No Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā sākuma līdz 2023. gada pirmajam ceturksnim Krievijas uzņēmumi, tostarp tie, uz kuriem attiecas sankcijas un kas ražo raķešu palaišanas iekārtas, bruņumašīnas un stratēģiskos bumbvedējus, saņēma desmitiem tūkstošu piegāžu no Ķīnas. Par to raksta The Telegraph.
Ķīnas kompānija Shantou Honghu Plastic divus mēnešus pirms kara sākuma uz Krieviju nosūtīja 1000 bezpilota lidaparātus, ziņo pētniecības organizācija Molfar Global. Šis uzņēmums savā mājaslapā un sociālajos tīklos sevi dēvē par bērnu rotaļlietu vairumtirgotāju. Droni nodoti Krievijas uzņēmumam Samson, kas sevi pozicionē līdzīgi. The Telegraph liecina, ka Samson ir čaulas uzņēmums.
Četras dienas pēc kara sākuma Ukrainā Ķīnas uzņēmums Hems999 piegādāja Krievijai divus helikopterus. Cita Ķīnas firma Tianjin Huarong Aviation kopš kara sākuma uzbrucējiem ir nodevusi četrus Airbus helikopterus. Visas mašīnas saņēma Krievijas uzņēmums Ural Helicopter. Helikoptera Ural galvenais pasūtītājs ir Rosgvardija, kuras spēki cīnās arī Ukrainā.
Saskaņā ar The Telegraph datiem, no 2022. gada sākuma līdz 2023. gada pirmajam ceturksnim Ķīnas firmas nosūtīja arī optiskos tēmēkļus vairāk nekā 50 Krievijas uzņēmumiem. Šo produktu imports 2022. gadā gandrīz dubultojās salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu un sasniedza 2,5 miljonus ASV dolāru.
Yiwu Wojie Optics Instrument piegādāja lielāko daļu optisko tēmēkļu, aptuveni 2500, Krievijas uzņēmumam CEK, kas iepriekš piegādāja līdzīgus produktus un nakts redzamības ierīces Krievijas Iekšlietu ministrijai, liecina Molfar iegūtie dati no Ķīnas tirdzniecības datu apkopotāja 52wmb. Rēķinos norādīts, ka šāds aprīkojums paredzēts “medībām”, lai gan ierīces var uzstādīt uz militārajiem ieročiem.
Pēc Molfar teiktā, Ķīnas eksporta turboreaktīvie dzinēji un radaru raķetes un navigācijas sistēmas tika nosūtītas uz Indiju un Kostariku un pēc tam reeksportētas uz Krieviju.
Saskaņā ar tirdzniecības statistiku, Krievijas ieroču ražošanai nepieciešamo izejvielu un komponentu imports ir dramatiski pieaudzis, raksta The Telegraph.
2022. gadā Ķīna uz Krieviju eksportēja titāna sakausējuma izstrādājumus 18 miljonu dolāru vērtībā, kas ir gandrīz divas reizes vairāk nekā 2021. gadā. Vieglie un karstumizturīgie titāna sakausējumi ir viens no galvenajiem materiāliem, ko izmanto militāro lidmašīnu un ieroču ražošanā.
Titāna loksnes un stieņi no Ķīnas tika piegādāti pretgaisa raķešu sistēmu izstrādātājam NPP Start, kas ir daļa no Krievijas valsts korporācijas Rostec.
Titāna izstrādājumi tika nosūtīti arī uzņēmumam S7 Technics, kas nodarbojas ar aviācijas tehnikas apkopi un remontu. Ar tās palīdzību Krievijas aviokompānijas uztur savu floti darba kārtībā pēc tam, kad sankciju dēļ tika pārtraukta Rietumos ražoto komponentu piegāde Airbus un Boeing lidmašīnām.
Ķīnas kompānijas, turpina The Telegraph, nosūtīja arī magnija sakausējumus ”Tupoļev”, kas ražo un palīdz uzturēt tāla darbības rādiusa bumbvedējus Tu-95 un Tu-160M, ko izmantoja, lai veiktu spārnoto raķešu triecienus pret Ukrainu
Uzņēmumiem, kas saistīti ar KAMAZ transportlīdzekļu un bruņutransportieru ”KAMAZ Taifun” ražošanu, no Ķīnas tiek vestas vismaz 520 preču partijas (starp precēm bija rezerves daļas, metināšanas iekārtas un lāzeraparāti, kurus var izmantot ieroču un militārā aprīkojuma ražošanai). Piegāžu saņēmēju skaitā, piemēram, ietilpst Magņitogorskas dzelzs un tērauda rūpnīca, pret kuru tika noteiktas sankcijas.
Dažām Ķīnas kompānijām, piemēram, Wuxi Tianxing Steel un Xi’an Alpha Metal, pat ir biroji Maskavā un tīmekļa vietnes krievu valodā, pieliekot maz pūļu, lai slēptu savas militārās saites, savās lapās ievietojot iznīcinātāju un karakuģu attēlus.
Pekina un Maskava ir veikušas slepenas sarunas ar Irānu, lai piegādātu amonija perhlorātu, ķīmisku savienojumu, ko izmanto ballistisko raķešu dzinēju palaišanai, ziņo The Telegraph, neatsaucoties uz avotiem (iepriekš par to ziņoja Politico). Darījums, ja tas būtu noslēgts, visticamāk, būtu slēpts no oficiālajiem tirdzniecības reģistriem, atzīmē The Telegraph.