ASV aizsardzības ministrs Loids Ostins un Apvienotās štāba priekšnieku padomes priekšsēdētājs ģenerālis Marks Milleijs stāsta par Ukrainas aizsardzības kontaktgrupas 15. sanāksmi Ramšteinā, Vācijā.
15. Ukrainas Aizsardzības kontaktgrupas (UDCG) sanāksme ASV Gaisa spēku bāzē Ramšteinā, Vācijā, 2023. gada 19. septembrī pulcēja 50 valstu pārstāvjus, kas ir vairāk nekā dalībnieku skaits pat antihitleriskajā koalīcijā. pirms 80 gadiem. Kā preses konferencē ironiski atzīmēja aizsardzības ministrs Loids Ostins, tajā pašā laikā Vladimirs Putins “staigā ar bleķa ubagošanas trauciņu tādās valstīs kā Irāna un Ziemeļkoreja”.
“Mūsu sabiedrotie šodien ir šeit, jo viņiem tas rūp,” sacīja aizsardzības ministrs Loids Ostins. – Ukrainas cīņa ir viena no mūsu laika lielākajām lietām. Tā nav tikai cīņa par konkrētas demokrātijas izdzīvošanu: tā ir arī mūsu cīņa par pasauli, kurā autokrāti nevar vienkārši ar spēku pārrakstīt robežas, un par to, lai izvairītos no tumša, jauna haosa un tirānijas laikmeta.
“Šodien aprit 572. diena kopš Krievijas kara nozieguma sākuma,” atgādināja Apvienotās štāba priekšnieku padomes priekšsēdētājs ģenerālis Marks Milleijs. “Krievija ir pieļāvusi vienu no lielākajām stratēģiskajām kļūdām, ko tā jebkad ir pieļāvusi.”
Milleijs uzsvēra: “Ukraina nekad nav lūgusi nevienai citai valstij cīnīties par viņiem. Viss, ko ukraiņi lūdz, ir palīdzība materiālo nodrošinājumu un apmācību nodrošināšanā. Viņš atgādināja, ka “Ukraina līdz šim jau ir atbrīvojusi vairāk nekā 54% Krievijas okupētās teritorijas un turpina uzturēt stratēģisko iniciatīvu.”
Loids Ostins oficiāli apstiprināja drīzo amerikāņu M-1 Abrams tanku ierašanos frontē un ukraiņu pilotu apmācību General Dynamics F-16 Fighting Falcon iznīcinātājos ne tikai Eiropā, bet arī ASV.
Loids Ostins sniedza skaitļus: “Kopumā ASV un citi Ukrainas partneri visā pasaulē ir snieguši vairāk nekā 76 miljardus dolāru tiešās aizsardzības palīdzības jomā. Kopš iepriekšējās sanāksmes ASV ir sniegušas papildu drošības palīdzības paketes vairāk nekā 2 miljardu ASV dolāru apmērā. Ostins pateicās sabiedrotajiem par viņu ieguldījumu, īpaši minot kritisko mīnu likvidēšanas aprīkojumu, ko nesen nodrošināja Polija, kā arī Vācija, kas “iepriekšējā dienā paziņoja par palīdzības paketi 420 miljonu dolāru apmērā”. Ostins pieminēja arī nesenās palīdzības paketes no Dānijas 833 miljonu ASV dolāru vērtībā, Zviedrijas (300 miljonu ASV dolāru) un vairākām citām valstīm.
Sekojot vairāku iepriekšējo Ramšteinas sanāksmju tradīcijai, Loids Ostins pēdējā preses konferencē nepaziņoja par jaunu ieroču veidu piegādi Ukrainai, taču atzīmēja: “Mēs joprojām koncentrējamies uz īstermiņa atbalstu drosmīgajiem Ukrainas karavīriem – pat mēs strādājam ar Ukrainas līderiem, plānojot ilgtermiņa aizsardzību un atturēšanu.”
Jautāts par palielināta darbības rādiusa ballistisko raķešu piegādi, viņš atbildēja, ka nekomentēs Ukrainas puses lūgumus un pavērsa sarunu par pretgaisa aizsardzības/raķešu aizsardzības sistēmām, kuras, viņaprāt, paliks – kopā ar artilērijas munīciju. – Ukrainas bruņoto spēku primārā vajadzība tuvākajā nākotnē un it īpaši, tuvojoties ziemai, kad gaidāms, ka Krievija atkal mēģinās sagraut Ukrainas civilo infrastruktūru.
