievieti un tai ir jābūt atvērtai bērniem, viņš arī sacīja, ka ir svarīgi, lai baznīca “nezaudētu pastorālo žēlsirdību, kurai ir jābūt daļai no visi mūsu lēmumi un attieksme.”
Aizstāvot to, ko baznīca māca par objektīvu patiesību, viņš turpināja, tas nenozīmē, ka baznīcas vadītāji “kļūst par tiesnešiem, kas tikai noliedz, noraida, izslēdz”.
Pēc tam pāvests norādīja, ka, ja svētības lūdz viendzimuma pāri, pāvests norādīja, ka ir nepieciešama skaidrība, un teica, ka svētībām ir jāizvairās no pārpratumiem par to, ko baznīca māca par laulības būtību.
“Kad jūs lūdzat svētību, jūs izsakāt lūgumu pēc palīdzības no Dieva, lūgšanu, lai mēs varētu dzīvot labāk, uzticaties tēvam, kurš var palīdzēt mums dzīvot labāk,” viņš rakstīja.
Pāvesta jaunākā vēstule, šķiet, ir pēkšņa un tīša pāreja no 2021. gada marta dekrēta, ko izdeva Vatikāna doktrinālais birojs — ar pāvesta piekrišanu —, kas skaidri aizliedz priesteriem svētīt viendzimuma savienības, attaisnojot, ka Dievs “nevar svētīt grēku”.
Toreiz divu lappušu garais skaidrojums tika publicēts septiņās valodās, paziņojot, ka katoļu mācība uzskata, ka laulība ir starp vīrieti un sievieti — ar mērķi radīt jaunu dzīvi — un ka, tā kā geju savienības nevar sasniegt šo mērķi bez medicīniskas iejaukšanās, nav iespējams piedāvāt svētību viendzimuma pāriem.
Runājot par sieviešu ordināciju, Francisks atzina Jāņa Pāvila 1994. gada apustuliskajā vēstulē Ordinatio Sacerdotalis pausto, ka baznīcai “nav pilnvaru” ordinēt sievietes par priesteriem, un Jāņa Pāvila paziņojumu, ka šī mācība ir “galīgi jāpieņem” visiem katoļiem.
Bet Francisks arī teica, ka nav “skaidras un autoritatīvas doktrīnas … par “galīgās deklarācijas” precīzu raksturu. ”
“Tā nav dogmatiska definīcija, un tomēr tā ir jāpieņem ikvienam,” rezumēja pāvests. “Neviens nevar tam publiski iebilst, un tomēr tas var būt izpētes objekts, kā tas ir anglikāņu kopienas ordināciju spēkā esamības gadījumā.”
Francisks arī citēja Vatikāna II koncila mācību par “visu ticīgo priesterību” un sacīja: “Nav iespējams saglabāt pakāpes atšķirību, kas nozīmētu uzskatīt ticīgo priesterību par kaut ko “otrās šķiras” vai mazāku. vērtība.”
Francisks arī teica, ka, pieņemot 1994. gada dekrētu, Jānis Pāvils “nekādā veidā nenoniecināja sievietes un nedeva vīriešiem augstāko varu”.
Citējot no Jāņa Pāvila agrāko 1988. gada apustulisko vēstuli Mulieris Dignitatem, Francisks sacīja, ka viņa priekštecis “teica, ka, ja priestera funkcija ir “hierarhiska”, tā nav jāsaprot kā dominēšanas veids, bet gan “ir pilnībā pavēlēta baznīcas locekļu svētumam. Kristus.’ ”
Francisks sacīja: “Ja tas netiks saprasts un netiks izdarītas šo atšķirību praktiskās sekas, būs grūti pieņemt, ka priesterība ir paredzēta tikai vīriešiem un mēs nevarēsim atzīt sieviešu tiesības vai nepieciešamību pēc viņu līdzdalības. , dažādos veidos, draudzes vadībā.”
Runājot par svētību viendzimuma pāriem, Francisks sacīja, ka lēmumi, kas pieņemti pastorālās piesardzības dēļ, “ne vienmēr kļūst par normu”.
“Kanoniskajām tiesībām nevajadzētu un nevar aptvert visu, un bīskapu konferencēm nevajadzētu izlikties, ka to dara ar saviem dokumentiem un daudzveidīgajiem protokoliem, jo baznīcas dzīve bez noteikumiem rit pa daudziem kanāliem,” sacīja pāvests.
Neskatoties uz katoļu baznīcas pašreizējo aizliegumu svētīt viendzimuma pārus, Beļģijas katoļu bīskapi septembrī publicēja vadlīnijas, kas ietvēra lūgšanu un svētību par viendzimuma savienībām, vienlaikus nošķirot tās no sakramentālās laulības.
Martā katoļu bīskapi Vācijā bija nobalsojuši par viendzimuma svētību plānu apstiprināšanu, un pagājušajā mēnesī vairāki priesteri Ķelnē rīkoja publisku geju pāru svētīšanu, neskatoties uz savas diecēzes konservatīvo vadītāju.
Šīs vasaras sākumā Francisks uzsāka lielu satricinājumu Ticības doktrīnas dikastērija. Viņš iecēla kolēģi argentīnieti un ilggadējo teoloģisko padomnieku, jauno kardinālu Viktoru Manuelu Fernandesu, kas kalpos par biroja jauno vadītāju.
Intervijā, kas publicēta drīz pēc viņa iecelšanas amatā, Fernandess norādīja, ka ir gatavs pārskatīt jautājumu par geju svētībām, ja vien tās nerada neskaidrības par laulības nozīmi.
“Ja svētība tiek dota tādā veidā, ka tā neizraisa neskaidrības, tā būs jāanalizē un jāapstiprina,” toreiz sacīja Fernandess.