Ukraina samazina Krievijas S-400 sistēmu skaitu. Kijivas spēki arvien vairāk vēršas pret Maskavas dārgajām liela attāluma pretgaisa aizsardzības sistēmām, kas atrodas īslaicīgi okupētajā Krimā.
Newsweek raksta, ka saskaņā ar Starptautiskā Stratēģisko pētījumu institūta datiem, 2023. gada sākumā Krievijā bija aptuveni 96 mobilās pretgaisa raķešu sistēmas S-400, kas pazīstamas arī kā SA-21 Growlers.
Saskaņā ar Nīderlandes izlūkošanas aģentūras Oryx datiem, Krievija vismaz piecas reizes ir zaudējusi savu S-400 batareju galvenās sastāvdaļas, tostarp komandpunktus, palaišanas iekārtas un radarus. Maskavas S-400 krājumos var būt arī citi zaudējumi, un daži ziņojumi liecina par neprecizētiem Krievijas sistēmu bojājumiem .
S-400 tiek uzskatīts par līdzvērtīgu Amerikas pretgaisa aizsardzības sistēmai Patriot un Krievijas gaisa aizsardzības zelta standartam. Tā ir Maskavas aukstā kara laika S-300, kas tika izmantota arī Krievijas iebrukuma laikā Ukrainā, modernizēta versija.
Eksperti norāda, ka S-400 sistēma sākotnēji Ukrainā darbojās labi un kavēja Kijivas spēju kontrolēt gaisu, bet tagad arvien biežāk kļūst par Ukrainas uzbrukumu mērķi, ko tā nespēj atvairīt.
S-400 sistēmas zaudēšana, lai gan tas notiek salīdzinoši reti, ir sāpīgs, dārgs un pazemojošs trieciens Krievijas pretgaisa aizsardzībai. Katra S-400 sastāvdaļa maksā aptuveni 200 miljonus dolāru, sacīja Sidharts Kaušals no Londonas domnīcas ”Royal United Services Institute”.
“Protams, sistēmu var nomainīt, taču tas joprojām nav mazs zaudējums,” sacīja Kaušals.
Divi no reģistrētajiem Krievijas zaudējumiem tapuši pēdējo 30 dienu laikā. Ceturtdien, 14. septembrī, Ukrainas karaspēks pie Jevpatorijas uzbruka S-400. Droni vispirms uzbruka radaram un antenām, un pēc tam raķetes iznīcināja pārējo sistēmu.
Kijiva 23. augustā iznīcināja arī sistēmu S-400 Krimas rietumos, uzbrukumā, kurā tika izmantota “pilnīgi jauna, moderna” raķete. Tiek uzskatīts, ka tā ir atsauce uz Ukrainas pretkuģu raķešu ”Neptun” sauszemes versiju, un pirms visaptverošā kara sākuma Ukrainā 2022. gada februārī Krievijai Krimā bija piecas S-400 bataeijas.
S-400 ir Krievijas “vadošā” pretgaisa aizsardzības sistēma, tomēr, pēc militārā eksperta Deivida Hamblinga domām, Krievijas vairāku S-400 zaudējums pēdējos mēnešos ir nozīmīgs vairāku iemeslu dēļ:
S-400 “kādreiz labi izskatījās, bet tagad šķiet neaizsargāts.”
“S-400 atspējošana atstāj caurumus pretgaisa aizsardzības sistēmā, ko pēc tam izmanto” Ukrainas armija.
Sistēma S-400 ir saistīta ar citām Krievijas sistēmām, piemēram, Maskavas raķešu sistēmas “Buk” variantiem, kas nozīmē, ka, ja S-400 tiktu izņemta no ekspluatācijas, tā “iznīcinātu vietējo pretgaisa aizsardzības sistēmu funkcionalitāti kopumā”.
“S-400 darbojās nomināli,” komentēja Stratēģisko un starptautisko pētījumu centra pretraķešu aizsardzības projekta direktora vietnieks Jans Viljamss . “Šķiet, ka viņi cīnās pret Storm Shadow raķetēm, taču ir grūti sniegt aplēses, nesaprotot pārtverto gadījumu skaitu.”
S-400 zaudēšana ir padarījusi Krievijas mērķus Krimā neaizsargātākus pret Ukrainas spārnoto raķešu Storm Shadow uzbrukumiem, piebilda Hemingls.
Ukraina 13.septembrī ar raķetēm Storm Shadow sabojāja Krievijas karakuģi un zemūdeni, kas pietauvojās Krievijas Melnās jūras kara flotes bāzē Sevastopolē.
Pēc otrā uzbrukuma pagājušajā nedēļā Vašingtonā bāzētā domnīca ”Institute for the Study of War” paziņoja, ka Krievijai, visticamāk, ir “taktiskas neveiksmes”, kas varētu “atspoguļot plašāku sistēmisku problēmu ar Krievijas pretgaisa aizsardzību okupētajā Krimā”.
“Mēs, iespējams, tagad redzam situāciju, kad S-400 arvien biežāk kļūst par mērķi,” sacīja Hemingls. Ukrainas visaptverošās triecienoperācijas šo sistēmu iznīcināšanai liecina, ka tās, iespējams, “rada zināmas briesmas” Kijivai, piebilda Viljamss.
Tomēr Hamblings norāda, ka Krievija, visticamāk, strādā, lai stiprinātu aizsardzību ap saviem S-400.
“Šāda veida konflikts, kā likums, ir abu pušu konsekventu uzlabojumu cīņa,” secināja eksperts.