Tamperes Sulkavuori notekūdeņu attīrīšanas iekārtu būvlaukumā, kur strādāja ukraiņi, veikta pārbaude. Inspektors ierosina būvfirmai piemērot paaugstinātu naudas sodu par nolaidību. Par to vakar ziņoja Somijas medijs Yle
Būvuzņēmums, kas Tamperē samaksāja par ukraiņu betonētāju darbu, pārkāpa būvuzņēmēju atbildības likumu. Tā secinājusi Dienvidsomijas valsts iestāžu reģionālā biroja darba inspekcija.
Darba drošības inspektors piedāvā uzņēmumam, kas atbild par būvdarbiem Sulkavuori notekūdeņu attīrīšanas iekārtā, vadībai piemērot paaugstinātu naudas sodu par nolaidību. Iespējamā soda apmērs tiks noteikts vēlāk.
Pēc inspektora teiktā, ukraiņi, kas strādāja Sulkavuori, nebija vieglie uzņēmēji (kevytyrittäjä jeb privātuzņēmēji, kas Latvijā varētu būt pašnodarbinātie), bet gan darbinieki (vuokratyöntekijä).
Gan darba pasūtītājs, gan Latvijas uzņēmums (tā nosaukums netiek minēts, bet iepriekšejās publikācijās tas nosaukts kā “Latvijas labdarības organizācija”), kas ukraiņus nosūtījis uz Somiju, iepriekš norādīja, ka ukraiņi objektā strādājuši kā vieglie uzņēmēji. Uz šī pamata Latvijas uzņēmums nerūpējās par viņu sociālo nodrošinājumu, kā tas būtu jādara darba devējam. Inspektoram netika sniegti nekādi pierādījumi, ka ukraiņiem kā darbiniekiem būtu bijusi pensiju un nelaimes gadījumu apdrošināšana.
Ukraiņiem par darbu tika samaksāts ar Somijas norēķinu kompānijas starpniecību, kas arī paziņoja, ka tā ir atbildīga par ukraiņu apdrošināšanu. Latvijas uzņēmums savukārt apmaksāja izmitināšanu, darba braucienus uz Tamperi un darbarīkus.
Latvijas uzņēmums noliedza ļaunprātīgu izmantošanu, kurā to apsūdzēja Somijas Būvnieku savienība.
Pēc Valsts iestāžu reģionālā biroja inspektora Anssi Liljas teiktā, ukraiņi bija darbinieki, nevis vieglie uzņēmēji, jo īpaši tāpēc, ka klientu uzņēmums viņus uzraudzīja, deva darba norādījumus un noteica uzdevumus, kā arī kontrolēja viņu darbu un bija atbildīgs par viņu darba kvalitāti.
Saskaņā ar likumu darba attiecību galvenā iezīme ir darbs darba devēja vadībā un kontrolē.
Viens no ukraiņiem intervijā Yle sacīja, ka tikai pēc mēneša darba uzzinājis, ka ir vieglais uzņēmējs. Trīs citi teica, ka viņi jau no paša sākuma zināja par vieglu uzņēmējdarbību un teica, ka viņiem tas patīk.
Februāra sākumā galvenais darbuzņēmējs Sulkavuori objektā aizliedza vieglas uzņēmējdarbības aktivitātes. Gandrīz trešā daļa no aptuveni 30 ukraiņiem turpināja strādāt objektā kā darbinieki.
Kā tika ziņots iepriekš, Somijas Būvstrādnieku arodbiedrība (Rakennusliitto) fiksējusi ukraiņu strādnieku “bargas ekspluatācijas” gadījumus vienā no lielajiem Tamperes būvlaukumiem.
Pēc arodbiedrības domām, ukraiņi saņēma uz pusi mazāk, nekā tika samaksāts par paveikto darbu. Tādējādi daudziem darbiniekiem, kuri tika pieņemti darbā kā privātuzņēmēji, atalgojums veidojās no 14 eiro stundas algas. Pēc visiem obligātajiem maksājumiem, ko maksā uzņēmēji, pat pieredzējuši strādnieki saņēma aptuveni 10 eiro. Janvārī viņi saņēma naudu tikai par novembri.
Turklāt ukraiņi strādāja 10 stundas darba dienās un 6 stundas sestdienās.