Īstu vētru sociālajos tīklos sacēlis neskaidrais paziņojums par to, ka Polija vairs nepiegādās Ukrainai ieročus, jo tai pašai tie ir nepieciešami, To paziņoja valsts premjerministrs Mateušs Moraveckis.
“Ukraina aizstāv sevi no brutāla Krievijas uzbrukuma, un es saprotu šo situāciju, bet, kā jau teicu, mums ir jāaizstāv sava valsts,” viņš sacīja.
Pēc premjera teiktā, Varšava pašlaik nenodod Kijevai nekādus ieročus, jo tā ir orientēta uz savas armijas modernizāciju un aprīkošanu, lai tā ātri kļūtu par vienu no spēcīgākajām Eiropā.
“Ja jūs nevēlaties sevi aizstāvēt, jums ir jābūt ar ko sevi aizstāvēt. Tas ir mūsu princips, tāpēc esam palielinājuši iepirkumus,” atzīmēja Moraveckis .
Vienlaikus viņš uzsvēra, ka Polija saglabās centru Žešovā, kas paredzēts Rietumu ieroču tranzītam uz Ukrainu. “Vienojoties ar amerikāņiem un NATO, viņi turpinās pildīt to pašu lomu kā līdz šim,” apliecināja Moraveckis.
Iepriekš trešdien Polijas prezidents Andžejs Duda salīdzināja Ukrainu ar slīcēju, kurš var noslīcināt pat glābēju, jo “Krievijas uzbrukuma dēļ viņš ķeras pie visa, ko var”. ” Ukrainai būtu labi atcerēties, ka tā saņem palīdzību no mums un ka mēs tai esam tranzītvalsts ,” viņš sacīja.
Duda arī atcēla tikšanos ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski ANO Ģenerālās asamblejas kuluāros, pamatojot to ar laika trūkumu.
Attiecības starp valstīm pasliktinājās, jo Polija pretēji Eiropas Komisijas lēmumam atteicās atcelt Ukrainas graudu piegādes embargo. Varšava šo nostāju pamatoja, aizsargājot savu zemnieku intereses. Līdzīgu lēmumu pieņēma Slovākija un Ungārija.
Pirmdien Ukraina pret viņiem iesniedza prasības Pasaules Tirdzniecības organizācijā. Arī Kijiva atļāva ieviest pārtikas embargo Polijas dārzeņiem un augļiem.
Uzstājoties ANO Ģenerālajā asamblejā, Volodimirs Zelenskis sacīja, ka dažas ES valstis “atdarina solidaritāti, netieši atbalstot Krieviju”. Pēc tam Polijas Ārlietu ministrija izsauca Ukrainas vēstnieku Varšavā Vasilu Zvarihu un izteica viņam “stingru protestu”. Departaments uzsvēra, ka šī tēze “neatbilst īstenībai un turklāt ir īpaši nepamatota”, jo Polija Ukrainu ir atbalstījusi kopš kara pirmajām dienām.
Saskaņā ar Stokholmas Miera pētniecības institūta (SIPRI) datiem 2022. gadā Polija kļuva par lielāko ieroču piegādātāju Ukrainai (17%), līdz ar ASV (34%) un Vāciju (11%).