Krievijas mēģinājumi organizēt ziemas teroru Ukrainas civiliedzīvotāju vidū ir kļuvuši par bēdīgu Krievijas jaunizgudrojumu pasaules militārajā vēsturē. “Pēdējā gada laikā visa pasaule ir bijusi lieciniece brutāliem Krievijas uzbrukumiem Ukrainas enerģētikas infrastruktūrai. Taču Kremlis ir sapratis, cik bezjēdzīgi ir mēģinājumi izmantot aukstumu un tumsu, lai lauztu Ukrainas tautas gribu,” sacīja Loids Ostins.
Uzskaitījis Ukrainai jau piegādātās sistēmas (Patriot, Iris-T, MIM-23 HAWK, NASAMS, Gepard 1A2), Ostins uzsvēra: “Es atkārtošu: pretgaisa aizsardzība glābj dzīvības!” Ministrs aicināja visas koalīcijas valstis koncentrēties uz pretgaisa aizsardzības/raķešu aizsardzības sistēmu un to munīcijas piegādi.
Ukrainas pretgaisa aizsardzības/raķešu aizsardzības sistēmas nozīme mūsdienās ir pārsniegusi ukraiņu tautas aizsardzību. “Jā, tā ir kļuvusi par vienu no lielākajiem Ukrainas bruņoto spēku veiksmes stāstiem, kas ne tikai varonīgi aizsargā savu kritisko infrastruktūru, bet arī nodrošina nepārtrauktu graudu eksportu pasaulē. Krievija ir nesusi briesmas un ciešanas nevainīgiem civiliedzīvotājiem tālu aiz Ukrainas robežām. Sākumā Kremlis atteicās no graudu darījuma. Pēc tam Krievijas Federācija panāca savu uzbrukumu globālajai nodrošinātībai ar pārtiku līdz jaunam minimumam, veicot uzlidojumus ostas infrastruktūrai, kas piegādā graudus, izraisot bīstamas viļņošanās sekas citās valstīs un kontinentos, ko Putina impērijas agresija nav tieši skārusi, paziņoja ASV aizsardzības ministrs. – Krievijas agresija izpaudusies tālu aiz kaujas lauka un radījusi neizsakāmas cilvēku ciešanas… Līdz šim ir iznīcināti vismaz 280 tūkstoši tonnu graudu. Tas ir pietiekami, lai vienu gadu pabarotu 10,5 miljonus cilvēku. Tādējādi pretgaisa aizsardzība arī turpmāk būs Ukrainas lielākā vajadzība.
Ministrs vairākkārt atkārtoja, ka ASV un sabiedrotie sniegs militāru atbalstu tik ilgi, cik tas būs nepieciešams: “Jo vairāk Krievija vilks karu, jo nežēlīgāka kļūst tās brutalitāte… Mūsu saistības pret Ukrainu sniedzas tālāk par vienu militāro kampaņu. . Tā ir apņemšanās nodrošināt ilgtermiņa drošību Eiropā un ārpus tās. Tā ir apņemšanās ievērot mūsu kopīgās brīvības un suverenitātes vērtības. Vēsture parādīs Putina neapdomīgā, nežēlīgā un neizprovocētā iebrukuma stulbumu mierīgas kaimiņvalsts teritorijā.
Milleijs un Ostins uzsvēra, ka, maksājot ar tūkstošiem krievu dzīvībām, “kuri viņam to neprasīja”, Putins pērk sev laiku. Tomēr “šajā karā laiks nav Putina pusē,” sacīja Loids Ostins. – Laiks nekad nav diktatora pusē, kurš uzsāk impērisko karu. Un laiks nekad nav agresijas pusē.
“Visā šī traģiskā kara laikā Putins ir mēģinājis demoralizēt ukraiņu tautu. Tā vietā viņš demoralizēja krievu armiju un izolēja sevi. Pasaule nekad nesamierināsies ar domu, ka bandītu un tirānu impēriskās ambīcijas var pārsvērt ANO dalībvalstu suverēnās tiesības. Nav pārsteidzoši, ka Putins tagad ir spiests paļauties tikai uz tādiem subjektiem kā Irāna un Ziemeļkoreja,” secināja Ostins.