Iespējams, katram no mums ir pazīstama šī sajūta, kad no rīta pamosties pēc pilna 8 stundu miega, bet dziļas atpūtas sajūtas nav. Iemesls tam var būt gulēšanas poza, kas izraisa muguras sāpes, krākšanu vai citas problēmas, kas, lai arī pilnībā nepamodina, tomēr neļauj kārtīgi izgulēties. Zinātnieki saka, ka bieži vien šīs grūtības var pārvarēt, vienkārši mainot pozu.
Lai noskaidrotu, kura poza ir optimāla, BBC Future pārskatīja virkni pētījumu par šo tēmu. Izrādījās, ka pētnieki izmantojuši plašu metožu klāstu, lai noteiktu cilvēka pozu miega laikā. Piemēram, viņi tika filmēti ar videokameru vai valkājot kustības izsekošanas ierīces. Honkongas zinātnieki izstrādāja ierīci, kas, pamatojoties uz infrasarkano starojumu, varēja ierakstīt cilvēka pozu pat caur biezu segu.
Viņu dāņu kolēģi, kuri izmantoja mazus kustību sensorus, kas piestiprināti pie brīvprātīgo gurniem, muguras augšdaļas un pleciem, atklāja, ka cilvēki vairāk nekā pusi laika pavadīja gultā, guļot uz sāniem. Apmēram 38% gadījumu – guļot uz muguras, bet 7% – uz vēdera. Viņi varēja konstatēt, ka, cilvēkiem novecojot, viņi arvien vairāk laika pavada guļot uz sāniem. Bērni no trīs gadu vecuma visās trīs pozīcijās pavada aptuveni vienādu laiku. Bet mazuļi gandrīz visu laiku guļ uz muguras. Tas ir tāpēc, ka šādi viņi tiek novietoti gultiņā drošības apsvērumu dēļ.
Vēl viens pētījums, ko parādīja pētījumi, norāda, ka gulēt uz labajiem sāniem ir labāk nekā kreisajiem. Dalībniekiem, kuri deva priekšroku šai pozīcijai, bija nedaudz labāka miega kvalitāte.
Citā nelielā pētījumā pētnieki pētīja, kā jūrnieki guļ uz komerciāliem konteinerkuģiem, kur kajītes telpa ir ierobežota. Izrādās, ka elpošanas problēmas, piemēram, krākšana, radās biežāk, kad jūrnieki gulēja uz muguras. Tas sakrīt ar vispārējo priekšstatu, ka gulēšana uz muguras provocē krākšanu un pat apnoju – elpošanas apstāšanos miega laikā.
Tika konstatēts, ka gulēšana uz sāniem palīdz atbrīvot augšējos elpceļus un neļauj mēlītei rīkles aizmugurē un mēlei iekrist. Un tas samazina krākšanas izpausmes. Dažos gadījumos miega stāvokļa maiņa no muguras uz sāniem pilnībā atrisināja miega apnojas problēmu.
Daži pētījumi liecina arī, ka gulēšana uz sāniem var mazināt muguras sāpes. Tā cilvēki, kuri gulēja šādi un kuriem bija labs spilvens, retāk sūdzējās par sāpēm kaklā nekā tie, kuri gulēja uz muguras.
Tomēr pētnieki nesteidzas ieteikt gulēt uz sāniem ikvienam. Tas, vai tas jums palīdzēs, ir atkarīgs no jūsu slimības un precīzās pozas, ko ieņemat guļot. Tā zinātnieki no Rietumaustrālijas atklāja, ka sānu pozīcija, kad augšstilbi nav paralēli viens otram un mugurkauls ir savērptā stāvoklī, bija mazāk ērta. Bet cilvēki, kas gulēja vertikālākā stāvoklī, retāk ziņoja par sāpēm kaklā. Tomēr šeit ir svarīgi atzīmēt, ka šī pētījuma ieskats nevarēja noteikt, vai sāpes izraisīja izliektā pozīcija, vai arī cilvēki gulēja šādā veidā, jo tas bija vienīgais veids, kā justies ērti, saskaroties ar acīmredzamām kakla sāpēm.
Tikmēr zinātnieki no Portugāles nolēma gados vecākiem cilvēkiem izpētīt, kā pozas maiņa miega laikā var ietekmēt cilvēka vispārējo stāvokli. Tāpēc cilvēkiem ar muguras sāpēm tika ieteikts gulēt uz sāniem, bet tiem, kuriem ir kakla sāpes, tika ieteikts mēģināt gulēt uz muguras. Jau pēc četrām nedēļām 90% dalībnieku teica, ka viņu sāpes ir mazinājušās. Tomēr šajā pētījumā piedalījās tikai 20 cilvēki, kas nav pietiekami, lai izdarītu ticamus secinājumus.
Vēl viena kaite, ko var ietekmēt jūsu gulēšanas poza, ir grēmas. Cilvēkiem, kas cieš no šī stāvokļa, ieteicams vairāk gulēt uz kreisā sāna. Precīza skaidrojuma tam vēl nav, taču ārsti norāda, ka gulēšana uz kreisā sāna palīdz uzturēt barības vada un kuņģa pārejas vietu virs kuņģa skābes līmeņa. Tādējādi tas netiek iemests barības vadā un neizraisa dedzinošu sajūtu. Guļot uz labajiem sāniem, iespējams, atslābinās barības vada apakšējais sfinkteris, ļaujot skābei izkļūt augšup pa straumi.
Kā ir ar gulēšanu uz vēdera? Daži pētnieki ir atklājuši, ka šī poza var būt saistīta ar žokļa sāpju sajūtu. Turklāt tas var izraisīt sejas muskuļu pārslodzi, kas izraisa ātrāku grumbu veidošanos.
Kopumā tiem, kuri pamostas neomulīgi, pētnieki iesaka ieviest dienasgrāmatu, kurā norādīts, kurā pozā jūs jutāties vislabāk. Taču nevajag pārāk iespringt gulēšanas stāvokļa izvēlē, jo tas var radīt problēmas ar aizmigšanu – tā ir īpaši nevēlama blakusparādība, mēģinot uzlabot miegu.