Starptautiskās Astronomijas savienības (IAU) zinātnieki atzinuši amerikāņu telekomunikāciju kompānijas AST SpaceMobile satelīta prototipu ”BlueWalker 3” par vienu no spilgtākajiem objektiem naksnīgajās debesīs. Tas var traucēt astronomiskos novērojumus. Raksts publicēts zinātniskajā žurnālā Nature.
”BlueWalker 3” ir milzīga 63 kvadrātmetrus liela šķīvju antena, kas izvietota 500 km augstumā virs Zemes. Ierīce orbītā tika palaists 2022. gada septembrī.
Pēc tam, kad antena bija pilnībā izvērsta, tās virsma, novērojot to no Zemes, sāka spīdēt ar 0,4 redzamo magnitūdu spēku, tādējādi kļūstot par vienu no desmit spožākajām zvaigznēm Zemes naksnīgajās debesīs.
Zvaigžņu spilgtuma vērtēšanas sistēmā mazāks skaitlis nozīmē lielāku spilgtumu, un īpaši spilgtiem objektiem var būt negatīvas vērtības, piemēram, Saules spilgtums ir -27, bet spožākā zvaigzne pēc tās Sīriuss ir – 1.46.
Tādējādi ”BlueWalker 3” spogulis spīd spožāk nekā Oriona zvaigznāja Betelgeuse spožākā zvaigzne (alfa) (0,5) un redzamības ziņā ir salīdzināma ar Eridanus un Canis Minor zvaigznāju alfas – Achernar (0,46) un Porcyon (0,38).
Šādu spilgtu mākslīgo objektu klātbūtne debesīs traucē astronomiskiem novērojumiem. Saskaņā ar Starptautiskās Astronomijas savienības ieteikumiem satelītu spilgtums nedrīkst pārsniegt 7. Ar šo indikatoru satelītus var noņemt no attēliem, izmantojot mākslīgo intelektu, savukārt spēcīgs apgaismojums neatgriezeniski sabojā attēlus. ”BlueWalker 3” ir vairāk nekā 400 reižu spilgtāks par IAC ierobežojumu. Nākotnē problēma var pieaugt, jo AST plāno orbītā izvietot vēl 90 šādas iekārtas.
“Šis satelīts tika palaists, nepievēršot īpašu uzmanību tā ietekmei uz astronomiju. IAU ir apņēmusies to mainīt un sadarboties ar kosmosa industriju pie risinājumiem,” sacīja pētījuma līdzautors Zigfrīds Egls.
Eksperti ierosina satelīta problēmu atrisināt, paceļot to no pašreizējiem 500 km uz ģeostacionāru 35 tūkstošu km orbītu. Tas samazinās ierīces spilgtumu par 99,98% no pašreizējā.