Sorbonnas universitātes zinātnieki ir atklājuši, ka bieža emulgatoru lietošana var palielināt sirds un asinsvadu slimību risku. Pētījums tika publicēts žurnālā BMJ.
Emulgatori ir pārtikas piedevas ar E numuru, ko plaši izmanto, lai uzlabotu pārtikas produktu tekstūru un pagarinātu glabāšanas laiku. Tos bieži pievieno maizes izstrādājumiem, kūkām, saldējumam, desertiem, šokolādei, maizei, margarīnam un gataviem ēdieniem.
Tāpat kā citu uztura bagātinātāju gadījumā, emulgatoru drošība tiek regulāri novērtēta, pamatojoties uz pieejamiem zinātniskiem pierādījumiem, tomēr daži jaunākie pētījumi liecina, ka emulgatori var traucēt zarnu baktēriju darbību un palielināt iekaisumu, potenciāli palielinot uzņēmību pret sirds un asinsvadu slimībām.
Jaunajā pētījumā pētnieki analizēja datus no 95 442 francūžiem (vidējais vecums 43 gadi; 79% sieviešu), kuriem nav bijusi sirds slimība no 2009. līdz 2021. gadam.
Pirmajos divos novērošanas gados dalībnieki aizpildīja no trīs līdz 21 uztura anketu, kurā viņi ziņoja par visiem pārtikas produktiem, ko ēda 24 stundu laikā. Emulgatoru līmenis katra dalībnieka uzturā tika novērtēts, izmantojot datu bāzes.
Pēc vidēji septiņu gadu novērošanas tika konstatēts, ka lielāka kopējās celulozes (E460-E468), celulozes (E460) un karboksimetilcelulozes (E466) uzņemšana ir saistīta ar paaugstinātu sirds un asinsvadu slimību, īpaši koronāro sirds slimību, risku. Tas bija saistīts arī ar lielu trinātrija fosfāta (E339) uzņemšanu.
Lielāka monoglicerīdu un taukskābju diglicerīdu (E471 un E472) uzņemšana bija saistīta ar paaugstinātu visu sirds un asinsvadu slimību risku. Starp tiem visizteiktākā saistība tika novērota piedevai E472b.
Nebija pierādījumu par saikni starp citiem pētītajiem emulgatoriem un jebkādām sirds un asinsvadu slimībām.
Autori uzsvēra, ka viņu darbs bija novērojums un neļauj noteikt cēloņsakarības. Turklāt pētījuma dalībnieki pārsvarā bija sievietes, labi izglītotas un \vairāk rūpējas par veselību nekā Francijas iedzīvotāji kopumā.
Rezultāti ir atkārtoti jāpārbauda citos liela mēroga pētījumos, taču tie var palīdzēt nākotnē pārvērtēt pārtikas piedevu noteikumus pārtikas rūpniecībā.
“Tikmēr dažas sabiedrības veselības iestādes iesaka ierobežot ultraapstrādātu pārtikas produktu patēriņu, lai ierobežotu pretrunīgi vērtēto pārtikas piedevu iedarbību,” viņi piebilst.