Eiropas un ASV veselības aizsardzības amatpersonas saka, ka viņu Covid-19 rādītāji pēdējo nedēļu laikā ir palielinājušies no iepriekš zemā līmeņa. Tas aptuveni sakrita ar “Pirola” varianta atklāšanu, par ko PVO brīdināja augustā. Kas ir zināms par šā veida koronavīrusu un cik tas ir bīstams?
Ceturtdien Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) ziņojumā norādīts, ka galvenais iemesls nelielajam Covid gadījumu skaita pieaugumam Eiropā, visticamāk, ir brīvdienu un ceļojumu sezona, kā arī vispārēja “iedzīvotāju imūnās aizsardzības līmeņa pazemināšanās pret infekcijām (bet ne no smagām slimības formām)” ar Covid. Tajā pašā laikā, iespējams, savu lomu spēlēja arī jaunu vīrusa mutāciju parādīšanās, jo īpaši BA.2.86 variants (“Pirols”), norāda eksperti.
Ar līdzīgiem datiem 30. augustā dalījās arī Amerikas Slimību profilakses un kontroles centrs: ASV ir vērojams arī Covid statistikas pieaugums (hospitalizāciju skaits un koncentrācija notekūdeņos), taču “Pirola” variants par to nav īpaši atbildīgs, jo līdz šim tas ir identificēts tikai dažas reizes.
Vienlaikus eksperti uzsvēra rudens vakcinācijas nozīmi riska grupām un piebilda, ka turpinās pētījumi par “Pirola” ietekmi uz imunitāti un tās izplatību visā pasaulē.
“Atrodas uzraudzībā”
Augusta vidū Pasaules Veselības organizācija paziņoja, ka tā ir klasificējusi Omicron apakšcelmu ar nosaukumu BA.2.86 ar lielu mutāciju skaitu kā “novērojamo variantu”. Neoficiāli tas tika nodēvēts par “Pirolu”. Salīdzinot ar tā priekšgājējiem, “Pirola” bija 30 mutācijas, kas ir nedaudz mazāk nekā pašam Omicron, kas bija ārkārtīgi infekciozs, kad tas pirmo reizi parādījās.