”Wagner” PMK dibinātāja Jevgeņija Prigožina lidmašīnas Embraer Legacy avārija kļuvusi par vienu no galvenajiem notikumiem pasaules presē. Kā notikušo vērtē Rietumu mediji.
“Kamēr nebūsim pārliecināti, ka tas ir tas pats Prigožins, tad nebrīnīsimies, ja viņš drīz parādīsies jaunā video no Āfrikas,” laikrakstam The Washington Post sacīja Krievijas analītiķis Keirs Džailss .
Ja viņa nāve tomēr tiks apstiprināta, tas kļūs par kroni bijušā “notiesātā, kurš kļuva par restorānu un pēc tam par militāro vadītāju” straujajam uzplaukumam un kritumam, raksta laikraksts.
Neatkarīgi no tā, kurš vai kas bija aiz Prigožina lidmašīnas avārijas, viņa aiziešana mūžībā ir atvieglojums no “cilvēka, kurš izvirzīja visnopietnāko izaicinājumu Krievijas līdera uzticamībai kopš viņa nākšanas pie varas”, ziņo Reuters. Prigožina nāve arī atstātu ”Vāgnera” PMK bez vadītāja un liktu apšaubīt tās darbību Āfrikā un citur, norādīja aģentūra.
Atvaļinātais Lielbritānijas armijas pulkvedis Ričards Kemps laikraksta The Telegraph slejā “Putins parāda Krievijai, ka viņš joprojām ir cars” apgalvo, ka Prigožina likteni “apzīmogoja” bruņotas sacelšanās mēģinājums, kas “šķērsoja visas robežas” un pārkāpa autoritāti. Tajā pašā laikā Prigožina nāve, pēc raksta autora domām, nebūs beigas ”Vāgnera” grupējumam, kuru Kemps dēvē par “pārāk vērtīgu Kremlim”.
The Guardian uzskata, ka Prigožina nāve “pastiprinās spriedzi Krievijas armijā” un Krievijas politiskās elites pārstāvji gūs “vienu svarīgu mācību no vētrainās 2023. gada vasaras: “Ja tu sitīsi karalim, labāk neaizsit garām” (citāts no Omāra Litla personāža no seriāla “Noklausīšanās”).
Laikraksts Financial Times arī nodēvējis lidmašīnas avāriju par “signālu elitei”, atsaucoties uz kādas bijušās augsta ranga Kremļa amatpersonas viedokli. Jau pirms sacelšanās daži Prigožina atbalstītāji bažījās, ka viņa meteoriskais kāpums neturpināsies ilgi, atzīmē laikraksts un citē vienu no viņiem: “Pastāv risks, ka viņš (Prigožins) var beigties kā Ikars.”
BBC arī uzskata, ka ”Wagner” PMK dibinātāja lidmašīnas avārija ir signāls viņa atbalstītājiem un “ikvienam, kurš varētu būt domājis par bruņotu pretošanos”. Tajā pašā laikā pats Prigožins, lidojot ar privāto lidmašīnu pēc sacelšanās, “acīmredzot neuzskatīja gaisa satiksmi par bīstamu”, iespējams, uzskatot sevi par pārāk svarīgu personu Krievijā, atzīmē laikraksts.
Bloomberg, turpinot tēmu par ”Vāgnera” PMK dibinātāja personīgo drošību, atgādina, ka Prigožins parasti izmantoja divas lidmašīnas. Taču “šķiet, ka pat šis papildu aizsardzības līmenis viņu ir pievīlis,” raksta aģentūra.
Business Insider starp katastrofas versijām uzskaita Prigožina nāves inscenējumu, taču atzīst, ka tā iespējamība ir samazinājusies dažas stundas pēc lidmašīnas avārijas līdz ar jaunas informācijas parādīšanos.
Politico savos materiālos min arī inscenētu versiju, norādot, ka 2019. gadā jau bija ziņas par Prigožina nāvi lidmašīnas avārijā. Vienlaikus izdevums citē divu vārdā nenosauktu augsta ranga diplomātu no Centrāleiropas viedokli, ka pēc sacelšanās ”Vāgnera” dibinātāja izredzes izdzīvot “bija nožēlojamas”. “Es domāju, ka lielākā daļa no mums bija vienisprātis, ka līdz šim viņš bija staigājošs mironis,” Politico sacīja kāds diplomāts no Rietumeiropas.